Prof. Zoll: Majowe wybory nie będą świętem demokracji, ale jej pogrzebaniem. PKW powinna podać się do dymisji

Były przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej profesor Andrzej Zoll w ostrych słowach skrytykował dążenia obozu rządzącego do przeprowadzenia wyborów prezydenckich w formie korespondencyjnej. Stwierdził, że PKW powinna podać się do dymisji, a sytuacja jest dziś gorsza niż w czasach PRL.

Były rzecznik praw obywatelskich, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były szef Państwowej Komisji Wyborczej profesor Andrzej Zoll był gościem Radia ZET. Zapytany o to, czy zagłosuje w najbliższych wyborach prezydenckich, stwierdził, że nie będą to wybory, a głosowanie. 

- Wybory są wtedy, jeżeli są zgodne z konstytucją, a to, co jest przygotowane na maj, z konstytucją nie ma nic wspólnego. Polska konstytucja wymaga, ażeby był ten okres od określenia daty wyborów do przeprowadzenia wyborów. Tzn. już cały proces wyborczy musi być ściśle określony i nie można go w tym okresie zmieniać. A u nas jest w ten sposób, że w okresie tych kilku miesięcy mieliśmy kilka zmian dotyczących przepisów ordynacji wyborczej. Zmiany, które były zresztą przeprowadzone w sposób urągający procesowi legislacyjnemu - powiedział prof. Andrzej Zoll.

Były szef PKW stwierdził, że przeprowadzenie wyborów wyłącznie w sposób korespondencyjny jest "absolutnie sprzeczny z konstytucją"

- Muszę powiedzieć, może dosyć brutalnie, ale z taką farsą nie chcę mieć nic do czynienia. I na pewno nie pójdę wybierać teraz według tego systemu, który władza nam tutaj funduje - powiedział prof. Zoll. 

Prof. Zoll za wprowadzeniem stanu klęski żywiołowej

Były szef PKW podkreślił, że jest sposób na to, aby przesunąć wybory. Jest to wprowadzenie stanu klęski żywiołowej. Prof. Zoll podkreślił, że choć od strony formalnej go nie ma, to prawa obywatelskie są ograniczane w taki sposób, jakby taki stan obowiązywał.

- Te wszystkie ograniczenia zostają wprowadzone rozporządzeniami, a to są przecież ograniczenia bardzo drastycznie, odbierają nam pewne podstawowe prawa. I to można robić, konstytucja na to zezwala, ale tylko wtedy jeżeli zostanie wprowadzony stan klęski żywiołowej czy inny stan wyjątkowy - mówił prof. Zoll.

Zobacz wideo Porozumienie zablokuje wybory korespondencyjne? „Sam Gowin nie wie, ilu posłów zostało mu po wolcie pani Emilewicz”

Prof. Zoll: Majowe wybory nie będą świętem demokracji, ale jej pogrzebaniem

Prof. Zoll stwierdził, że choć mówi nam się, że wybory to święto demokracji, to wybory prezydenckie organizowane w sposób, jaki ma to miejsce obecnie, będą pogrzebaniem demokracji. Stwierdził on, że PKW została pozbawiona kompetencji, a pieczę nad wyborami ma sprawować władza wykonawcza, która jest jednoznacznie związana z jedną partią.

- To jest absolutnie w państwie demokratycznym, w tym systemie, który mieliśmy zbudowany, niedopuszczalne. To jest nawet od strony formalnej - nie mówię o merytorycznym rozwiązaniu - ale od strony formalnej, to jest znacznie gorzej, niż w PRL-u było, bo w PRL-u nie była taka sytuacja, żeby Państwowa Komisja Wyborcza nie miała kontroli nad całym przebiegiem procesu wyborczego - powiedział prof. Zoll. 

Były szef PKW stwierdził także, że Państwowa Komisja Wyborcza stała się "kwiatkiem do kożucha" i powinna podać się do dymisji. Jego zdaniem wybory mogą zostać sfałszowane.

- Sprawy postawione są na głowie. Jest to robione pod pewien wynik wyborów. Ma je wygrać określona osoba, dokładniej pełniący dziś ten urząd prezydent Duda. Pod niego są robione wybory - powiedział prof. Zoll. 

Wybory prezydenckie 2020

Przypomnijmy, że wybory prezydenckie 2020 zostały zaplanowane na 10 maja. Choć opozycja i wielu ekspertów wzywa, aby je przesunąć, rząd Zjednoczonej Prawicy dąży do tego, aby wybory odbyły się jeszcze wiosną tego roku, ale w sposób korespondencyjny. Przygotowania do głosowania ruszyły pełną parą, choć ustawa dotycząca wyborów prezydenckich nie została jeszcze przyjęta. Senat ma czas do 6 maja, aby się nią zająć. Sejm przegłosuje ją najprawdopodobniej 7 maja, a więc na trzy dni przed planowanymi wyborami.

Więcej o:
Komentarze (222)
Prof. Andrzej Zoll: PKW to kwiatek do kożucha, powinna podać się do dymisji. Wybory mogą być sfałszowane
Zaloguj się
 • chi-neng

  Oceniono 47 razy 45

  "Prof. Zoll za wprowadzeniem stanu klęski żywiołowej"
  -----
  Ta decyzja powinna juz byc dawno podjeta, ale poniewaz minister zdrowia "wie, gdzie leżą konfitury", rekomenduje on psudop-stanowisko tej psudo-politycznej partii = sekto-mafii
  piso-kościelno-smoleńsko-naziolskiej, której wiernie i lojalnie służy.

  BIS z sieci:
  @alef.omega

  Wyjasnia sie, dlaczego "pisowski święty" Łukasz Szumowski tańczy jak mu Prezes zagra...:
  "Sarkoidoza dotyczy głównie płuc i tzw. węzłów chłonnych wnęk, które znajdują się w śródpiersiu, a więc w tej części ciała, która znajduje się w obrębie klatki piersiowej...Na początku roku 07.01 gdy wiadomo już było o nadchodzącym zagrożeniu spółka OncoArendi zostaje przekształcona a jej Prezesem zostaje brat Szumowskiego...Dziwnym trafem chwilę później otrzymują dotację rządową 22 miliony złotych...A teraz najciekawsze...OATD-01 jest nowym, niesterydowym prepara-tem, opracowanym przez OncoArendi Therapeutics w celu leczenia astmy, sarkoidozy oraz samoistnego włóknienia płuc. Lek OATD-01 może znaleźć zastosowanie u pacjentów z COVID 19. Nie ma w tym nic dziwnego że ktoś otrzymuje na to granty gdyby nie fakt daty podpi-sania umowy o dofinansowanie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju...UWAGA 26.11.2019 !!! KOLEJNA PETARDA to fakt że przekształcenie firmy OncoArendi 07.01.2020 nie odbyło się bez kon-kretnej przyczyny i tu wraca nasz minister zdrowia... Mianowicie jed-nym ze wspólników spółki OncoArendi Therapeutics sp.zo.o. (która została przekształcona w SA) była spółka Szumowski Investments sp.zo.o., której wspólnikiem był Łukasz Jan Szumowski (KRS 0000571609) - polecam sprawdzić informacje pełne KRS. Jeśli ja w oparciu o informacje zawarte w KRS byłem w stanie to ustalić, to każdy jest w stanie to zrobić. Teraz można kopać głębiej... Ale wydaje mi się że znajdujemy się w rejonie mułu... Rafał Nosal"

 • minio30

  Oceniono 29 razy 27

  PiS oplótł państwo, jak pająk pajęczyną. Obsadził wszystkie stanowiska istotne z pkt widzenia funkcjonowania Państwa swoimi. Często marnymi ale wiernymi. Ci zatrudnili swoich bez konkursu na inne , ważne stanowiska, czy to w SSP czy w zwykłych firmach. Zrobili to by czuć się bezkarnymi i jak najdłużej utrzymać się przy władzy. Boją się jakichkolwiek zmian. one są niebezpieczne, bo ten czy ów może stanąć przed trybunałem. Dlatego po trupach ludzi- dosłownie- pchają nas do wyborów. Cóż że łamią Konstytucje, jeśli dla nich to zwykła książeczka. Wychodzą z założenia że z UE nas i tak nie wywalą, bo nie ma takich przepisów, a jak UE zakręci kurek z kasą to tak zaczną ją obrzydzać Polakom za pomocą TVPiS, że ogłupiałe społeczeństwo samo tego będzie chciało. Cóż dla nich znaczą rożne przepisy prawa, jeśli tworzą prawo dla siebie na kolanie?

 • kann2

  Oceniono 35 razy 27

  Obywatelki i obywatele Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej!

  Zwracam się dziś do Was jako żołnierz i jako szef rządu polskiego. Zwracam się do Was w sprawach wagi najwyższej. Ojczyzna nasza znalazła się nad przepaścią. Dorobek wielu pokoleń, wzniesiony z popiołów polski dom ulega ruinie. Struktury państwa przestają działać. Gasnącej gospodarce zadawane są codziennie nowe ciosy. Warunki życia przytłaczają ludzi coraz większym ciężarem. Przez każdy zakład pracy, przez wiele polskich domów, przebiegają linie bolesnych podziałów. Atmosfera niekończących się konfliktów, nieporozumień, nienawiści - sieje spustoszenie psychiczne, kaleczy tradycje tolerancji...

 • jurek4491

  Oceniono 33 razy 27

  Stan wojenny za Jaruzela , to była kaszka z mleczkiem z tym co teraz wyprawia PiS da .

 • coalesce

  Oceniono 26 razy 26

  Dobra, proste pytanie- czy na wyborach będą obserwatorzy z OBWE itd? Czy ktokolwiek będzie im patrzył na ręce?

 • xsawer

  Oceniono 26 razy 24

  Kaczyński cały czas perorował, że wybory były fałszowane. Wreszcie będzie miał dowód ostateczny na poparcie swojej tezy.

 • plastikpiokio

  Oceniono 27 razy 21

  wybory już są sfałszowane a głosy policzone ---i nie zgadniecie kto wygrał ?????---oczywiscie ze ci z pisu .

 • konsulhonorowypernambuco

  Oceniono 22 razy 20

  Kaczyński przez lata mówił o układzie - nie znalazł go, zatem go stworzył.
  Kaczyński przez lata mówił o fałszowaniu wyborów - nie udowodnił tego nigdy, zatem wreszcie je sfałszuje.
  "Nikt nas nie przekona że czarne jest czarne..."

 • kuba161048

  Oceniono 20 razy 16

  Genialne rozwiązanie PKW dzień przed pisowskimi wyborami powinna podać się do dymisji .
  Super.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX