Sondaż: Duda wygrywa w I turze, spadają notowania Kidawy-Błońskiej. Frekwencja poniżej 40 proc.

Andrzej Duda zwyciężyłby w I turze, a na drugim miejscu uplasowałby się Władysław Kosiniak-Kamysz, przeganiając Małgorzatę Kidawę-Błońską - wynika z sondażu IBRiS dla Onetu. Wybory odbyłyby się jednak przy małej frekwencji - 36,8 proc.

Wybory prezydenckie 2020 odbędą się 10 maja i wiele wskazuje na to, że będzie można zagłosować w nich korespondencyjnie (stosowna ustawa jest w Senacie). Jeżeli wspomniane przepisy nie wejdą w życie na czas, to korespondencyjnie zagłosują m.in. osoby powyżej 60 roku życia, a reszta Polek i Polaków - w tradycyjny sposób.

Zobacz wideo Były prezydent Aleksander Kwaśniewski: Wybory są robione na siłę, żeby kandydat PiS-u wygrał

Wybory prezydenckie 2020. Zaledwie 36,8 proc. osób chce oddać głos

Według sondażu pracowni IBRiS dla Onetu z 7 kwietnia na wybory zamierza wybrać się niewielu wyborców - 36,8 proc. ankietowanych. 27,7 proc. badanych stwierdziło "zdecydowanie tak", na pytanie o to, czy weźmie udział w wyborach. Odpowiedzi "raczej tak" udzieliło 9,1 proc. Dla porównania w wyborach prezydenckich w 2015 roku frekwencja wyniosła prawie 49 proc. w I turze, a ponad 55 proc. w II.

Na pytanie o wzięcie udziału w wyborach prezydenckich 2020 aż 40,7 proc. (najwięcej) badanych odpowiedziało, że "zdecydowanie nie", a 20,3 proc. - "raczej nie". 2,2 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć".

Wybory prezydenckie. Sondaż daje zwycięstwo Andrzejowi Dudzie w I turze

W sondażu Onetu o wyborach prezydenckich 2020 zawarto też pytanie o preferencje wyborcze tych osób, które deklarują wzięcie w nich udziału. Aż 53 proc. respondentów wskazało, że odda głos na urzędującego prezydenta Andrzeja Dudę. To dawałoby mu zwycięstwo już w pierwszej turze.

Interesująco przedstawiają się też zmiany na podium. Na drugie miejsce wskoczył bowiem lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, którego wskazało 12,6 proc. ankietowanych.

Przegonił tym samym kandydatkę KO, wicemarszałkinię Sejmu, Małgorzatę Kidawę-Błońską, na którą zagłosowałoby 11,4 proc. badanych. Onet podkreśla, że jest to trzeci sondaż z rzędu, zlecony przez siebie, w którym Kidawa-Błońska traci poparcie.

Oprócz tego kandydat Lewicy Robert Biedroń uzyskałby 7,3 proc. głosów, 5,5 proc. - Szymon Hołownia, a Krzysztof Bosak (Konfederacja) - 3,2 proc.

Onet wylicza, że w poprzednich, analogicznych badaniach, Kidawa-Błońska miała 23,1 proc., potem już 17,2 proc., na koniec 11,4 proc. To spadek o ponad 10 punktów procentowych, natomiast znacząco swoją sytuację poprawił Andrzej Duda. Jeszcze w sondażu przeprowadzanym 2 marca miał 41,2 proc. poparcia, 27-28 marca już 45,1 proc., by ostatecznie przekroczyć próg 50 proc.

Więcej o:
Komentarze (536)
Wybory prezydenckie 2020. Sondaż: Andrzej Duda wygrywa w I turze, spadają notowania Kidawy-Błońskiej. Frekwencja poniżej 40 proc.
Zaloguj się
 • habib78

  Oceniono 87 razy 71

  53 proc. za Kaczyńskim, gratuluje debilizmu narodowi.
  Zaraz po wyborach, Kaczyński weźmie się za media.

  A z drugiej strony jak rozmawiam z PiS suwerenem to oni tęsknią za:
  - Państwowymi firmami
  - Opozycje pozamykali by do więzień
  - Chcą żeby była jedna TV i jedna gazeta, obie zgodne z linią władzy

  Ale solidarnie mówią, że walczą z komuną...

 • ezo-mir

  Oceniono 49 razy 39

  Przecież te ostatnie sondaże nie mają sensu. Wyborcy opozycyjni, głównie Kidawy, ale i innych kandydatów, po prostu deklarują w tych sondażach bojkot wyborów. Dlatego wychodzi tak niska frekwencja i tak wysoki wynik kandydata PiSowskiego.

 • viaac

  Oceniono 52 razy 34

  Wszystko się zgadza. Nieco ponad połowa z 36% to twardy elektorat PiS, takie polskie ISIS.

  Du...ie gratuluję. Będzie nawet mniej poważany niż do tej pory.

 • fakiba

  Oceniono 33 razy 21

  Gosy już dawno policzone , teraz pis szykuje fetę na "cześć i ku chwale" .

 • icek20

  Oceniono 27 razy 17

  Bylo wiadomo ze wygra duren nawet jak przegra to twierdzi ze wygral

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX