Wybory 2020 - sondaż. Andrzej Duda wygrywa w pierwszej turze, duży spadek poparcia dla Kidawy-Błońskiej

Wybory prezydenckie 2020. Według najnowszego sondażu Andrzej Duda już w pierwszej turze uzyskałby poparcie gwarantujące mu drugą kadencję na stanowisku prezydenta. Na kandydata Zjednoczonej Prawicy zagłosowałoby 51,7 proc. badanych.
Zobacz wideo Debata prezydencka o kryzysie klimatycznym Global Compact Network Poland i Kantar Polska

Sondaż pracowni Estymator został przeprowadzony na zlecenie portalu DoRzeczy.pl. Zgodnie z najnowszymi danymi urzędujący prezydent jest zdecydowanym liderem w wyścigu o fotel prezydenta.

Sondaż kandydatów w wyborach prezydenckich 2020. Andrzej Duda zdecydowanym liderem

Gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, na Andrzeja Dudę zagłosowałoby około 51,7 proc. badanych. Taki wynik daje urzędującemu prezydentowi drugą kadencję, bez konieczności przeprowadzania drugiej tury głosowania i to mimo spadku poparcia o 1,4 pkt. proc.

Na drugim miejscu uplasował się Władysław Kosiniak-Kamysz. Lidera Polskiego Stronnictwa Ludowego chce poprzeć 16,6 proc. badanych. Za nim, z poparciem około 8,8 proc. ankietowanych, znalazł się niezależny kandydat Szymon Hołownia. Ci dwaj kandydaci (nie licząc Krzysztofa Bosaka) uzyskali wzrost poparcia w porównaniu do poprzedniego sondażu. Prezes PSL odnotował 1 pkt. proc. poparcia więcej, a Szymon Hołownia aż 3,9 pkt. proc. więcej.

Małgorzata Kidawa-Błońska zajęłaby czwarte miejsce z poparciem 8,4 proc. ankietowanych. Jest to aż o 5 punktów procentowych mniej w porównaniu z poprzednim sondażem tej pracowni. Na kolejnym miejscu znalazł się kandydat Lewicy Robert Biedroń, na którego chce zagłosować 7,7 proc. wyborców (spadek o 1,7 pkt. proc.). Krzysztof Bosak może cieszyć się wzrostem poparcia o 3,1 pkt. proc., co daje mu około 6,4 proc. głosów. Według sondażu frekwencja wyborcza wyniosłaby 37 proc. (frekwencja nie wpływa na ważność wyborów).

Wyniki sondażu prezydenckiego pokrywają się z wynikami sondażu, który badał ocenę kandydatów w wyborach w czasie epidemii. Według ankietowanych to właśnie Andrzej Duda najkorzystniej prezentuje się w tej sytuacji. Na drugim miejscu znalazł się Władysław Kosiniak-Kamysz, a na trzecim Szymon Hołownia. Do tych kandydatów wyraźnie tracą pozostali politycy: Małgorzata Kidawa-Błońska, Robert Biedroń i Krzysztof Bosak.

Wybory prezydenckie w Polsce planowane są na niedzielę 10 maja. Mają one zostać przeprowadzone w trybie korespondencyjnym. Projekt, który umożliwia takie przeprowadzenie wyborów, trafił pod obrady Senatu. Nie wiadomo jednak, czy ustawa będzie uchwalona przed 10 maja. Wtedy konieczne będzie przesunięcie wyborów na późniejszy termin, co umożliwia ustawa.

Więcej o: