"Z ultimatum Dudy skorzystało wielu polityków PiS". Kulisy odwołania Jacka Kurskiego z TVP

W piątek Rada Mediów Narodowych jednomyślnie opowiedziała się za odwołaniem prezesa zarządu TVP, Jacka Kurskiego. Według ustaleń "Gazety Wyborczej" i "Onetu" za usunięciem Kurskiego optował nie tylko prezydent Andrzej Duda, lecz także premier Mateusz Morawiecki i Jarosław Gowin. Za prezesa TVP nie chciały też zresztą "ginąć" partyjne doły.

W piątek wieczorem Andrzej Duda podpisał ustawę, dzięki której na konto TVP i Polskiego Radia wpłyną wkrótce blisko 2 mld złotych. W tym samym dniu Rada Mediów Narodowych rozpoczęła korespondencyjne głosowanie nad odwołaniem prezesa zarządu TVP, Jacka Kurskiego. Już wtedy za jego odwołaniem opowiedzieli się wszyscy członkowie RMN. 

Zobacz wideo Borys Budka:

Działania prezydenta nie spodobały się Kaczyńskiemu. "Zaczął nerwowo i pogardliwie mówić o Dudzie"

Nie jest tajemnicą, że odejście Kurskiego - znajdującego się dotąd pod "parasolem" Jarosława Kaczyńskiego - ma związek z dyskutowanym wcześniej możliwym zawetowaniem przez Dudę ustawy o dofinansowaniu mediów publicznych. W zeszły poniedziałek Wirtualna Polska informowała o ultimatum, które postawił prezydent - podpis w zamian za odejście Kurskiego z TVP. "Dudzie chodzi o całokształt, ale przede wszystkim o niego samego. Kurski się przechwalał w Pałacu, że tylko jego telewizja pokazuje podróże Dudy po Polsce. Tak, pokazuje, ale jak? To nudne relacje, nie do oglądania, w 'Wiadomościach'. Są z tego migawki z jakimś niezrozumiałym cytatem. Gdy latem 2017 r. Duda zawetował ustawy o sądach, TVP Info jechała po nim jak po opozycji, wyciągała z archiwum stare ujęcia, jak Duda obiecuje popierać reformy wymiaru sprawiedliwości - stwierdził w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" jeden z posłów PiS.

Jak ujawnił jeden z rozmówców "GW" prezydenckie ultimatum mocno zdenerwowało prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego. "Raz, że Duda najpierw rozmawia z Czabańskim [szef RMN - red.], a nie z nim, dwa, że przez media wypuszcza swoje warunki. Wkurzył się, bo oto człowiek, którego on nie szanuje, próbuje się stawiać. Zaczął nerwowo i pogardliwie mówić o Dudzie" - mówił polityk dobrze zorientowany w kulisach wydarzeń.

"Z ultimatum Dudy skorzystało wielu polityków PiS". Za odwołaniem Kurskiego był m.in. Morawiecki

Kaczyński miał głośno zastanawiać się nad nowym kandydatem w wyborach prezydenckich. Pojawił się nawet pomysł wystawienia Mateusza Morawieckiego, jednak ten postanowił wesprzeć prezydenta w "kampanii" przeciw Kurskiemu. Podobnie zrobił zresztą wicepremier Jarosław Gowin. Za szefa TVP nie chciały "ginąć" też partyjne doły. 

"Z ultimatum Dudy skorzystało wielu polityków PiS, którzy także mają z prezesem TVP na pieńku. [...] Intensywnie prezydenta na wariant "podpis + dymisja" namawiał premier Mateusz Morawiecki, od wielu miesięcy sekowany przez Kurskiego w programach TVP" - czytamy w Onecie. Za pozostaniem Kurskiego opowiedzieli się natomiast była premier, a obecnie europosłanka PiS Beata Szydło, a także minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. 

Prezydent nie chciał się zgodzić na pozostanie Kurskiego, choć jednocześnie zdawał sobie sprawę z trudnej sytuacji finansowej TVP. Jak twierdzą dziennikarze Onetu, w przypadku zawetowania ustawy telewizja publiczna mogłaby znaleźć się nawet "na skraju przepaści". "Katastrofalna sytuacja finansowa mediów państwowych wyszła na jaw podczas konsultacji, jakie przeprowadził Duda przed decyzją o podpisie. Miało z nich wynikać, że już w kwietniu TVP może utracić płynność finansową, a jakakolwiek inna pomoc finansowa nie jest ze względów prawnych możliwa" - twierdzi Onet. 

Kto za Kurskiego? Wśród kandydatów są: Matyszkowicz, Paczuska, Jaworski

Szef RMN Krzysztof Czabański nie chciał się wypowiadać na temat konkursu na nowego szefa TVP. W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" stwierdził jedynie, że ta kwestia będzie dyskutowana na kolejnym posiedzeniu Rady, czyli 25 marca. 

Kto może przejąć - przynajmniej czasowo - obowiązki Kurskiego? W zarządzie TVP zasiadają jeszcze: Marzena Paczuska - była szefowa "Wiadomości", zwolniona z tej funkcji przez Kurskiego; do zarządu trafiła z rekomendacji Dudy - oraz Mateusz Matyszkowicz, były szef TVP Kultura i TVP 1. Według "Gazety Wyborczej" w gronie kandydatów do zastąpienia Kurskiego jest też Lech Jaworski, blisko związany z Jarosławem Gowinem. 

Więcej o:
Komentarze (13)
Z ultimatum Dudy skorzystało wielu polityków PiS". Kulisy odwołania Jacka Kurskiego z TVP
Zaloguj się
 • pan.szklanka

  Oceniono 9 razy 7

  Kurski, niczym Morfeusz powinien w ciemnych okularach zaserwować ciemnemu ludowi czerwoną pigułkę. Jedno szczere wydanie Wiadomości na odchodne i Suwerena wybudzamy z Matrixa.

 • jxl82

  Oceniono 10 razy 6

  Przyznaj się Jacuś odpalisz coś na Dudę za taką zniewagę? Niech ta wojna pod korytem trwa ;-)

 • fakiba

  Oceniono 10 razy 6

  Niech tak się ni cieszą na zapas , Kurski wróci ale po wyborach i da popalić tym co się cieszyli .

 • polakadam

  Oceniono 8 razy 6

  Sondaż czy media publiczne (TVP i Polskie Radio) powinny otrzymywać z budżetu państwa rekompensatę za niezapłacony przez obywateli abonament. "Odpowiedź respondentów jest zdecydowana i mało korzystna dla odchodzącego prezesa TVP Jacka Kurskiego i tych, którzy zajmują się mediami w obozie rządzącym. 26,4 proc. badanych zdecydowanie lub raczej opowiada się za rekompensatą". "Prawie połowa (48,5 proc.) jest temu zdecydowanie przeciwna, a 13,1 proc. – raczej. To oznacza, że na nie jest 61,6 proc. pytanych przez IBRiS" . "Nie wiem, trudno odpowiedzieć" - wybrało 12,1 proc. badanych.

 • kaktus47

  Oceniono 9 razy 5

  Panie Duda a co z innymi osobami szkalowanymi niewybrednym językiem. Tv publiczna jest daleka od misji a juz w szczególności od kultury. Kurski czy nie Kurski problem pozostanie.

 • niktwazny126

  Oceniono 7 razy 5

  Ci, którzy nie chcieli ginąć za Kurskiego, sami drżą o swoje stołki i stołeczki. Chyba już zdążyli się zorientować, że jak nadprezes chce się kogoś pozbyć z sobie wiadomych powodów, to się pozbywa. Kryształy szybko tracą u zwykłego posła na wartości. Jeszcze parę dni temu Kurski był mistrzem w zarządzaniu telewizją. Byłoby rozsądnie, gdyby "prawdziwi Polacy patrioci prawi i sprawiedliwi, katolicy" spojrzeli czasami w lustro i zapytali sami siebie- czy warto? Czy warto robić z siebie popychadło, które tylko wypełnia polecenia i rozkazy, czy może warto się zastanowić, w jakim celu te jedynie słuszne działania się prowadzone. Czy ci najbliżej stojący u stóp prezesa nie widzą, jak pokrętne jest jego myślenie?

 • chi-neng

  Oceniono 4 razy 4

  PACZUSKA "WALCIE SIE"?!

 • kuba161048

  Oceniono 5 razy 3

  Czy ciemny lud to kupi ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX