Jarosław Gowin: Bezpieczny termin wyborów to wiosna 2021 r. Tylko jak do tego doprowadzić?

- Jeżeli po świętach Wielkiej Nocy będziemy w stanie wrócić do tego rodzaju funkcjonowania, który pamiętamy sprzed epidemii (...), to nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy w ciągu następnego miesiąca zorganizowali wybory - powiedział w TVN24 Jarosław Gowin. Minister nauki i szkolnictwa wyższego przyznał jednak, że w tym momencie bezpieczniejszym terminem wyborów prezydenckich wydaje się wiosna 2021 roku.

W piątek wieczorem premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformowali, że w związku z pandemią koronawirusa w Polsce wprowadzony został stan epidemii. Przypomnijmy, że zarządzony wcześniej stan zagrożenia epidemicznego oraz obowiązujący stan epidemii wprowadzone zostały drogą rządowego rozporządzenia. W trakcie obowiązywania wspomnianych stanów mogą odbywać się wybory i referenda. 

W Polsce słychać coraz więcej głosów - i to nie tylko ze strony polityków opozycji - że wybory prezydenckie, które zaplanowano na 10 maja, powinny zostać przesunięte. Taki scenariusz mógłby się urzeczywistnić dopiero po wprowadzeniu jednego z trzech stanów nadzwyczajnych: klęski żywiołowej, wyjątkowego lub wojennego. Prezes PiS Jarosław Kaczyński w rozmowie z RMF FM stwierdził, że do przełożenia wyborów muszą być przesłanki konstytucyjne, a "ich teraz nie ma". 

Jarosław Gowin o dacie wyborów prezydenckich: Jeśli tylko da się je przeprowadzić w maju, to zróbmy je w maju

W sobotę gościem programu "Fakty po Faktach" był wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. W jego opinii temat wyborów prezydenckich powinien zejść chwilowo na dalszy plan, ponieważ kluczowa jest w tym momencie walka z rozprzestrzenianiem się koronawiursa. 

- Gospodarka światowa stanęła, z każdą sekundą stajemy się jako świat coraz ubożsi. Ten świat, który się wyłoni za kilka tygodni lub za kilka miesięcy będzie inny niż świat sprzed paru tygodni. Uważam, że dzisiaj trzeba zrobić wszystko, żeby chronić życie i zdrowie Polaków oraz chronić zdrowie i życie polskich firm. Z tego punktu widzenia uważam, że dzisiaj nie ma sensu podejmować tematu terminu wyborów. Jeżeli tylko da się je przeprowadzić w maju, to zróbmy je w maju. Decyzja w tej sprawie powinna zapaść w ostatnim możliwym momencie - powiedział Gowin. 

Zobacz wideo Jak bardzo koronawirus może uderzyć w polską gospodarkę w drugim kwartale i całym 2020 roku?

Gowin stwierdził, że w scenariuszu, w którym Polska szybko upora się ze skutkami epidemii, wybory prezydenckie powinny odbyć się w wyznaczonym wcześniej terminie. Wicepremier przyznał jednak, że bezpieczniejszym terminem wydaje się wiosna przyszłego roku, choć przesunięcie wyborów musiałoby się wiązać z wprowadzeniem jednego ze stanów nadzwyczajnych. - Jeżeli po świętach Wielkiej Nocy będziemy w stanie wrócić do tego rodzaju funkcjonowania, który pamiętamy sprzed epidemii, jeśli zacznie funkcjonować normalnie polska gospodarka, wrócą do funkcjonowania polskie szkoły, uczelnie, to nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy w ciągu następnego miesiąca zorganizowali wybory. Gdyby pan skłonił mnie do poważnej refleksji nad terminem wyborów, to musiałbym powiedzieć, że bezpieczny termin wyborów to wiosna 2021 r. - ocenił wicepremier. 

- Tylko jak do tego doprowadzić? Polska konstytucja wskazuje tylko jedną drogę, jest to stan wyjątkowy i to powtarzany co najmniej dwukrotnie. Jego wprowadzenie wiąże się z ograniczeniem wielu praw obywatelskich. Na pewno ani pan, ani ja, ani podejrzewam nikt z telewizji tego byśmy nie chcieli - podsumował Gowin. 

Więcej o:
Komentarze (250)
Jarosław Gowin: Bezpieczny termin wyborów to wiosna 2021 r. Tylko jak do tego doprowadzić?
Zaloguj się
 • zdzisiek66

  Oceniono 73 razy 51

  Szanowni kandydaci opozycji.
  O terminie wyborów zostaniecie powiadomieni, cytuję pana wicepremiera, "w ostatnim możliwym momencie".

 • ratlerek.hitlerek

  Oceniono 60 razy 38

  Ksiądz Gowin jak zwykle, jak oślizgły gad, jak owsik albo glista ustawia się tak, aby w razie czego zyskać albo zyskać, z jednej strony albo z drugiej. Obrzydliwy kombinator ślizga się tak aby nigdzie nie stracić i gdzieś się podczepić jak Dyzma.

 • iremus

  Oceniono 58 razy 38

  Francja. 600 lekarzy chce postawić premiera przed Trybunałem Stanu. Za organizację wyborów w czasie epidemii...... nielegalny link

 • owca888

  Oceniono 50 razy 34

  Wiosna? Stan wyjątkowy? Ograniczenie praw obywatelskich do wiosny?Taki szantażyk?
  Gowin robi za balon próbny?
  A my chcemy na jesieni, koniec i kropka.

 • pedro.666

  Oceniono 41 razy 31

  A co ma Gowin do gadania? Hasło PiS na te wybory będzie miało podwójne znaczenie: WSZYSCY DO URNY! (dla tradycjonalistów nie akceptujących kremacji: WSZYSCY DO TRUMNY!)

 • chi-neng

  Oceniono 37 razy 27

  "Jeżeli po świętach Wielkiej Nocy będziemy w stanie wrócić do tego rodzaju funkcjonowania, który pamiętamy sprzed epidemii (...), to nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy w ciągu następnego miesiąca zorganizowali wybory "
  -----
  Mózg staje i włos się jeży!
  Nie do wiary wprost, co oni pi'przą w momencie zbliżania się punktu kulminacyjnego pandemii. Bo przecież jeszcze ten moment nie nadszedł, ale zbliża się z godziny na godzinę, milowymi krokami !

 • starblast

  Oceniono 36 razy 24

  Gowin gdyby chciał mógłby zmusić partię do zmiany zdania. Robicie - odchodzę, nie robicie - zostanę, ale nie spodziewam się tego po nim, bo zawiódł nie pierwszy raz. Wcześniej chociażby głosował, ale się nie cieszył, żeby nie rozwalić partii.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX