10. rocznica katastrofy smoleńskiej. MSZ domaga się od Rosji zwrotu wraku Tu-154 M

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych przekazało rosyjskiej ambasadzie notę dyplomatyczną wzywającą stronę rosyjską do zwrócenia wraku samolotu Tu-154 M. Stało się to w 10. rocznicę katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało o przekazaniu noty dyplomatycznej Ambasadzie Federacji Rosyjskiej w Polsce za pośrednictwem Twittera. We wpisie czytamy, że strona polska wzywa stronę rosyjską "do niezwłocznego wydania własności Polski - wraku samolotu Tu-154 M".

"Żadna norma prawa międzynarodowego nie daje podstawy dla przetrzymywania przez Rosję własności Polski" - argumentuje MSZ.

10. rocznica katastrofy smoleńskiej

Przypomnijmy, że 10 kwietnia 2020 roku wypada 10. rocznica katastrofy smoleńskiej. Dekadę temu z lotniska w Warszawie wystartował samolot Tu-154 M, na którego pokładzie znajdowało się 96 osób, w tym prezydent Polski Lech Kaczyński i jego żona Maria. Delegacja miała wziąć udział w upamiętnieniu 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Podczas lądowania doszło do katastrofy, w wyniku której zginęli wszyscy pasażerowie i członkowie załogi samolotu. 

Zobacz wideo Dzień, który wstrząsnął Polską
Więcej o: