Duda tłumaczy, skąd pomysł na Fundusz Medyczny. Żona miała powiedzieć: "Słuchaj, Andrzej, jest problem"

Ministerstwo Zdrowia rozpoczyna prace nad wspierającym m.in. leczenie onkologiczne Funduszem Medycznym, który ma powstać z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy. Jak tłumaczył prezydent, zdecydował się na ten krok ze względu na chorobę koleżanki i rady pierwszej damy Agaty Dudy.
Zobacz wideo

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował w niedzielę, że jego resort rozpoczyna prace nad wspierającym między innymi leczenie onkologiczne Funduszem Medycznym, który ma powstać z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy.

W ciągu kilku tygodni odpowiedni projekt ustawy ma zostać przedłożony Radzie Ministrów.  Pierwszy filar ma dotyczyć leczenia onkologicznego i chorób rzadkich dzieci i dorosłych, drugi - inwestycji, a trzeci - profilaktyki.

Dwa dni wcześniej - w piątek - prezydent ogłosił, że podpisze ustawę o przekazaniu 1,95 mld zł rekompensaty na media publiczne.

Andrzej Duda: "Koleżanka cierpi na chorobę onkologiczną"

Dziennikarz RMF FM Patryk Michalski zapytał w niedzielę prezydenta Andrzeja Dudę na konferencji prasowej, dlaczego "te działania [związane z Funduszem Medycznym - red.] są ad hoc, jak mówi opozycja, w kampanii wyborczej".

Może się pan zdziwi, ale przyczyny są bardzo prozaiczne. Mianowicie, po pierwsze, niestety, nie tak dawno temu moja koleżanka, którą znam od bardzo wielu lat, zachorowała na chorobę onkologiczną. W jakimś sensie mogę powiedzieć, że uczestniczę w procesie ratowania jej, uczestniczę w sposób taki, jaki umiem, czyli po prostu dzwonię do niej i rozmawiam z nią często, bo bardzo ważne jest to, jak taka osoba jest nastawiona psychicznie 

- odpowiedział Andrzej Duda.

Druga sprawa to są codzienne zadania, które wykonuje moja żona. Ona wielokrotnie mówiła mi: "słuchaj, Andrzej, jest problem z tym leczeniem, jest bardzo wiele takich sytuacji, kiedy nie ma tej pomocy". Owszem, są różnego rodzaju fundacje, zbiórki, ludzie z rozpaczą są gotowi sięgnąć wszędzie, byle tylko ratować dziecko, gotowi są oddać cały swój majątek, ale bardzo często to za mało

- dodał prezydent.

Andrzej Duda podkreślił, że "w tej chwili jest atmosfera sprzyjająca temu, żeby takie zadanie zrealizować". Zaznaczył, że tematem onkologii Pałac Prezydencki zajmuje się od miesięcy.

- To nie jest działanie ad hoc - zareagował na pytanie dziennikarza minister zdrowia Łukasz Szumowski. - Proszę spojrzeć na wszystkie działania po kolei: mamy najpierw ustawę o czerniaku, która jest cytowana przez WHO jako jedno z najlepszych działań w zakresie przeciwdziałaniu nowotworom, potem przez długie miesiące przygotowywaliśmy strategię onkologiczną, na którą przeznaczyliśmy 5,1 mld zł - dodał szef resortu. 

Więcej o:
Komentarze (593)
Duda tłumaczy, skąd pomysł na Fundusz Medyczny. Żona miała powiedzieć: "Słuchaj, Andrzej, jest problem"
Zaloguj się
 • rozterka47

  Oceniono 179 razy 161

  Dajcie se już spokój z tym Dudą . To jest żenujące . Ta prezydentura jest żenująca .

 • rggg

  Oceniono 147 razy 133

  Dla koleżanki to robi? Ludzki Pan! A dzieciaki chorujące na raka i tysiące obywateli to do tej pory miał w dudzie? TVPiS będzie leczyć raka?

 • krynolinka

  Oceniono 161 razy 113

  Skończmy te cierpienia pana Dudy i zwolnijmy go ze sprawowania obowiązków w maju.

 • Krzysztof Baranowski

  Oceniono 101 razy 91

  "Żona powiedziała"? Szkoda, że tylko dlatego, że Kosiniakowa się odezwała i wbiła szpilkę mumii. Żenująca ustawka. To co mówiła mumia można zobaczyć w internecie. Niewiele tego i jakoś nie widziała problemu niepełnosprawnych, kobiet czy innych. Nagle ją olśniło. Niech spada razem z tym swoim bezkręgim mężem na drzewo gdzie ich miejsce. Po bananie i cisza...

 • kunwyscigowy

  Oceniono 89 razy 85

  Nigdy nie zrozumiem jak facet w sile wieku który dostał szansę zapisania się w historii Polski czy nawet Europy i ma do tego wszystkie narzędzia. Postanowił zostać popychadłem zgorzkniałego flejowatego starca...

  aby to wytłumaczyć chyba Sigismund Freud jest potrzebny??? całe dzieciństwo na kolanach? drogi krzyżowe dookoła stołu???

 • czechy11

  Oceniono 81 razy 75

  Niemowa przemówiła i rzekła Andrzeju ja przyzwyczaiła się do wystawnego życia lubię narty na koszt podatnika i ciuszki. Wymyślny jakaś sciemę aby naiwni jeszcze raz cię wybrali

 • oljerzy64

  Oceniono 60 razy 56

  Pajac wyPAD2020, żałosna marionetka

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX