Podpalił koczowisko imigrantów, chwalił Breivika. Po co TVP Info odgrzało teraz wywiad z Mario Borghezio?

W niedzielę na portalu TVP Info pojawiła się rozmowa z eurodeputowanym włoskiej Ligi Północnej Mario Borghezio. Włoski polityk zachwalał w wywiadzie polskie władze, które "które bronią dumy narodowej i interesów narodowych". Nie do końca jednak wiadomo, dlaczego rozmowa przeprowadzona w marcu 2018 r. ponownie pojawiła się na portalu właśnie teraz. Inna sprawa, że rozmówca TVP Info został w przeszłości skazany za podpalenie koczowiska imigrantów, a także "podpisał" się pod częścią manifestu Andersa Breivika.

W niedzielę o godz. 17:46 na stronie głównej portalu TVP Info pojawił się wywiad z włoskim eurodeputowanym Mario Borghezio. Polityk Ligi Północnej stwierdził w nim, że "Polska ma rząd, który broni dumy narodowej i interesów narodowych". - Powinniśmy brać przykład z rządu w Polsce. Nauczyć się z powrotem, jak być rządem, który broni słusznych interesów własnego narodu - stwierdził Borghezio.

- Chcemy Europy narodów, a nie Europy anonimowego wysokiego finansowania, którą reprezentuje Unia Europejska. Myślę, że instytucje europejskie będą musiały przyznać się do błędu, bo rację ma zawsze elektorat. Najlepszym sędzią wszystkich polityk są narody - powiedział włoski eurodeputowany w rozmowie z TVP Info.

Wypowiedź Berghezio - przypomnijmy, opublikowaną w niedzielę 15 marca - można potraktować jako docenienie działań polskiego rządu w obliczu zagrożenia pandemią koronawirusa. Problem jednak w tym, że rozmowę przeprowadzono... w marcu 2018 roku, tuż po wyborach parlamentarnych we Włoszech. W tekście zamieszczonym pod filmem z udziałem polityka takiej informacji jednak nie wyszczególniono. 

Strona główna portalu TVP Info (poniedziałek, 16 marca)Strona główna portalu TVP Info (poniedziałek, 16 marca) Screen, tvp.info

Wywiad z Borghezio po raz pierwszy pojawił się na portalu TVP Info 11 marca 2018, co widać na poniższym zdjęciu.

Wywiad z Mario Borghezio - data publikacji: 11 marca 2018 rokuWywiad z Mario Borghezio - data publikacji: 11 marca 2018 roku Screen, tvp.info

Mario Borghezio. Wielokrotnie miał do czynienia z policją i sądami. Podpalił koczowisko imigrantów, chwalił Breivika

Dodajmy, że sam Borghezio to polityk - delikatnie mówiąc - dość kontrowersyjny, o czym można dowiedzieć się po pobieżnej lekturze włoskich mediów czy nawet angielskojęzycznej Wikipedii. Na początku lat 90. polityk Ligi Północnej musiał zapłacić karę grzywny po tym, jak zastosował przemoc wobec nieletniego. W 2005 sąd uznał, że Borghezio - wraz z kilkoma innymi osobami - jest winny podpalenia imigranckiego koczowiska, które znajdowało się pod jednym z mostów w Turynie. Borghezio wzywał też UE, by utworzyła archiwum materiałów dotyczących UFO. 

Według włoskich mediów Borghezio miał krytycznie odnieść się do aresztowania Ratko Mladicia, serbskiego przywódcy wojskowego oskarżonego o zbrodnie wojenne (miał nazwać Mladicia "patriotą"). W lipcu 2011 polityk został zawieszony przez swoją partię po tym, jak pochwalił część idei zawartych w manifeście Andersa Breivika. Dwa lata później został wyrzucony z europarlamentarnej frakcji Europa Wolności i Demokracji za wypowiadanie rasistowskich uwag pod adresem Cecile Kyenge, pierwszej czarnoskórej minister w historii Włoch. 

Zobacz wideo Dr Paweł Grzesiowski apeluje o przeniesienie respiratorów w szpitalach