Wybory 2020 - sondaż. Andrzej Duda wygrywa w pierwszej turze, duży spadek poparcia dla Kidawy-Błońskiej

Wybory prezydenckie 2020. Według najnowszego sondażu Andrzej Duda już w pierwszej turze uzyskałby poparcie gwarantujące mu drugą kadencję na stanowisku prezydenta. Na kandydata Zjednoczonej Prawicy zagłosowałoby 51,7 proc. badanych.
Zobacz wideo Debata prezydencka o kryzysie klimatycznym Global Compact Network Poland i Kantar Polska

Sondaż pracowni Estymator został przeprowadzony na zlecenie portalu DoRzeczy.pl. Zgodnie z najnowszymi danymi urzędujący prezydent jest zdecydowanym liderem w wyścigu o fotel prezydenta.

Sondaż kandydatów w wyborach prezydenckich 2020. Andrzej Duda zdecydowanym liderem

Gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, na Andrzeja Dudę zagłosowałoby około 51,7 proc. badanych. Taki wynik daje urzędującemu prezydentowi drugą kadencję, bez konieczności przeprowadzania drugiej tury głosowania i to mimo spadku poparcia o 1,4 pkt. proc.

Na drugim miejscu uplasował się Władysław Kosiniak-Kamysz. Lidera Polskiego Stronnictwa Ludowego chce poprzeć 16,6 proc. badanych. Za nim, z poparciem około 8,8 proc. ankietowanych, znalazł się niezależny kandydat Szymon Hołownia. Ci dwaj kandydaci (nie licząc Krzysztofa Bosaka) uzyskali wzrost poparcia w porównaniu do poprzedniego sondażu. Prezes PSL odnotował 1 pkt. proc. poparcia więcej, a Szymon Hołownia aż 3,9 pkt. proc. więcej.

Małgorzata Kidawa-Błońska zajęłaby czwarte miejsce z poparciem 8,4 proc. ankietowanych. Jest to aż o 5 punktów procentowych mniej w porównaniu z poprzednim sondażem tej pracowni. Na kolejnym miejscu znalazł się kandydat Lewicy Robert Biedroń, na którego chce zagłosować 7,7 proc. wyborców (spadek o 1,7 pkt. proc.). Krzysztof Bosak może cieszyć się wzrostem poparcia o 3,1 pkt. proc., co daje mu około 6,4 proc. głosów. Według sondażu frekwencja wyborcza wyniosłaby 37 proc. (frekwencja nie wpływa na ważność wyborów).

Wyniki sondażu prezydenckiego pokrywają się z wynikami sondażu, który badał ocenę kandydatów w wyborach w czasie epidemii. Według ankietowanych to właśnie Andrzej Duda najkorzystniej prezentuje się w tej sytuacji. Na drugim miejscu znalazł się Władysław Kosiniak-Kamysz, a na trzecim Szymon Hołownia. Do tych kandydatów wyraźnie tracą pozostali politycy: Małgorzata Kidawa-Błońska, Robert Biedroń i Krzysztof Bosak.

Wybory prezydenckie w Polsce planowane są na niedzielę 10 maja. Mają one zostać przeprowadzone w trybie korespondencyjnym. Projekt, który umożliwia takie przeprowadzenie wyborów, trafił pod obrady Senatu. Nie wiadomo jednak, czy ustawa będzie uchwalona przed 10 maja. Wtedy konieczne będzie przesunięcie wyborów na późniejszy termin, co umożliwia ustawa.

Więcej o:
Komentarze (373)
Wybory 2020 - sondaż. Andrzej Duda wygrywa w pierwszej turze, duży spadek poparcia dla Kidawy-Błońskiej
Zaloguj się
 • kindofmagic

  Oceniono 87 razy 73

  Jak tu nie zagłosować na Dudę - miły, przystojny, zabawny, łapie hostię w locie i całkowicie niezależny od wszystkiego. No i ta żona! Tak pięknie się prezentuje jak milczy obok. No i obiecał kolejne trzynastki i czternastki! Swój chłop - da kasę wszystkim!

 • mark6

  Oceniono 43 razy 37

  MACIEREWICZ na Prezydenta.
  To prawzór Polaka.
  Ten naród zasłużył na takiego prezydenta.

 • pepe310

  Oceniono 41 razy 29

  >Wybory prezydenckie w Polsce planowane są na niedzielę 10 maja.
  Bardzo proszę o nieużywanie wobec obecnej sytuacji słowa wybory.
  To nie są żadne wybory to jest hucpa, skandal zamach na demokrację.
  Ile razy przy tym zostało złamane prawo wyborczo to już nie zliczę.

  Poza tym Wybory to jest PROCES a nie tylko sam moment głosowania.
  A wyborów to my w tym roku nie mamy

 • pan.szklanka

  Oceniono 32 razy 26

  Andrzej Duda cieszy się największym poparciem wśród osób nieposiadających wykształcenia i skrzynki pocztowej.

 • tapioka49

  Oceniono 32 razy 26

  Gazeta.pl wspomaga PiS-propagandę , lansując "Do Rzeczy" i ich "sondaże" ?? ... "Do Rzeczy" to plugawa , bolszewicka propaganda a la KC PiS !!

 • matnet77

  Oceniono 23 razy 17

  nie ma się co podniecać. Jak go wybiorą w ten sposób, to go nigdzie na świecie nie uznają poza jego mocodawcami z Moskwy. Takie wybory skończą się sankcjami dyplomatycznymi dla Polski

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX