W TVP Info rechot z koronawirusa. "Trupów jest mało", "Wirus zbudowany jest pod ZUS"

Sporą część programu "Jedziemy" w TVP Info poswięcono koronawirusowi oraz marszałkowi Senatu Tomaszowi Grodzkiemu. Jeden z gości Michała Rachonia - Rafał Otoka-Frąckiewicz - powiedział w pewnym momencie, że koronawirus "nie ma wielkiego rażenia", a "trupów jest mało". Komentator pokusił się też o stwierdzenie, że "koronawirus zbudowany jest pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych".

We wtorek gośćmi Michała Rachonia programie "Jedziemy" w TVP Info byli: Rafał Otoka-Frąckiewicz, Sławomir Jastrzębowski oraz Jarosław Jakimowicz. Sporą część programu poświęcono sprawie Tomasza Grodzkiego. Marszałek Sejmu wrócił niedawno z Włoch i Japonii, które zmagają się z epidemią koronawirusa. Komentatorzy nie omieszkali wytknąć Grodzkiemu, że wyniki badań na obecność SARS-CoV-2 (które okazały się negatywne) upublicznił dopiero po kilku dniach. 

- Facet, który niedawno chciał zyskać popularność tym, że mył sobie łapki, dozując mydło łokciem. A teraz po porostu wraca z miejsca, gdzie jest duże zagrożenie tym wirusem. Jakby nigdy nic. Przecież on powinien dawać wzór - powiedział Otoka-Frąckiewicz.

- Pan marszałek wykazał się odwagą jadąc do Włoch. A żądanie, by trzecia osoba w państwie wypełniała jakieś druki, jest uwłaczające. Myślę, że powinniśmy wysłuchać kolejnego orędzia marszałka, w którym powie, że pewnych ludzi koronawirus się nie ima - dodał Jastrzębowski.

"Trupów jest mało". Komentatorzy TVP Info o koronawirusie

Komentatorzy postanowili też pożartować z koronawirusa. Otoka-Frąckiewicz stwierdził w pewnym momencie, że wirus SARS-CoV-2 "nie ma wielkiego rażenia". - Jeden z gości w moim programie mówił "Myjcie się dziewczyny i pierzcie chłopaki, a nic wielkiego się nie stanie". Trupów jest mało. Koronawirus zbudowany jest pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych - mówił Otoka-Frąckiewicz, odnosząc się zapewne do tego, że liczba zakażeń u dzieci jest niższa niż w przypadku np. osób starszych czy chorych. 

- Ten wirus nie atakuje dzieci. A jeżeli ktoś jest dziecinny, to może czuć się bezpiecznym - dodał Jastrzębowski. "A więc marszałek Grodzki jest bezpieczny" - wtórował mu Otoka-Frąckiewicz. 

WHO: "Zagrożenie globalną pandemią jest bardzo realne"

WHO podała, że zakażonych na całym świecie jest ponad 111 tys. osób, a zmarły niemal cztery tysiące. W poniedziałek pojawił się pierwszy przypadek koronawirusa na Cyprze i tym samym zakażenie dotknęło już wszystkich krajów unijnych. 93 proc. wszystkich przypadków jest w obrębie czterech krajów - Chin, Korei Południowej, Włoch i Iranu. - Widzimy światło w tunelu, ale to, jak szybko do niego dotrzemy, zależy od tych krajów - mówili przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia. - Teraz, gdy koronawirus rozprzestrzenił się w tak wielu krajach, zagrożenie globalną pandemią jest bardzo realne - powiedział dyrektor generalny WHO dr Tedros Adhanom podczas konferencji. Dodał, że będzie to "pierwsza pandemia pod kontrolą" oraz, że "nie jesteśmy na łasce wirusa".

Zobacz wideo Czy to dobry moment na wizytę w sanatorium? Odpowiada minister zdrowia
Więcej o: