Wybory prezydenckie 2020. PKW: Obsadzono 40 proc. obwodowych komisji wyborczych

Rzecznik Państwowej Komisji Wyborczej Tomasz Grzelewski poinformował w rozmowie z PAP, że obsadzono około 40 proc. obwodowych komisji wyborczych. Wcześniej informował o 80 proc. obsadzonych komisji, jednak wycofał się z tego stwierdzenia.

Rzecznik PKW Tomasz Grzelewski mówił wcześniej, że obsadzono 80 proc. obwodowych komisji wyborczych, ale we wtorkowej rozmowie z PAP stwierdził, że informacja ta "opierała się na niepełnych danych". Z najnowszych informacji przekazanych przez Grzelewskiego wynika, że obsadzono 40 proc. okręgowych komisji wyborczych.

Zobacz wideo Czy przeprowadzenie wyborów korespondencyjnych w maju jest bezpieczne?

Rząd zleci druk kart do głosowania państwowej spółce

"Dziennik Gazeta Prawna" poinformował, że choć projekt przeprowadzenia wyborów kopertowych nie został jeszcze przyjęty (po przyjęciu przez Sejm trafił on do Senatu, który ma się nim zająć do 5 maja), rząd jest już na etapie konsultacji technicznych szczegółów z zewnętrznymi podmiotami. Chodzi m.in o druk i dystrybucję pakietów wyborczych. Z informacji, do jakich dotarł "DGP", wynika, że ok. 30 milionów kart, oświadczeń i instrukcji do głosowania wydrukuje najprawdopodobniej Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. To, że drukiem tych materiałów zajmie się państwowa spółka, jest zmianą w stosunku do dotychczasowego systemu wyborczego. Przygotowanie pakietów wyborczych ma zająć kilka dni.

Spór o wybory prezydenckie 2020

Przypomnijmy, że wybory prezydenckie 2020 zostały zaplanowane na 10 maja. Wciąż nie wiadomo jednak, czy zostaną przeprowadzone w terminie. Trwają starania rządu, aby wybory odbyły się na wiosnę, ale w formie korespondencyjnej. Przeciwna takiemu rozwiązaniu jest opozycja, która postuluje przesunięcie wyborów na późniejszy termin. Krytyczni wobec organizacji wyborów kopertowych są także konstytucjonaliści, którzy wskazują, że takie głosowanie nie będzie równe, tajne, bezpośrednie ani powszechne. 

Więcej o:
Komentarze (146)
Wybory prezydenckie 2020. PKW: Obsadzono 40 proc. obwodowych komisji wyborczych
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 63 razy 55

  W kraju gdzie rozładunek sprzętu medycznego na płycie lotniska ministerstwo transportu nazywa uroczystością z udziałem wicepremiera Sasina, za chwilę się okaże iż te komisje są obsadzone w 300 procentach a fani Jarosława, Anżeja pchają się drzwiami i oknami.
  Wszędzie jepana propaganda.

 • Dominik Fatek

  Oceniono 55 razy 51

  Obudzilismy sie w glebokiej komunie.
  Upadek gospodarczy naszego kraju jest tylko kwestia czasu.
  Kiedy wyjdziemy na ulice zeby przegonic pisdeczki?

 • wilenski11

  Oceniono 45 razy 41

  pełną parą trwają przygotowania do sfałszowania wyborów, pisiorowa bolszewicka sekta nie ma moralności

 • robson15

  Oceniono 43 razy 41

  Nawet w te 40% procent nie wierzę, pisuary kłamią jak zawsze.
  Inna sprawa że zapewne przeprowadzą te "wybory" i oczywiście Adrian wygra z przytłaczającą większością. Nie ważne kto głosuj, ważne kto je liczy, typowa bolszewicka metoda której PIS hołduje. Osobiście nie mam zamiaru w tej pisowskiej ustawce brać udziału.

 • az100

  Oceniono 38 razy 34

  Terminy wynikające z ustawy kodeks wyborczy:
  do 6 kwietnia 2020 r.
  utworzenie obwodów głosowania w szpitalach, zakładach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych, domach studenckich i zespołach tych domów oraz ustalenie ich granic, siedzib i numerów
  do 10 kwietnia 2020 r.
  podanie do publicznej wiadomości, w formie obwieszczenia, informacji o numerach i granicach obwodów głosowania oraz siedzibach obwodowych komisji wyborczych, w tym o lokalach przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz o możliwości głosowania korespondencyjnego przez wyborców niepełnosprawnych i możliwości głosowania przez pełnomocnika

  Czy ktoś widział te obwieszczenia o okręgach i lokalach wyborczych?
  Szukałem w BIP i nie znalazłem. A termin minął 5 dni temu.

 • hikuj13

  Oceniono 33 razy 31

  przekonajcie mnie pisiory że wybory będą tajne a wezmę w nich udział

  kto zasiada w komisjach wyborczych ? sami pisowcy ?

 • enochnuckythompson

  Oceniono 26 razy 26

  Podobno 102 % komisji jest obsadzonych . Nie przepraszam 102% glosow jest juz policzonych. Rzecznik PKW

 • supernaut

  Oceniono 22 razy 22

  Te kartki, które drukują, mają już postawiony krzyżyk obok nazwiska Adriana. Także wyluzujmy, szkoda nerwów.

 • hiperon59b

  Oceniono 22 razy 22

  Trwają przygotowania do wyborów a jeszcze nie wiadomo czy te wybory odbędą się w lokalach wyborczych jak zawsze czy korespondencyjnie bo przecież przepisów o tak zwanym głosowaniu korespondencyjnym jeszcze nie ma i nie wiadomo kiedy będą. Ale podobno pan Adrian już ustawę o wyborach korespondencyjnych podpisał i drukarnie pełną parą drukują zestawy do korespondencyjnego głosowania. Oto Polska właśnie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX