Wybory prezydenckie 2020. Głosowanie korespondencyjne - czy wybory są obowiązkowe?

W poniedziałek Sejm przyjął ustawę, zgodnie z którą wybory prezydenckie w 2020 roku zostaną przeprowadzone w drodze głosowania korespondencyjnego. Od tego dnia wyborcy zastanawiają się, jak poprawnie oddać głos oraz czy głosowanie jest obowiązkowe dla wszystkich.

Zgodnie z ustawą przyjętą przez Sejm głosowanie korespondencyjne będzie jedyną możliwą formą wzięcia udziału w wyborach prezydenckich 2020. Zgodnie z kalendarzem wyborczym głosowanie powinno zostać przeprowadzone w niedzielę 10 maja - tego dnia wyborcy będą musieli oddać swoje karty.

Wybory prezydenckie 2020 - która ustawa reguluje wybory korespondencyjne?

Zasady przeprowadzenia wyborów w trybie korespondencyjnym zawiera "Poselski projekt ustawy o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 roku", który został udostępniony 6 kwietnia na stronie Sejmu. Zgodnie z jego zapisami marszałek Sejmu może zarządzić zmianę terminu wyborów, jednak póki co nie miało to miejsca. Oznacza to, że wybory powinny zostać przeprowadzone 10 maja.

Wybory korespondencyjne 2020

Więcej o:
Komentarze (125)
Wybory prezydenckie 2020. Głosowanie korespondencyjne - czy wybory są obowiązkowe? [Zasady]
Zaloguj się
 • fcknzs

  Oceniono 24 razy 22

  Załóżmy na chwilę, że naszej władzy można zaufać i nie będzie zakładała z automatu teczek osobowych każdemu, kto na niech nie zagłosuje, w celu wykorzystania do przyszłych represji. W takiej sytuacji i tak dajemy im do ręki potężne narzędzie: będą mieli wiedzę o każdym, dom po domu, co do jego preferencji, dokładnych danych o wieku, miejscu zamieszkania. To jest mokry sen Adama Bielana, będzie mógł targetować każdą kampanię z precyzją do jednego obywatela. Amerykanie daliby się pociąć za takie dane. U nas władza dostanie to za darmo na tacy.

 • Dariusz Mniszek

  Oceniono 22 razy 18

  Czy jeśli muszę podać swoje dane osobowe ( w tym PESEL ) i wysłać to Pocztą wraz z moim głosem to wybory są tajne i bezpośrednie ? Kiedy i gdzie mogę zgłosić zmuszanie mnie do łamania Konstytucji ?

 • kmosb

  Oceniono 19 razy 17

  O jakich wyborach mowa jeżeli żadne z podpunktów nie spełnia tajności wyboru. Partia PiS niech czyta Konstytucje co trzeba spełnić aby wybory byłe tajne.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 18 razy 16

  To nie są wybory w świetle polskiego prawa :-)
  Udział w czymś co KC PiS nazwało wyborami :-)
  Jest fałszerstwem wyborczym :-)
  I grozi za to do 3 lat więzienia :-)

 • jottsp

  Oceniono 14 razy 14

  Za nieważne uznaje się głosy z kart:
  gdy koperta zwrotna, do której dołączono oświadczenie z danymi tego wyborcy, została już wcześniej wrzucona do urny.

  wynika z tego ze moj glos moze byc odrzucony tylko dlatego ze ktos sie podszyl pode mnie!! Regulamin glosowania wrecz legalizuje fałszerstwo!!!!

 • joanna_can

  Oceniono 13 razy 13

  Wybory są prawem i przywilejem a nie obowiązkiem. Kto więc się zastanawia?

 • cadima1946

  Oceniono 12 razy 12

  Wybory obowiazkowe :)))
  Nie lepiej i taniej zeby dyktator zaglosowal osobiscie za caly narod?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX