TSUE stanął po stronie polskiego rządu. Pytania dotyczące postępowań dyscyplinarnych "niedopuszczalne"

Unijny Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że pytania dotyczące postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów są niedopuszczalne. Stanął tym samym po stronie polskiego rządu.

Chodzi o pytania skierowane do Luksemburga przez Sądy Okręgowe w Łodzi i Warszawie, które dotyczyły obaw o niezawisłość sędziowską. Wielka Izba z Luksemburga je odrzuciła podzielając wcześniejszą opinię rzecznika generalnego Trybunału, który uznał, że pytania nie mają związku z prawodawstwem Unii. Podobnie argumentowali przedstawiciele polskiego rządu podczas rozprawy w połowie czerwca ubiegłego roku, którzy domagali się odrzucenia pytań.

"Spory w postępowaniach przed sądami krajowymi nie wykazują żadnego łącznika z prawem Unii" - orzekł Trybunał Sprawiedliwości. Jednocześnie sędziowie z Luksemburga podkreślili, że wystąpienie przez sędziego krajowego z pytaniem prejudycjalnym, które okazało się niedopuszczalne, nie może jednak prowadzić do wszczęcia wobec niego postępowania dyscyplinarnego.

Na te przypadki zwracali uwagę przedstawiciele rzecznika praw obywatelskich podczas rozprawy w połowie czerwca. Pełnomocnicy polskiego rządu, którzy domagali się odrzucenia pytań podkreślali wtedy, że nie ma obaw co do niezawisłości sędziów i przekonywali, że reforma wymiaru sprawiedliwości, w tym nowy system postępowań dyscyplinarnych, była konieczna.

Trybunał zajmował się dwoma pytaniami. Jedno zadał sędzia Igor Tuleya z Sądu Okręgowego w Warszawie. Rozpatrując sprawę karną, przesłał on do unijnego Trybunału Sprawiedliwości pytanie dotyczące postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów oraz wpływu polityków na ich przebieg. Drugie pytanie zadał Sąd Okręgowy w Łodzi, który rozpatruje pozew miasta Łowicz przeciwko wojewodzie łódzkiemu. Sędziowie obawiają się ewentualnych konsekwencji dyscyplinarnych w razie wydania niekorzystnego orzeczenia dla Skarbu Państwa.

Zobacz wideo Co grozi Polsce za niewykonanie postanowień TSUE? Prawnik wyjaśnia
Więcej o:
Komentarze (507)
TSUE stanął po stronie polskiego rządu. Pytania dotyczące postępowań dyscyplinarnych "niedopuszczalne"
Zaloguj się
 • cadima1946

  Oceniono 120 razy 70

  Slowem, skoro nie lezy to w kompetencji Unii, nalezy to zalatwic samemu. Jak juz padnie Pis , bedzie to stosunkowo proste. Wiecej optymizmu.

 • strange_email

  Oceniono 97 razy 53

  To teraz osoba odpowiedzialna za narracje w PiSie ma zagwozdke, ten TSUE to jest dobry czy zly jednak? Dobra ta Unia czy raczej "obce jezyki"?

 • wkkr

  Oceniono 79 razy 47

  TSUE stanęło po stronie prawa barany!
  Czy wy nie rozumiecie, że oni mają wyjebane na nasze wojenki?
  Ich interesuje przestrzeganie prawa a nie popieranie tej czy innej strony w jakimś śmiesznym kraju.

 • stanislaw.sk

  Oceniono 68 razy 42

  ale polski rząd nie doczytał opinii TSUE, bo jednocześnie sędziowie z Luksemburga podkreślili, że:
  "wystąpienie przez sędziego krajowego z pytaniem prejudycjalnym, które okazało się niedopuszczalne, nie może jednak prowadzić do wszczęcia wobec niego postępowania dyscyplinarnego."
  Jak rozumie to rzecznik KRS M.M.?

 • xsawer

  Oceniono 52 razy 32

  "Jednocześnie sędziowie z Luksemburga podkreślili, że wystąpienie przez sędziego krajowego z pytaniem prejudycjalnym, które okazało się niedopuszczalne, nie może jednak prowadzić do wszczęcia wobec niego postępowania dyscyplinarnego."
  -I to jest furtka dla sekowanych sędziów. Pytanie nie jest przestępstwem, a tak sprawę postrzega Ministerstwo Ziobryzacji.

 • wydzielina_fizjologiczna

  Oceniono 63 razy 21

  TSUE stanął po stronie prawa, a nie po stronie polskiego rządu. Czy wy czerscy coś rozumicie z tej rzeczywistości, że takie headliny nadajecie?

 • stanislaw.sk

  Oceniono 19 razy 15

  "Wystąpienie przez sędziego krajowego z odesłaniem prejudycjalnym, które okazało się niedopuszczalne, nie może jednak prowadzić do wszczęcia wobec niego postępowania dyscyplinarnego" - argumentuje TSUE.

 • jael53

  Oceniono 39 razy 15

  Słowem, "coście sobie zrobili, to to macie".

 • flory_22

  Oceniono 31 razy 13

  TSUE NIE STANĄŁ PO STRONIE RZĄDU TYLKO PO STRONIE P R A W A !!!!!!
  i to ma być dziennikarstwo ?!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX