W Archikatedrze Warszawskiej zawisła tablica ku czci Lecha Kaczyńskiego. Inicjatorem Andrzej Duda

W Archikatedrze Warszawskiej pojawiła się okolicznościowa tablica upamiętniająca prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Inicjatorem jej powstania jest prezydent Andrzej Duda. Odsłonięcie tablicy miało nastąpić 10 kwietnia, w 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej, jednak uroczystość przełożono na czerwiec.

O tym, że tablica - wraz z popiersiem - upamiętniająca prezydenta Lecha Kaczyńskiego pojawiła się w Archikatedrze Warszawskiej, "Gazetę Wyborczą" poinformowali jej czytelnicy. Inicjatorem jej powstania był prezydent Andrzej Duda. Za projekt odpowiadał z kolei Łukasz Krupski, absolwent warszawskiej ASP. 

Zobacz wideo Debata prezydencka. Wolne odpowiedzi

Tablica ku pamięci L. Kaczyńskiego zawisła w Archikatedrze Warszawskiej

Odsłonięcie tablicy - jak wynika ze słów ks. Bogdana Bartołda, proboszcza archikatedry - miało nastąpić 10 kwietnia, w 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Jednak na oficjalnej stronie prezydenta Andrzeja Dudy widnieje inna data - 18 czerwca, czyli 71. rocznica urodzin prezydenta Kaczyńskiego.

"Tablica została umieszczona w południowej ścianie Bazyliki Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela [...]. Epitafium ma formę płyty z pomarańczowego marmuru z napisami wykonanymi z brązu. Przed płytą zaprojektowano pełnoprzestrzenne, wykonane z brązu popiersie Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Całość w sposób wizualny i kompozycyjny nawiązuje do epitafiów istniejących już w przestrzeni Archikatedry. W ten sposób Prezydent Lech Kaczyński zostanie uhonorowany w wyjątkowym miejscu, które zapisało się w świadomości Polaków jako jeden z najważniejszych panteonów narodowych" - czytamy na stronie prezydenta. 

W Archikatedrze Warszawskiej można oglądać popiersia i tablice ku czci znanych Polaków, m.in.: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa, Stefana Starzyńskiego i Jana Pawła II.

Więcej o: