RMF FM: Witek ma nowy pomysł na posiedzenie. Niezgodny z regulaminem Sejmu i konstytucją

Jak informuje RMF FM, marszałek Sejmu ma zaproponować posłom głosowanie "z wykorzystaniem środków elektronicznych". Chodzi o to, by parlamentarzyści nie musieli osobiście stawiać się na terenie Sejmu. Jest to jednak pomysł niezgodny z konstytucją.

Reporter RMF FM Tomasz Skory dotarł do przygotowanego przez marszałkinię Elżbietę Witek projektu uchwały, który ma "zapobiec ryzyku sparaliżowania procesu ustawodawczego w czasie, kiedy szybkie działania Sejmu mogą być niezbędne dla ratowania życia i zdrowia obywateli". 

Chodzi o to, by posłowie mogli brać udział w posiedzeniu za pomocą środków elektronicznych. Witek chciałaby, aby posłowie przyjęli związane z tym zmiany w Regulaminie Sejmu. "Co więcej, nawet samo wprowadzenie tych zmian miałoby się odbyć z użyciem tych środków. To jawne naruszenie przepisów jasno stanowiących, że Regulaminu nie można zmieniać w trybie, którego Regulamin nie przewiduje" - zauważa dziennikarz. 

Projekt ten jest nie tylko niezgodny z Regulaminem Sejmu, ale również z konstytucją. RMF FM wylicza trzy artykuły, które projekt narusza. Konstytucja przewiduje bowiem, że Sejm i Senat obradują na posiedzeniach, a posiedzenia te są jawne. Ponadto art. 120 mówi wprost o "uchwalaniu ustaw zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów (...)". 

Tylko po kilka osób z każdego klubu?

"Z okolic marszałkowskich słychać, że propozycja na posiedzenie sejmu jest taka, żeby na sali były po 2-3 osoby z każdego klubu, a pozostali głosowali przy pomocy tabletów z domów. W ten sposób zmieniono by też regulamin sejmu" - napisał z kolei Konrad Piasecki, dziennikarz TVN24. 

Gliński: To można technicznie rozwiązać

Na pytanie o projekt odpowiadał w Polsat News wicepremier Piotr Gliński. - To można technicznie rozwiązać. Musimy pewnie zmienić regulamin, żeby zmienić regulamin musielibyśmy się jako Sejm zebrać w jednym miejscu. Pewnie nie w naszej siedzibie tradycyjnej. W jakiś inny sposób, ale jest to możliwe. I podjąć decyzję np. o zminie regulaminu i później już procedować przy zmienionym regulaminie np. za pomocą łączy internetowych - cytuje Glińskiego 300polityka

Zobacz wideo Czy w Polsce są przesłanki do zamykania miast? Odpowiada minister Szumowski
Więcej o:
Komentarze (323)
RMF FM: Witek ma nowy pomysł na posiedzenie. Niezgodny z regulaminem Sejmu i konstytucją
Zaloguj się
 • przemek712

  Oceniono 170 razy 162

  W zasadzie ten sejm głosuje jak chce straszny dziadunio. Proponuję więc posiedzenie dwuosobowe - Witek i pokurcz. Najlepiej u Wolfgangowej przy rosole

 • cadima1946

  Oceniono 102 razy 98

  Konstytucja malo obchodzi cale PIS towarzystwo. Ich problem lezy gdzie indziej. Zawalila sie cala strategia wodza, ktory zawsze sam wybieral sobie wroga i sam sie z nim rozprawial. W te strategie wkradl sie wirus i to on rozdaje teraz karty. Wodz wie , albo juz przeczuwa, ze tej rozgrywki nie wygra...

 • viaac

  Oceniono 90 razy 84

  Marszałek nie musi znać konstytucji, czy (szerzej) prawa. Ważne, żeby słuchała prezesa gwarantując "stabilne rządy".

 • hamsterx

  Oceniono 80 razy 74

  Jeśli to jest ta co o Katyniu czytała w przedwojennych książkach
  to nic nie może zdziwić

 • tcas

  Oceniono 64 razy 58

  A cóż to za problem dla PiSiorów zmienić konstytucję, a jeszcze lepiej ją złamać. Przecież tylko wyborów nie można przełożyć bo konstytucja nie pozwala.

 • ochujek

  Oceniono 65 razy 57

  Nocą uchwalą ustawę że niby sytuacja nadzwyczajna i Adrian podpisze. Nie po raz pierwszy złamią Konstytucję.

 • gruszka1

  Oceniono 56 razy 54

  Ale jak to? my możemy 10 maja głosować, a już posłowie nie? Czyżby Jarek chciał utrzymać władzę nie zważając na koszty? Niemożliwe
  PS. Czy jest chociaż jedna osoba w PiSie z przynajmniej śladowymi ilościami inteligencji?

 • krynolinka

  Oceniono 63 razy 53

  Witek ma pomysł..Kabaret. Przecież ona nawet sama do kibla nie trafi. Musi mieć przewodnika.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX