Łukasz Szumowski: 16 przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. "Bardzo szybki wzrost"

- Na dziś mamy formalnie potwierdzonych 16 przypadków zakażenia koronawirusem - powiedział podczas konferencji prasowej minister zdrowia. Łukasz Szumowski ostrzegł, że liczba zakażonych w Polsce będzie rosła coraz szybciej.

W poniedziałek 9 marca w Polsce odnotowanych zostało 16 przypadków zakażenia koronawirusem. Informację tę podał podczas konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Łukasz Szumowski: 16 przypadków koronawirusa w Polsce. "Cyfry rosną"

- Cyfry rosną. Oczekujemy, że w Polsce przyrost będzie bardzo szybki. To wynika z działania wirusa. Z tego, że rozprzestrzenia się on wśród pacjentów. We wszystkich krajach wzrost w pierwszych dniach był bardzo gwałtowny - powiedział podczas konferencji Łukasz Szumowski.

Zobacz wideo Minister zdrowia odpowiada na pytania widzów w sprawie koronawirusa

Minister zdrowia poinformował także o aktualnych działaniach resortu zdrowia w sprawie rozprzestrzeniania się koronawirusa. - Działamy w zakresie liczby łóżek zakaźnych, gotowości szpitali do zwiększenia ich liczby - przekazał polityk. Łukasz Szumowski zapewnił, że rząd działa też w zakresie przekształcenia niektórych szpitali w jednostki zakaźne. Dodatkowo ministerstwo poprosiło o utworzenie specjalnych karetek, których załogi będą służyły do pobierania danych od osób, które są poddawane kwarantannie. 

- W Krakowie, Raciborzu i Wrocławiu są nowe zachorowania. To nie są osoby, o których nie wiedzieliśmy. To pokazuje, że ogromny sens ma kwarantanna. Wśród osób, które podejrzewaliśmy, że mogą być chore, okazały się być nowe przypadki - dodał. Łukasz Szumowski zaznaczył, że osoby, które poddane są kwarantannie, nie mogą opuszczać miejsca swojego przebywania. - To jest zakazane. W sytuacjach poważnych jest to odpowiedzialność karna - zaznaczył minister.

Polityk zaapelował też o szczególną ostrożność i wrażliwość w kontaktach z osobami starszymi, które są najbardziej narażone na powikłania po zakażeniu koronawirusem.  

Zobacz również:

Więcej o:
Komentarze (79)
Łukasz Szumowski: 16 przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. "Bardzo szybki wzrost"
Zaloguj się
 • antekpociecha

  Oceniono 19 razy 19

  Ciekawe ilu do tej pory zmarło po prostu na niewydolność oddechowo krążeniową...

 • popeye

  Oceniono 15 razy 15

  Nie rozumiem działań podejmowanych przez rząd w sprawie koronawirusa. Największym zagrożeniem w tej epidemii jest przeciążenie systemu opieki zdrowotnej.
  Jego przeciążenie lub załamanie to większa śmiertelność z powodu COVID-19, zwiększona ilość zakażeń i zgonów wśród tak potrzebnej obsady szpitali i brak możliwości efektywnej pomocy wszystkim innym pacjentom.

  Wiemy już że ok 20% zakażonych będzie wymagało intensywnej terapii szpitalnej. Brytyjscy epidemiolodzy szacują, że choroba może dotrzeć do nawet 75% społeczeństwa. Daje to potencjalnie, w najgorszym scenariuszu, ponad 5 mln osób które będą wymagały leczenia szpitalnego. W Polsce jest około 250 tys. wszystkich łóżek szpitalnych.

  Epidemia COVID-19 rozprzestrzenia się bardzo szybko - niekontrolowana ma przyrosty na poziomie kilkudziesięciu procent dziennie.

  Jednocześnie są kraje (takie jak Singapur czy Tajwan) które dzięki solidnym planom świetnie kontrolują ilość zakażeń. Dzięki nim życie toczy się w miarę normalnie, gospodarka działa, osoby z grupy podwyższonego ryzyka mogą spokojnie czekać na pojawienie się szczepionki czy lepszych metod terapii a system ochrony zdrowia działa poprawnie, bez zbędnej presji.

  Zarówno Singapur i Tajwan wprowadziły swoje plany w życie już w styczniu, w dniach pojawienia się koronawirusa. W momencie pisania tego maila w Singapurze było 72 a na Tajwanie 29 zdiagnozowanych chorych (nie wliczając już wyleczonych i zmarłych).

  Dlaczego czekamy z wprowadzeniem podstawowych środków opóźniających rozprzestrzenianie się choroby? Dlaczego wykonujemy tak niewiele testów?

 • nie_bierz_jarka_na_serio

  Oceniono 15 razy 13

  u nas będzie się rozprzestrzeniał aż zabraknie żywicieli...

 • starsza10

  Oceniono 10 razy 10

  Panie prezydencie, telewizji publicznej pieniędzy nie zabraknie? Może nie będzie respiratorów i oddziałów chrób zakaźnych, ale media się wyżywią? Dobrze się pan z tym czuje?

 • dar61

  Oceniono 11 razy 9

  Spodziewam się - mało, żądam, by omnipotencja rządu z okazji tej choroby skończyła się co najmniej na miesiąc przed wyborami prezydenckimi.

  A dlaczego minister ciągle formułuje swe „Cyfry rosną”, zasiewając w nas rusycyzm, nie znaju.

 • g2cos7alfa

  Oceniono 8 razy 8

  Cyfry to są 0-9. Tu rośnie liczba zakażonych.

 • piramidopolopirynowicz

  Oceniono 7 razy 7

  Pan minister z Ministerstwa Ostrzegania.

 • wswxxx

  Oceniono 6 razy 6

  To nie jest szybki wzrost. To jest efekt przespania 2,5 miesiąca, kiedy polskie państwo mogło się przygotować na epidemię. Wirus jest teraz wykrywany coraz częściej, bo wreszcie pojawiła się w tym kraju diagnostyka, której dotąd praktycznie nie było.
  Proepidemicy z PiS chowając głowę w piasek i zamykając oczy na problem, zafundowali nam wzrost zachorowań. Tylko, że ten wzrost nie nastąpił w ostatnich dniach, ale został wypracowany przez całe tygodnie nic nie robienia przez państwo z tektury.
  Chorych i nosicieli wirusa z pewnością jest więcej.

 • sylenth

  Oceniono 6 razy 6

  Kiedy w końcu zamkną kościoły? zarazona kasa zarazi ksiezy, a oni przekaza wirusa dalej przez komunie. Poza tym zarażać się bądą sami wierni.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX