Andrzej Duda o zwrocie wraku: Mamy do czynienia ze strony rosyjskiej z ewidentnym zwodzeniem

Andrzej Duda w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" poruszył temat katastrofy smoleńskiej. Stwierdził, że nie wie, czy poznamy kiedykolwiek prawdę o tym, co wydarzyło się 10 kwietnia. - Mam przekonanie, że tym, co może dziś pomóc w wyjaśnianiu tej katastrofy, jest wrak samolotu i czarne skrzynki, a te dowody są nadal przetrzymywane przez Rosjan. A to jest przecież polska własność - zauważył prezydent.

Zbliża się 10 rocznica katastrofy smoleńskiej. Prezydent Andrzej Duda w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" był pytany m.in. o jego ocenę tamtych wydarzeń. Zdaniem Dudy tragedia z 10 kwietnia miała charakter wspólnotowy. - Zrodziło się poczucie niezwykłej wagi tego wydarzenia, nie tylko dlatego, że zginęło wielu zasłużonych dla ojczyzny rodaków, ale dlatego, że zginęli przedstawiciele całej klasy politycznej - zauważył urzędujący prezydent. 

Zobacz wideo Prof. Skarżyńska: Okres przeżywania wspólnej żałoby po Smoleńsku był bardzo krótki

Andrzej Duda wątpi, czy kiedykolwiek poznamy prawdę o Smoleńsku

Duda wspomniał, jak przed Pałacem Prezydenckim gromadziły się tłumy mieszkańców Warszawy i przyjezdnych z całej Polski. Odniósł się także to stwierdzenia dziennikarza, że jedność Polaków szybko została stłumiona. - Nie wszystkim podobało się to, że naród jednoczy się wokół wartości patriotycznych i religijnych, sięgających fundamentów naszej tradycji. Stąd było to staranie o rozbicie tej wspólnoty. Pamiętamy, kto to robił - dodał Duda, który podkreślił też, jak ważną rolę w jego życiu odegrał zmarły w katastrofie smoleńskiej były prezydent Lech Kaczyński.

Według prezydenta, mimo upływu prawie 10 lat, wciąż nie udało się ustalić jednej akceptowalnej dla wszystkich wersji przebiegu katastrofy. Raporty MAK i Millera były podważane przez część polityków, komisja Antoniego Macierewicza nie przygotowała ostatecznego raportu. Duda stwierdził, że nie wie, czy poznamy prawdę o tym, co wydarzyło się 10 kwietnia. - Mam przekonanie, że tym, co może dziś pomóc w wyjaśnianiu tej katastrofy, jest wrak samolotu i czarne skrzynki, a te dowody są nadal przetrzymywane przez Rosjan. A to jest przecież polska własność. Stawia to wielki znak zapytania, jakie naprawdę są ich intencje - zastanawia się prezydent

Andrzej Duda o wraku i Donaldzie Tusku

Zapytany o termin odzyskania wraku Duda stwierdził, że ze strony rosyjskiej obserwuje "ewidentne zwodzenie". Wątpi także, by na miejscu katastrofy powstał kiedykolwiek pomnik. Prezydent zaznaczył, że jego zdaniem już na początku wyjaśniania katastrofy popełniono błędy - m.in. oparto się na tzw. konwencji chicagowskiej dotyczącej lotów cywilnych, a nie na umowie polsko-rosyjskiej dotyczącej badania wypadków lotniczych z udziałem samolotów woskowych. - Donald Tusk zgodził się na konwencję chicagowską, która oddawała śledztwo MAK, było to sprzeczne z polskim interesem - dodał Duda.

Przeczytaj też: 

Więcej o:
Komentarze (820)
Andrzej Duda o zwrocie wraku: Mamy do czynienia ze strony rosyjskiej z ewidentnym zwodzeniem
Zaloguj się
 • brutalnaprawda

  Oceniono 192 razy 180

  Chcesz budyniu znać prawdę, popytaj w swoim otoczeniu ...najlepiej przy kielichu (Yaro lubi Kadarkę - tak kiedys wychwalał) ...zbliża się 10 rocznica - i co z tego ? DALEJ BEDZIECIE TRAGEDIĘ WYKORZYSTYWAĆ DO ROZGYWEK POLITYCZNYCH ? KORONAWIRUSA WAM MAŁO ? ....sami jesteście jednym wielkim wrakiem - pozbawionym empatii (jeżeli w ogóle znacie znaczenie tego słowa)

 • jojo2015

  Oceniono 142 razy 134

  Przewodnik oprowadza wycieczkę po krypcie Wawelskiej.
  -Tu leży Sobieski, rozbił Turków pod Wiedniem.
  -Tu leży Poniatowski, rozbił Austriaków pod Raszynem.
  -Tu leży Piłsudski, rozbił bolszewików pod Warszawą.
  -Tu leży Kaczyński, rozbił samolot pod Smoleńskiem.

 • pulkol

  Oceniono 123 razy 115

  Kłamcy trafili na swoich sprytnych nauczycieli.Tego wraku nigdy nie dostaniecie, bo właściwie po co on wam.Ruscy doskonale wiedzą, że zrobilibyście z tej kupy złomu wielką maskaradę. Taki sam teatr jaki teraz odgrywacie w sejmie

 • zwyczajny_suweren

  Oceniono 117 razy 109

  W sumie to świetnie podsumował kadencję swoją i tego karła-psychopaty. Pół dekady minęło pod nierządem kaczyzmu, a wraku jak nie ma tak nie ma.

 • Mr. X

  Oceniono 103 razy 97

  No widzisz Duda.
  A tak pie.rzyli i wyzywali na poprzednią władzę, że nie ściągają samolotu do kraju.
  Jakie to były obietnice?
  Jak zdobędziemy władzę, to odzyskamy samolot.
  Tak, tak.
  To słowa ludzi z twojej ekipy.
  .....
  A tak swoją drogą.
  Zdaje się, że właśnie powiedziałeś zbyt dużo.
  Jak już PiSowska zaraza nie miała argumentów, to zawsze wyciąga kartę smoleńską.
  Do znudzenia były teksty ....
  Jesteśmy coraz bliżej prawdy .... I co?
  Teraz mówisz, że prawdopodobnie nigdy się nie dowiemy.
  ...
  A co możesz jeszcze innego powiedzieć?
  Nic.
  Prawda jest taka, że nie możecie znaleźć dowodów na spisek i jedyne co zostaje to głupota organizatorów.
  Wiesz dobrze kogo mam na myśli.
  Macie krew na rękach.
  Jarosław Kaczyński vel TW Balbina w pierwszej kolejności.
  Ty byłeś w sztabie organizującym lot.
  Żerujecie na tragedii smoleńskiej, dlatego wszyscy macie krew na rękach.

 • cztery0000ziobra

  Oceniono 87 razy 81

  Prawda o katastrofie jest prawie od początku znana. Grzanie teorii helowo-parówkowej dawno straciło sens.

 • arreis65

  Oceniono 79 razy 73

  ty, andżej duda a może bys opowiedział jak razem z sasinem organizowałeś tę niezykle udaną dla kurdupla kaczyńskiego wycieczkę smoleńską !!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX