Prezes TVP Jacek Kurski może dostać ponad 100 tys. zł odprawy. Ustawa stawia jednak warunek

Prezesowi TVP Jackowi Kurskiemu może przysługiwać odprawa nawet w wysokości 112 tys. zł brutto - wynika z zapisów ustawy o "zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami". Jednocześnie ustawa stawia warunek: odprawa należy się tylko tym osobom, które nie naruszyły "podstawowych obowiązków wynikających z umowy".

Wszystko wskazuje na to, że prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski pożegna się ze stanowiskiem. Z nieoficjalnych informacji wynika, że wszyscy członkowie Rady Mediów Narodowych w korespondencyjnym głosowaniu opowiedzieli się za odwołaniem Kurskiego. Ostateczna decyzja ma zapaść w poniedziałek.

Przewodniczący RMN Krzysztof Czabański stwierdził podczas piątkowej konferencji prasowej, że głosowanie nad odwołaniem prezesa TVP ma związek z jego "wystąpieniem". Jacek Kurski w skierowanym wcześniej do prezydenta liście ws. przekazania 1,95 mld zł na media publiczne "oddał się do dyspozycji" Andrzeja Dudy.

Prezes TVP Jacek Kurski otrzyma odprawę?

Zajrzeliśmy do zapisów ustawy o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami. To właśnie rygorom tej ustawy podlega prezes TVP Jacek Kurski.

Ustawa mówi m.in., że część stała wynagrodzenia prezesa spółki, jaką jest Telewizja Polska, może wynosić od siedmiokrotności do piętnastokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jacek Kurski deklarował wcześniej, że zwrócił się do Rady Nadzorczej z prośbą o przyznawanie najniższej możliwej pensji.

W IV kwartale ub.r. średnie miesięczne wynagrodzenie, o którym mówi ustawa, wynosiło 5367,71 zł. Oznacza to, że obecnie podstawa pensja Jacka Kurskiego może wynosić 37 573,97 zł brutto.

Zobacz wideo Andrzej Duda o podpisaniu ustawy ws. przekazania 2 mld zł na media publiczne

Ustawa mówi jednak również o odprawach. Jak czytamy w jednym z artykułów, "członkowi organu zarządzającego może być przyznana odprawa w wysokości nie wyższej niż trzykrotność części stałej wynagrodzenia". W przypadku Jacka Kurskiego byłoby to zatem ok. 112,7 tys. zł brutto.

Jednocześnie ustawa podkreśla, że odprawa nie przysługuje osobie, z którą rozwiązuje się umowę z powodu "naruszenia podstawowych obowiązków wynikających z tej umowy". Nie wiadomo na razie, jak Rada Mediów Narodowych zakwalifikuje oficjalnie przyczyny odwołania Jacka Kurskiego. Ze słów Krzysztofa Czabańskiego można jednak wnioskować, że nie będzie to "naruszenie obowiązków". W piątek Czabański dziękował bowiem Kurskiemu za "prowadzenie telewizji w trudnych warunkach".

Warto podkreślić, że przepisy nie nakładają obowiązku przyznania odprawy Jackowi Kurskiemu i obecnie nie jest pewne, czy taką odprawę prezes TVP rzeczywiście otrzyma. Ustawa mówi jedynie o górnej granicy wysokości odprawy.

Więcej o:
Komentarze (259)
Prezes TVP Jacek Kurski może dostać nawet 100 tys. zł odprawy. Ustawa stawia jednak warunek
Zaloguj się
 • ps11111ps

  Oceniono 92 razy 78

  Jesteście hienami! Wmawiacie panu Kurskiemu że On te pieniądze weźmie dla siebie!
  Potwarz i hańba!
  Na pewno albo wpłaci na Caritas albo podzieli się z biednym zwierzatkami w jakimś schronisku. Np z biednym kotkiem w prywatnym schronisku u zaprzyjaźnionego pana Yarka.

 • krynolinka

  Oceniono 81 razy 71

  Jeszcze mu z bańkę przyznajcie pisiory jako rekompensatę za zakaz pracy dla "konkurencji". Taki mistrz, że pewnie wszystkie media światowe chciałyby go zatrudnić..

 • zazwyczaj_nieomylny

  Oceniono 61 razy 57

  Czy ktoś jest mi w stanie wytłumaczyć dlaczego Jacek Kurski został zwolniony? Przecież jeszcze tydzień temu cała dojna zmiana wypowiadała się o nim rozpływając się w komplementach. Co on takiego w te kilka dni zrobił? Suweren musi być nieźle w oczach rozbiegany.

 • faustxyz

  Oceniono 38 razy 36

  Kura to wańka wstańka chapnie godną skromnego bogobojnego pisiora odprawę i niebawem powróci do TVPiS, a jeśli nie to znajdą mu inne wypasione koryto, gdzie będzie szczuć i łgać czyli to w czym jest bezkonkurencyjny i niebywale zasłużony dla neo PZPR.

 • jego-wysokosc

  Oceniono 33 razy 31

  Jest jak goowno w przeręblu. Z własnej woli nie pójdzie na dno.

 • maryn

  Oceniono 32 razy 28

  Dwa miliardy "rekompensaty" podzielone przez 37.8 mln ludności Polski to 53 zł na głowę. Czteroosobowa rodzina dokłada więc z podatków 212 zł, również do tej odprawy.

 • cozano

  Oceniono 26 razy 24

  Przecież to niesprawiedliwe, za dwa miliardy powinien co najmniej milion dostać.

 • manren

  Oceniono 22 razy 22

  Już najwyższy czas, aby ORLEN mieć nowego prezesa! Nadaje się Jacek Kurski.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX