Duda tłumaczy, skąd pomysł na Fundusz Medyczny. Żona miała powiedzieć: "Słuchaj, Andrzej, jest problem"

Ministerstwo Zdrowia rozpoczyna prace nad wspierającym m.in. leczenie onkologiczne Funduszem Medycznym, który ma powstać z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy. Jak tłumaczył prezydent, zdecydował się na ten krok ze względu na chorobę koleżanki i rady pierwszej damy Agaty Dudy.
Zobacz wideo

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował w niedzielę, że jego resort rozpoczyna prace nad wspierającym między innymi leczenie onkologiczne Funduszem Medycznym, który ma powstać z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy.

W ciągu kilku tygodni odpowiedni projekt ustawy ma zostać przedłożony Radzie Ministrów.  Pierwszy filar ma dotyczyć leczenia onkologicznego i chorób rzadkich dzieci i dorosłych, drugi - inwestycji, a trzeci - profilaktyki.

Dwa dni wcześniej - w piątek - prezydent ogłosił, że podpisze ustawę o przekazaniu 1,95 mld zł rekompensaty na media publiczne.

Andrzej Duda: "Koleżanka cierpi na chorobę onkologiczną"

Dziennikarz RMF FM Patryk Michalski zapytał w niedzielę prezydenta Andrzeja Dudę na konferencji prasowej, dlaczego "te działania [związane z Funduszem Medycznym - red.] są ad hoc, jak mówi opozycja, w kampanii wyborczej".

Może się pan zdziwi, ale przyczyny są bardzo prozaiczne. Mianowicie, po pierwsze, niestety, nie tak dawno temu moja koleżanka, którą znam od bardzo wielu lat, zachorowała na chorobę onkologiczną. W jakimś sensie mogę powiedzieć, że uczestniczę w procesie ratowania jej, uczestniczę w sposób taki, jaki umiem, czyli po prostu dzwonię do niej i rozmawiam z nią często, bo bardzo ważne jest to, jak taka osoba jest nastawiona psychicznie 

- odpowiedział Andrzej Duda.

Druga sprawa to są codzienne zadania, które wykonuje moja żona. Ona wielokrotnie mówiła mi: "słuchaj, Andrzej, jest problem z tym leczeniem, jest bardzo wiele takich sytuacji, kiedy nie ma tej pomocy". Owszem, są różnego rodzaju fundacje, zbiórki, ludzie z rozpaczą są gotowi sięgnąć wszędzie, byle tylko ratować dziecko, gotowi są oddać cały swój majątek, ale bardzo często to za mało

- dodał prezydent.

Andrzej Duda podkreślił, że "w tej chwili jest atmosfera sprzyjająca temu, żeby takie zadanie zrealizować". Zaznaczył, że tematem onkologii Pałac Prezydencki zajmuje się od miesięcy.

- To nie jest działanie ad hoc - zareagował na pytanie dziennikarza minister zdrowia Łukasz Szumowski. - Proszę spojrzeć na wszystkie działania po kolei: mamy najpierw ustawę o czerniaku, która jest cytowana przez WHO jako jedno z najlepszych działań w zakresie przeciwdziałaniu nowotworom, potem przez długie miesiące przygotowywaliśmy strategię onkologiczną, na którą przeznaczyliśmy 5,1 mld zł - dodał szef resortu. 

Więcej o: