Morawiecki skierował decyzję TSUE do Trybunału Konstytucyjnego. "Podejmiemy analizy"

- Reforma wymiaru sprawiedliwości należy do wyłącznej kompetencji państw członkowskich - stwierdził premier Mateusz Morawiecki i zapowiedział skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego zapytania ws. postanowienia unijnego Trybunału Sprawiedliwości. TSUE nakazał zawieszenie przepisów dot. Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
Zobacz wideo Co grozi Polsce za niewykonanie postanowień TSUE? Prawnik wyjaśnia

Rzecznik rządu Piotr Mueller poinformował, że premier Mateusz Morawiecki zdecydował o skierowaniu wyroku TSUE w sprawie Izby Dyscyplinarnej do Trybunału Konstytucyjnego. Według rzecznika rząd nie może ingerować w działania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i dlatego kwestią tą musi się zająć Trybunał Konstytucyjny.

- Reforma wymiaru sprawiedliwości należy do wyłącznej kompetencji państw członkowskich. My z całą pewnością skierujemy do Trybunału Konstytucyjnego, który jest najwyższą instancją odwoławczą, zapytanie w tej sprawie, do jakiego stopnia instytucja taka jak TSUE może wydawać wyroki zabezpieczające tego typu - zapowiedział wcześniej na konferencji prasowej premier, którego cytował serwis 300polityka.pl.

Za niewykonanie postanowienia TSUE Polsce mogą grozić kary finansowe. Premier zapewnił, że rządzący "oczywiście podejmą odpowiednie analizy i przekażą odpowiedź w stosownym czasie zgodnie z procedurami". 

TSUE nakazuje natychmiastowe zawieszenie Izby Dyscyplinarnej

Piotr Mueller stwierdził, że "kompetencją Unii Europejskiej nie jest organizowanie wymiaru sprawiedliwości, bo to jest wyłączna kompetencja państw członkowskich". Rzecznik rządu dodał, że ostateczne rozstrzygnięcie w tym zakresie należy do Trybunału Konstytucyjnego. Dlatego premier Mateusz Morawiecki po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem wyroku TSUE zdecydował o skierowaniu go do TK.

Z kolei m.in. politycy opozycji zwracają uwagę, że orzekanie na temat postanowień TSUE nie leży w kompetencjach Trybunału Konstytucyjnego. "Jak wiadomo, TK ma takie same prawo badania orzeczeń TSUE, co konstytucji Panamy" - napisał Marcin Kierwiński.

Dziś sędziowie unijnego Trybunału Sprawiedliwości nakazali natychmiastowe zawieszenie przepisów dotyczących Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. W orzeczeniu napisali, że zarzuty dotyczące stanu faktycznego i prawnego uzasadniają zarządzenie środków tymczasowych. Polska domagała się odrzucenia wniosku Komisji w tej sprawie, uznając go za niedopuszczalny. Argumentowała, że środki tymczasowe zmierzają do zawieszenia jednej z izb konstytucyjnego organu Rzeczpospolitej, jakim jest Sąd Najwyższy.

Więcej o:
Komentarze (727)
Morawiecki skierował decyzję TSUE do Trybunału Konstytucyjnego. "Podejmiemy analizy"
Zaloguj się
 • mjz

  Oceniono 176 razy 156

  do TK? są bardziej kompetentne i właściwe w tej sytuacji ciała: koła gospodyń wiejskich, rady parafialne, ochotnicze straże pożarne etc.

 • budyn222

  Oceniono 128 razy 114

  Pinokio, a nie lepiej spytać mocodawców z Moskwy? Przyłębska mogłaby w tym czasie nalepić pierogów albo jaką zupę dla pokurcza przygotować.

 • krynolinka

  Oceniono 121 razy 107

  Daj pan spokój. Julka właśnie żurek dla prezesa gotuje. Nie ma co zawracać jej głowy.

 • mer-llink

  Oceniono 107 razy 97

  Pan Morawiecki taki zuch!?
  Równie dobrze może skierować swój wniosek od razu na adres: "Warszawa, ul. Mickiewicza przy Potockiej. Znak szczególny: tam stoi non stop radiowóz."
  (Dla niezorientowanych: tam mieszka pan Kaczyński Jarosław, Prezes i Brat.)
  A może jeszcze lepiej, gdyby napisał na Berdyczów?

 • w-zadnym-trybie

  Oceniono 88 razy 78

  Pani magister może ocenić jakość kotletów mielonych zjadanych przez prezesa - ale nie orzeczenie TSUE. To tak, jakby niepiśmienny robotnik leśny (przy całym szacunku dla tego szlachetnego zawodu) oceniał książkę Olgi Tokarczuk.

 • eva-ewa

  Oceniono 81 razy 71

  Decyzję TSUE kieruje do TK....... coś musiało p. Morawieckiemu pomylić się. Odwrotnie to ma być, chyba, że respektujemy UE wybiórczo tak jak Konstytucję. Bierzemy to co nam odpowiada.

 • karolhenryk

  Oceniono 74 razy 66

  Ależ podejmujcie analizy.
  Analiza jest prosta, albo wykonujecie to co polecił TSUE, albo płacicie olbrzymie pieniądze.

  Ale skoro, jak powiedział Glapiński, mają nieprzebrane ilości pieniędzy, to być może wybiorą opcję drugą.

 • wiejski.empedokles

  Oceniono 64 razy 56

  Demokratura w pełnej krasie.
  Zona towarzysza Wolfganga, magister, z zamiłowania kucharka, klepnie co trzeba. W razie czego towarzysz Piotrowicz z panienką Pawłowiczówną pomogą.
  Obywatele pozamykani w domach, w sejmie trwa jakaś parodia. Minister zdrowia opowiada, że zaraza ustąpi, jak tylko zrobi się cieplej. Glisdogon Gowin urządza teatrzyk pt. "10 nie, ale 17, czemu nie". Szykuje się wypie...dopol w momencie kryzysu...
  Może teraz ci wszyscy, którzy nadal wielce się zastanawiają, jak to się stało, że 90 lat temu w Niemczech tak się stało, w końcu zrozumieją... To się dzieje teraz, na naszych oczach. Fanatycy nabierają co raz większej ochoty- poczytajcie fora szczujni, dodajcie do tego wzmacnianie służb i przegrupowanie wojsk, od 1.05 nowy prezes SN. I znowu będzie można pisać: "Rzecz dzieje się w Polsce, czyli nigdzie." Ciekawe czasy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX