Budka proponuje kompromis. Wybory w maju 2021 zarówno w formie tradycyjnej, jak i korespondencyjnej

- Proponujemy rozwiązanie kompromisowe - powiedział Borys Budka. Lider Platformy Obywatelskiej zaproponował, aby wybory prezydenckie zorganizowane zostały 16 maja 2021 roku. Miałyby się odbyć zarówno w formie tradycyjnej, jak i korespondencyjnej.

W poniedziałek podczas konferencji prasowej Borys Budka zaproponował, aby wybory zorganizować 16 maja 2021 roku. Miałyby to być wybory mieszane, czyli zarówno w formie tradycyjnej, jak i korespondencyjnej, jednak "tajne, równe, powszechne i gwarantujące bezpieczeństwo tym, którzy wezmą w nich udział". 

Dziś nie jest czas, aby zajmować się wyborami, aby prowadzić spory polityczne. Dziś jest czas, by zajmować się zdrowiem, życiem i bezpieczeństwem ekonomicznym Polaków. Dlatego rozumiejąc to, że zdecydowana większość Polaków nie chce zajmować się teraz wyborami, proponujemy rozwiązanie kompromisowe

- powiedział lider Platformy Obywatelskiej. Dodał, że rozwiązanie kompromisowe ma swoje granice konstytucyjne i podkreślił, że ma ono obniżyć temperaturę sporu politycznego.

Borys Budka o stanie klęski żywiołowej

Budka chce, aby Rada Ministrów "z automatu" ogłaszała stan klęski żywiołowej, jeśli stan epidemii potrwa powyżej 30 dni, co "pozwoli na ciągłość władzy, którą przewiduje konstytucja". Zapowiedział, że zwróci się z tymi propozycjami do liderów wszystkich partii w Sejmie.

Jeszcze w poniedziałek Borys Budka ma się spotkać z Jarosławem Gowinem, liderem Porozumienia.

Zobacz wideo