Sondaż: Skok poparcia dla PSL, KO i Zjednoczona Prawica w dół

Rosną PSL, Lewica oraz Konfederacja, tracą Zjednoczona Prawica i Koalicja Obywatelska - wynika z nowego sondażu Kantar. Gdyby przełożyć to na potencjalny układ sił w Sejmie, PiS i koalicjanci mieliby problem z utrzymaniem władzy. Największy skok poparcia zanotowało PSL (aż o pięć punktów procentowych), gdy PiS, Solidarna Polska i Porozumienie straciły pięć punktów, a KO aż siedem. Wyniki sondażu oparto wyłącznie na głosach osób, które deklarowały udział w wyborach.

Z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez Kantar wynika, że wybory parlamentarne wygrałaby Zjednoczona Prawica z poparciem 36 proc. respondentów. Warto zaznaczyć, że wyniki sondażu pochodzą jedynie od tych badanych, którzy zadeklarowali, że pójdą na wybory. Jednocześnie koalicja PiS, Porozumienia i Solidarnej Polski w stosunku do ostatniego takiego badania traciła pięć punktów procentowych.

Zobacz wideo Debata prezydencka. Wolne odpowiedzi

Tracą ZP i KO, rosną Lewica, Konfederacja i PSL. Pięć partii w Sejmie

Z upublicznionego przez Polską Agencję Prasową badania wynika też, że druga byłaby Koalicja Obywatelska, czyli m.in. PO i Nowoczesna. Ta koalicja uzyskałaby 21 proc. poparcia, co stanowi spadek o siedem punktów procentowych. Podium zamyka Polskie Stronnictwo Ludowe z 12 proc. poparcia (wzrost o pięć punktów). Rosną także Lewica, którą wskazało 11 proc. ankietowanych (wzrost o jeden punkt) i Konfederacja - 8 proc. (wzrost o trzy punkty).

Spośród tych, którzy zadeklarowali chęć wzięcia udziału w głosowaniu, 12 proc. nie wskazało, na kogo oddałoby głos. Przekładając wyniki sondażu na potencjalny układ sił w parlamencie, opozycja wspólnie (nawet bez Konfederacji) zdobyłaby więcej głosów. Z badania wynika też, że do Sejmu weszłyby tylko te opisane wcześniej partie.

Czytaj więcej: Wybory prezydenckie. Sondaż: Duda z wygraną w I turze. 4 proc. dla Kidawy-Błońskiej

W sondażu Kantar aż 72 proc. badanych zadeklarowało, że pójdzie na wybory (z czego 51 proc. respondentów złożyło zdecydowną deklarację). Badanie przeprowadzono w dniach 16-17 kwietnia na próbie 954 osób.