Jarosław Gowin podał się do dymisji. "Chciałem przesunięcia wyborów, moją propozycję odrzucono"

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin poinformował, że podaje się do dymisji. Dodał, że Porozumienie pozostaje w koalicji z PiS i Solidarną Polską. Na swoje miejsce rekomenduje minister rozwoju Jadwigę Emilewicz.
Zobacz wideo

Powodem odejścia z funkcji jest odrzucenie przez PiS propozycji poprawki do projektu dotyczącego głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich w 2020 roku. Poprawka Porozumienia zakładała dopisanie do projektu PiS, by w najbliższych wyborach każdy mógł głosować korespondencyjnie i by to była jedyna forma oddania głosu, 3-miesięczne vacatio legis. Zdaniem Jarosława Gowina sprawiłoby to, że wybory zostałyby przełożone.

Jarosław Gowin zapowiedział, że będzie przekonywał polityków opozycji, by poparli projekt zmiany Konstytucji. - Dzisiaj ten projekt zostanie złożony z podpisami KP PiS, w tym także z podpisami pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego i pana premiera Mateusza Morawieckiego - powiedział. Dodał, że Klub Parlamentarny PiS będzie rekomendował zmianę regulaminu Sejmu, by zmiana Konstytucji została dokonana przed 10 maja. Dzięki temu wybory odbyłyby się za dwa lata, kadencja prezydenta trwałaby 7 lat i nie mógłby się on ubiegać o reelekcję.

Jarosław Gowin powiedział, że będzie głosował przeciwko projektowi ustawy PiS dot. wyborów korespondencyjnych, dopóki termin wyborów 10 maja pozostanie obowiązujący. Dodał, że większość posłów Porozumienia zagłosuje za projektem PiS, wprowadzającym powszechne głosowanie korespondencyjne.

Więcej o:
Komentarze (510)
Jarosław Gowin podał się do dymisji. "Chciałem przesunięcia wyborów, moją propozycję odrzucono"
Zaloguj się
 • zwyklaosoba

  Oceniono 183 razy 159

  No czyli nie zagłosuje. Natomiast cała reszta jego posłów już tak. I tym sposobem Gowin wydymał obywateli i będzie z pełnym przekonaniem twierdził, że ręce ma czyste. I sumienie też - bo nieużywane.

 • def11

  Oceniono 144 razy 132

  Gowin podał się do dymisji, ale Porozumienie Gowina będzie głosować za głosowaniem korespodencyjnym. Tylko nie będą się cieszyć :)

 • biesczad1

  Oceniono 77 razy 65

  ... a po zatwierdzeniu wyroku na polską demokrację, Gowin umył ręce przed suwerenem...

 • cozano

  Oceniono 65 razy 59

  Znaczy się, że Gowin podał się do dymisji, a jego Porozumienie będzie przygotowywać wraz PiSem wybory 10 maja?....wzruszyłem się konsekwencją tego pana....

 • nietyp

  Oceniono 66 razy 54

  Kompletny idiota... Jeśli chciałby przesunięcia wyborów, to wyszedł by z koalicji!!! On i jego koledzy partyjni!!! A ten ruch pokazuje, że on tylko ucieka przed odpowiedzialnością za swoje dotychczasowe działania!!! Panie Gowin..., nie z nami takie numery... Bruner.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX