"Oburzające sugestie". Wąsik odpowiada na pytanie o koszt ochrony pomnika smoleńskiego

Posłanka Lewicy zapytała MSWiA o koszty ochrony Pomnika Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Kosztorysu nie poznała, za to wiceminister Maciej Wąsik zarzucił jej, że w swoim piśmie zawarła "sugestie poddające w wątpliwość sensowność zabezpieczenia" okolic pomnika.

Posłanka Lewicy Hanna Gill-Piątek w lutym tego roku zwróciła się z poselskim zapytaniem do ministra spraw wewnętrznych i administracji o to, jakie koszty ponieśli podatnicy w 2019 roku w związku z ochroną Pomnika Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na placu Piłsudskiego w Warszawie. Monument odsłonięto 10 kwietnia 2018 roku, w 8. rocznicę katastrofy.

W okolicy pl. Piłsudskiego od odsłonięcia pomnika - o czym wielokrotnie informowały media - często można napotkać policję. Jednak wielokrotnie powtarzano, że funkcjonariusze nie ochraniają monumentu, a jedynie patrolują okolice.

Zobacz wideo Dzień, który wstrząsnął Polską

Wąsik odpowiada ws. pomnika smoleńskiego. "Sugestie uważam za oburzające"

W podobnym tonie wypowiedział się wiceminister SWiA Maciej Wąsik, który przypomniał, że "do realizacji zadań w rejonie placu marsz. Józefa Piłsudskiego w Warszawie są kierowani funkcjonariusze służby patrolowej, zgodnie z dyslokacją patroli w poszczególnych sektorach dzielnicy Śródmieście". Dalej Wąsik w odpowiedzi dowodził, że pomnik podlega ochronie prawnej, powołał się na Kodeks karny.

Sugestie poddające w wątpliwość sensowność zabezpieczenia okolic Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej uważam za oburzające i niegodne mandatu posła na Sejm RP

- pada w odpowiedzi Wąsika.

Co napisała Gill-Piątek?

Ponieważ wiceminister zarzucił posłance pewne "sugestie", publikujemy całą treść pytania Hanny Gill-Piątek:

Szanowny Panie Ministrze!
Wydatkowanie środków publicznych powinno być w pełni transparentne. W związku z powyższym proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytanie:
Jakie koszty ponieśli podatnicy w 2019 r. w związku z ochroną przez Policję Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku na pl. marsz. Józefa Piłsudskiego w Warszawie?
Proszę o zestawienie tabelaryczne wszystkich kosztów.
Z poważaniem
Hanna Gill-Piątek
Posłanka na Sejm RP
Więcej o:
Komentarze (240)
Posłanka zapytała o wydatki na ochronę pomnika smoleńskiego. Wąsik nie odpowiedział. "Oburzające sugestie"
Zaloguj się
 • batura3

  Oceniono 92 razy 86

  Panie W. , proste, nieskomplikowane pytanie nawet jak dla pissowca. Suweren MA PRAWO wiedzieć ile kosztuje ochrona tego pomnika!!!!

 • koronovirus

  Oceniono 61 razy 59

  Pis tak ma , jak nie wiedzą co odpowiedzieć to zaczynają pluć dookoła, bo racja musi być po ich stronie!

 • vomitorium1

  Oceniono 56 razy 54

  "Sugestie uważam za oburzające"
  panie wąsik
  czytać należy ze zrozumieniem
  (wystarczyło odpowiedzieć
  że nie ma
  dodatkowych kosztów)

 • hipo krater

  Oceniono 47 razy 45

  Oburzajace, to jest to, jak urzędnik państwowy, nie mówi co robi z naszą kasą. Przecież to nie są jego pieniądze, tylko obywateli. My płacimy podatki , a oni tylko tym zarządzają i to ma być do wglądu. Chyba, że..

 • pub

  Oceniono 48 razy 44

  Ciekawym dlaczego pomnik Kopernika nie potrzebuje ochrony. Prusa zresztą też, choć podejrzanie się przezwał....

 • Adam Herod

  Oceniono 45 razy 41

  Lenina też tak pilnowali a i tak mu nogę urwali

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX