Bogdan Borusewicz: Jarosław Gowin na premiera. Tylko tak możemy odsunąć PiS od władzy

Jacek Gądek
- Najlepsze są najprostsze schematy. Tylko tak, z premierem Jarosławem Gowinem, możemy odsunąć PiS od władzy. Ja już o tym mówiłem od dawna, ale w zamkniętych gronach politycznych. W tej chwili jest już czas, żeby powiedzieć o tym publicznie - mówi Bogdan Borusewicz (PO), wicemarszałek Senatu.

Zobacz nagranie. Wicepremier Jarosław Gowin gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl:

Zobacz wideo

Jacek Gądek: - Chce pan, aby Jarosław Gowin został premierem rządu opozycyjnego?

Bogdan Borusewicz: - Najlepsze są najprostsze schematy. Tylko tak, z premierem Gowinem, możemy odsunąć PiS od władzy. Ja już o tym mówiłem od dawna, ale w zamkniętych gronach politycznych. W tej chwili jest już czas, żeby powiedzieć o tym publicznie.

Pan rozmawiał osobiście z Gowinem i mówił pan wprost, że mógłby zostać premierem rządu dzisiejszej opozycji?

Osobiście - nie.

Zatem przez pośredników?

Nie mogę na to pytanie odpowiedzieć.

A sądzi pan, że Jarosław Gowin zdecyduje się na to teraz albo w jakiejś perspektywie czasu? Już kiedyś mówił, że nie ma tak dużej wyobraźni, żeby np. wyobrazić sobie siebie we wspólnym obozie z Włodzimierzem Czarzastym, którego ma za "szczerego obrońcę SB-ków".

Uważam, że nadszedł dla Gowina czas na zasadniczą decyzję, bo sytuacja staje się bardzo groźna. Jest człowiekiem rozsądnym i nie sądzę, aby nie zdawał sobie sprawy z jej powagi. Liczę na rozsądek Gowina. Jest człowiekiem dojrzałym politycznie i umie planować.

Obserwowałem, jak rozszerza swoją partię, Porozumienie, gdy jeździł po Polsce opierając się na konsultowaniu ustawy o szkolnictwie wyższym. Jest dziś w jego partii wielu ludzi rozsądnych. Mam nadzieję, że zwycięży właśnie ten rozsądek i przewidywania, jak rozwinie się ta katastrofalna sytuacja, bo już jest katastrofalna pod względem zdrowotnym, a będzie też przecież katastrofa gospodarcza. W obliczu tej sytuacji jest pytanie, czy jesteśmy w stanie unieść ponad podziałami i połączyć nasze wysiłki.

Jeżeliby Jarosław Gowin by się zdecydował zostać premierem rządu dzisiejszej opozycji, to by to zmiękczyło bardzo ostre podziały w polskiej polityce.

Pan jest gotów do rozmów z Jarosławem Gowinem, by zgłosić go jako kandydata na premiera z poparciem całej opozycji?

To jest moja propozycja, a rozmawiać muszą już liderzy partii.

Pan będzie namawiał Borysa Budkę, Władysława Kosiniaka-Kamysza i Włodzimierza Czarzastego, by zaoferowali Gowinowi tekę premiera?

Skoro publicznie powiedziałem już o tym, że Gowin może zostać premierem naszego rządu, to oczywiście - jeśli będę miał taka możliwość - będę do tego namawiał.

W tej wizji układ z premierem Gowinem byłby trwały, czy jedynie przejściowy? 

Trzeba zmiękczyć podziały w polityce, ale trzeba też stworzyć trwałe układy.

Nie można zmienić rządu, nie proponując konstruktywnego wotum nieufności. Musi być zatem konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Mateusza Morawieckiego, w którym kandydatem na nowego premiera byłby Jarosław Gowin. Zatem wszystkie ugrupowania, które są dziś w opozycji, musiałyby się porozumieć.

I to dla pana optymalny scenariusz? 

To scenariusz jedyny. Nie ma innego. Konstruktywne wotum nieufności zakłada większość parlamentarną i błyskawiczne stworzenie nowego rządu.

Sądzi pan, że taki projekt polityczny znajdzie posłuch w szefostwie PO? 

Myślę, że tak. Rozmawiałem o tym już wiele razy, niepublicznie, w różnych gronach Platformy. W tym też w gronie decyzyjnym partii.

I jakie były reakcje? 

Pytania, czy to jest możliwe. A czy to jest możliwe, to zależy od Jarosława Gowina.

Można się spodziewać jakiegoś zaproszenia dla Gowina na rozmowy? 

Zobaczymy, jak się potoczą wydarzenia, bo jeśli rozpocznie się jakieś rozmowy, to powinna być też daleko idąca wspólna ocena, że to nie jest tylko teoria, ale jest to możliwe do zrealizowania.

Więcej o:
Komentarze (429)
Bogdan Borusewicz: Jarosław Gowin na premiera. Tylko tak możemy odsunąć PiS od władzy
Zaloguj się
 • burek_polny

  Oceniono 108 razy 100

  Nie! PiSSie miernoty maja zostac przy wladzy (#wyPAD nadal aktualny).
  MUSZA wypic to piwo, ktore nawarzyli.

 • jakbysietupodpisac

  Oceniono 70 razy 62

  Na pewno opozycja chce się taplać w tym gó**ie, które PiS zostawił.

 • sztucznypolak

  Oceniono 62 razy 52

  Nie, u wladzy powinien pozostac PiS jako rzad mniejszosciowy. Bez duzych mozliwosci dzialania.
  Niech ta mafia do konca sie skompromituje w czasie kryzysu, ktory niechybnie nadejdzie.
  Inaczej znowu wyplyna za fali populizmu przy nastepnych wyborach.

 • kordelk.a

  Oceniono 55 razy 51

  Po co opozycji teraz władza? Niech Pis odpowie za swoje decyzje z ostatnich 5u lat. Niech polegnie w tym bagnie, które samo starannie tworzyło. Niech odpowie za bezmyślne rozdawnictwo, za łamanie konstytucji, za nieinwestowanie w służbę zdrowia. Dlaczego brać na swoje barki odpowiedzialność za upadek państwa, na który zapracował ktoś inny. Być może jedyną dobrą konsekwencja koronawirusa, będzie trwałe i ostateczne zmiecenie z powierzchni ziemi tej niedemokratycznej, fatalnej dla Polski formacji jaką jest PIS.

 • marce1977

  Oceniono 44 razy 44

  Niech się opozycja do władzy nie pcha. PiS rozdawał kasę jak była prosperita to teraz niech się gimnastykują w kryzysie i przy pustym skarbcu. Po co obrywać za nich, za chwilę, jak trzeba będzie zabierać przywileje suwerenowi żeby gospodarkę wspierać?

 • glos_z_sali

  Oceniono 42 razy 36

  Fatalny pomysł. Powstałby całkowicie niestabilny układ, podatny na chaos. I byłoby to idealne rozwiązanie dla PiS-u: oto przychodzą Totalsi, łączą się ze zdrajcą Gowinem i na nich można zwalić cały pandemiowy burdel. Czy dla nas - obywateli lepiej? Nie. Obecna władza musi odpowiedzieć za to, do czego doprowadziła. Musi być zgaszona jak pet. Dopiero wtedy można zacząć odbudowę

 • strange_email

  Oceniono 24 razy 22

  Czy wszyscy już poglupieli w tym kraju? Gracie dokładnie w to, co chce Bezzębny. Obecny rząd narobił sporo gówna i ma zamiar sprytnie wmanewrować opozycję w sprzątanie.
  Jedynym rozwiązaniem jest zmuszenie Bezzębnego i marionetek do działania jako rząd mniejszościowy.

 • pysio62

  Oceniono 28 razy 22

  Mysl nie jest nowa, ale sa tez i duze problemy. Czy Gowin i jego poslowie zgodza sie na takie wyjscie? Czy zaakceptuja takie rozwiazanie wszystkie partie opozycji demokratycznej? Jak trwala bylaby taka koalicja? I byc moze najwazniejsze pytanie. Czy tak niepewna, nietrwala koalicja powinna przejac wladze w czasie wielkiego kryzysu, gdy Kaczynski i PIS zrujnowali Polske i Polakow, a teraz ktos by w takich warunkach mialby po nich sprzatac.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX