Sprawa zawieszenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Trybunał w Luksemburgu wysłuchał stron

Ponad dwie godziny trwała rozprawa w unijnym Trybunale Sprawiedliwości w Luksemburgu w sprawie zawieszenia Izby Dyscyplinarnej. Orzeczenia Wielkiej Izby złożonej z 15 sędziów należy się spodziewać jeszcze w tym miesiącu.

Wniosek w sprawie środków tymczasowych złożyła Komisja Europejska, która dziś podtrzymała zarzuty dotyczące upolitycznienia Izby. Mówiła, że nie ma gwarancji bezstronności i niezawisłości. Polska uznała wniosek Komisji za niedopuszczalny i domagała się jego odrzucenia. Termin ogłoszenia decyzji nie jest znany, powinna ona jednak zapaść jeszcze w marcu.

Zobacz wideo Czarnecki wymienia, dlaczego Polacy mogą mieć pretensje do UE

Rozprawa dotycząca Izby Dyscyplinarnej w TSUE

Wiceminister sprawiedliwości Anna Dalkowska argumentowała, że nie ma potrzeby stosowania nadzwyczajnych środków, bo w polskim sądownictwie nie dzieje się nic niepokojącego, i że reforma wymiaru sprawiedliwości była konieczna, by poprawić złą sytuację. Podkreślała też, iż Komisja, składając wniosek o zawieszenie Izby, nie przedstawiła faktów. - W każdym postępowaniu przed sądem, dla każdego sędziego, także dla sędziego unijnego, istotne są fakty, nie domniemania. Natomiast wniosek Komisji Europejskiej, w większości przypadków opierał się na wrażeniu jakie mogą wywołać określone okoliczności, które to wrażenie nie może być przesłanką przesądzającą o wydaniu jakiegokolwiek rozstrzygnięcia. - powiedziała Anna Dalkowska. - Wniosek Komisji nie był poparty żadnymi faktami, to były okoliczności natury ogólnej, które odwoływały się do utartych pojęć w zakresie braku niezależności sądu - podkreśliła. Dodała też, że postępowania dyscyplinarne, które się toczą, nie są motywowane politycznie. Powodem ich są wykroczenia sędziów.

Innego zdania jest Monika Frąckowiak ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. - Jest dokładnie odwrotnie. Sędzia Paweł Juszczyszyn został zawieszony w czynnościach przez Izbę Dyscyplinarną, bo dociekał, czy sędzia powołany przez nową KRS jest rzeczywiście sędzią niezależnym i został powołany prawidłowo - dodała. Komisja Europejska, składając wniosek o zawieszenie Izby Dyscyplinarnej, zastrzegła sobie prawo do nałożenia kar finansowych, jeśli Trybunał podzieli jej argumenty, a Polska nie dostosuje się do werdyktu.

Więcej o:
Komentarze (78)
Sprawa zawieszenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Trybunał w Luksemburgu wysłuchał stron
Zaloguj się
 • lkolesio

  Oceniono 66 razy 50

  Czego oni się nas czepiają ? mamy przecież elitę prawniczą przy władzy przecież; żarłok Pawłowicz - pierdnie , beknie i orzeknie, Du.a doktor narciarstwa,Wójcik zapasiony nieuk, czerwony esbek Piotrowicz, Wolfgangowa Przyłębska, leninista Kulawy Gnom, magister Zero Ziobro z przydupasami Kaletą i Ozdobą, knur Święczkowski, hejterzy z MS Piebiak, Szmydt, Wytrykowski,sprzedawczyk Schab ,Mitera , fiut Cichowski płaczek ,Radzik kret , wyrokowiec Kamiński . W pisich łbach pustka hula jak wiatr po azjatyckich stepach.

 • zgredzik01

  Oceniono 55 razy 45

  Żaden kabaret mnie tak nie rozśmieszył jak wyjaśnienia pani wiceminister, ale przecież nie mogła powiedzieć, że reformę przeprowadzono, by pełnię władzy sądowniczej miał minister sprawiedliwości, bo jak wiadomo szczerość nie popłaca.

 • hakatumbaitsumani

  Oceniono 49 razy 39

  Nie mogę się doczekać wyroku. A tymczasem, leję na PIS-uar.

 • michur51

  Oceniono 34 razy 30

  no popatrz znowu ich krzywdzą a uni sum takie najmundrzejsze wioskowe chopaki

 • threemen

  Oceniono 29 razy 27

  Ktoś taki jak Radzik nigdy nie powinien być dopuszczony do sądownictwa. Ale nie w PiSie.

 • brainbox

  Oceniono 29 razy 27

  „Polska uznała wniosek Komisji Europejskiej za niedopuszczalny i domaga się jego odrzucenia.”
  Polska uznała.....ależ oczywiście, że Polska uznała....
  Polska może sobie jak najbardziej uznawać, nawet to że wszelkie zasady instytucji unijnych są niedopuszczalne jak i niezgodne z nieustającymi wypierdami kulawego.
  No i co z tego dupki?

 • jerzysm42

  Oceniono 26 razy 22

  Mam nadzieję, że decyzja TSUE zapadnie szybko, bo każdy dzień rządów Ziobry cofa Polskę o kilka lat.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX