Dekomunizacja Powązek Wojskowych? "Powinniśmy wrócić do sytuacji z okresu międzywojennego"

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych chce, aby powstał projekt ustawy, który ma ustanowić Powązki Wojskowe państwową nekropolią. Jan Józef Kasprzyk chce jednocześnie, aby doszło do dekomunizacji cmentarza i przeniesienia grobów wszystkich ważnych osobistości z czasów PRL-u.

Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, w rozmowie z "Rzeczpospolitą" stwierdził, że "dołoży wszelkich starań", aby powstał projekt ustawy, zgodnie z którym Powązki Wojskowe staną się zarządzaną przez państwo nekropolią narodową. To reakcja na pochowanie na cmentarzu Stanisława Kani. Zgodę na to, aby spoczął tam były I sekretarz KC PZPR wydało miasto. Kasprzyk twierdzi, że decydującego głosu w tej sprawie nie powinien mieć stołeczny ratusz.

Cmentarz powinien być wyjęty z zasobu cmentarzy komunalnych, czyli - krótko mówiąc - powinniśmy wrócić do sytuacji z okresu międzywojennego. Zarządcą powinien stać się np. wojewoda czy MON i podejmować decyzje o pochówkach po zasięgnięciu opinii Instytutu Pamięci Narodowej

- powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

"Doszliśmy do narodowej schizofrenii"

Szef Urzędu ds. Kombatantów podkreśla, że problemem są również wcześniej pochowani komuniści, m.in. Bolesław Bierut, Władysław Gomułka czy gen. Wojciech Jaruzelski. Kasprzyk zaznacza, że kombatanci skarżą się, że "doszliśmy do narodowej schizofrenii" - za parę miesięcy obchodzić będziemy stulecie Bitwy Warszawskiej, a na Powązkach Wojskowych, tuż obok "bohaterów z 1920 roku spoczywa Julian Marchlewski, twórca komunistycznego "rządu", przeciwko któremu walczyli". Jak twierdzi, powinien powstać specjalny organ, który przenosiłby takie groby.

Pomysł popiera poseł Bartosz Kownacki. Polityk Prawa i Sprawiedliwości uważa, że warto przyjąć taką ustawę "dla zdrowia historycznego".

Zobacz wideo Grodzki o łuku triumfalnym: Przypomina otwieracz do piwa
Więcej o:
Komentarze (310)
Dekomunizacja Powązek Wojskowych? "Powinniśmy wrócić do sytuacji z okresu międzywojennego"
Zaloguj się
 • hamsterx

  Oceniono 108 razy 96

  W czasach zarazy to bardzo ważny problem , bez którego Polacy nie pokonają koronowirusa

  A pomysłodawców żeby dżuma udisiła

 • czarnyminio

  Oceniono 76 razy 72

  Bo tak wygląda nasza historia , nasza przeszłość. W mojej rodzinie był i żołnierz podziemia poakowskiego i milicjant. Jeden brat dziadka był w PPR , dziadek w tym czasie siedział z wyrokiem za antykomunizm w Mielęcinie. Jak mi opowiadali bliscy na spotkaniach rodzinnych , weselach itp. po wojnie byli tak podzieleni , że siedzieli oddzielnie przy stołach ,śpiewali swoje piosenki a potem często rozbijali sobie gęby. Tak było jeszcze w latach 50-tych na weselu moich rodziców. Potem im przeszło ,śmierć i cmentarz ich połączył. Leżą zgodnie a rodzina jest jednością i palimy im znicze i modlimy się za ich dusze. Nie grzebcie w mogiłach , dajcie zabliźnić się ranom. Nie dzielcie Polaków.

 • wolak007

  Oceniono 66 razy 62

  Nekrofilia +

 • bartosz.lonol

  Oceniono 43 razy 39

  Typowa PiS-owska (choć nie tylko) schizofrenia..
  Gotowi są przenosić miejsca spoczynku komunistycznych aparatczyków. Co to teraz zmieni? To są również świadectwa historii, nawet jeśli bardzo trudnej.

  Ale nie stać ich było na przeszukanie mieszkań i daczy komunistycznych pułkowników po ujawnieniu teczki Bolka. Pewnie ze strachu o własne szeregi.
  Nie stać ich było na dekomunizację poprzez wyłączenie aparatczyków PZPR z prawa do sprawowania funkcji publicznych, w tym obejmowania stanowisk dyrektorskich w spółkach Skarbu Pańśtwa. Kiedyś to mogło uwolnić nas od garbu czerwonych powiązań.

  Bicie piany, szczególnie przed wyborami.

 • van_norden

  Oceniono 38 razy 38

  Necro polo

 • cep_0

  Oceniono 36 razy 36

  Następne ekshumacje pod nadzorem IPNu.
  Grzebanie w trupach to najulubieńsza czynność obecnych Polaków.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX