Łukasz Szumowski: 16 przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. "Bardzo szybki wzrost"

- Na dziś mamy formalnie potwierdzonych 16 przypadków zakażenia koronawirusem - powiedział podczas konferencji prasowej minister zdrowia. Łukasz Szumowski ostrzegł, że liczba zakażonych w Polsce będzie rosła coraz szybciej.

W poniedziałek 9 marca w Polsce odnotowanych zostało 16 przypadków zakażenia koronawirusem. Informację tę podał podczas konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Łukasz Szumowski: 16 przypadków koronawirusa w Polsce. "Cyfry rosną"

- Cyfry rosną. Oczekujemy, że w Polsce przyrost będzie bardzo szybki. To wynika z działania wirusa. Z tego, że rozprzestrzenia się on wśród pacjentów. We wszystkich krajach wzrost w pierwszych dniach był bardzo gwałtowny - powiedział podczas konferencji Łukasz Szumowski.

Zobacz wideo Minister zdrowia odpowiada na pytania widzów w sprawie koronawirusa

Minister zdrowia poinformował także o aktualnych działaniach resortu zdrowia w sprawie rozprzestrzeniania się koronawirusa. - Działamy w zakresie liczby łóżek zakaźnych, gotowości szpitali do zwiększenia ich liczby - przekazał polityk. Łukasz Szumowski zapewnił, że rząd działa też w zakresie przekształcenia niektórych szpitali w jednostki zakaźne. Dodatkowo ministerstwo poprosiło o utworzenie specjalnych karetek, których załogi będą służyły do pobierania danych od osób, które są poddawane kwarantannie. 

- W Krakowie, Raciborzu i Wrocławiu są nowe zachorowania. To nie są osoby, o których nie wiedzieliśmy. To pokazuje, że ogromny sens ma kwarantanna. Wśród osób, które podejrzewaliśmy, że mogą być chore, okazały się być nowe przypadki - dodał. Łukasz Szumowski zaznaczył, że osoby, które poddane są kwarantannie, nie mogą opuszczać miejsca swojego przebywania. - To jest zakazane. W sytuacjach poważnych jest to odpowiedzialność karna - zaznaczył minister.

Polityk zaapelował też o szczególną ostrożność i wrażliwość w kontaktach z osobami starszymi, które są najbardziej narażone na powikłania po zakażeniu koronawirusem.  

Zobacz również:

Więcej o: