Koronawirus. Nowe fakty ws. pacjenta z Raciborza. Przyjechał z Włoch ponad tydzień temu

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w niedzielę o dwóch nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce (w niedzielę wieczorem doszły informacje o kolejnych trzech przypadkach). Obecność patogenu potwierdzono u kobiety w woj. mazowieckim i mężczyzny w woj. śląskim. Z informacji podanych przez wojewodę śląskiego Jarosława Wieczorka wynika, że w autokarze, którym jechał z Włoch mężczyzna, było 33 pasażerów i trzech członków obsługi. Wszyscy zostali poddani kawarantannie.

Mężczyzna, który przebywa w szpitalu w Raciborzu, przyjechał do Polski autokarem z Włoch w nocy z 29 lutego na 1 marca. Niepokojące objawy zaczął odczuwać w tym tygodniu.

- Na pokładzie autokaru znajdowało się 33 pasażerów i trzy osoby z obsługi, czyli dwóch kierowców i pilot. Wszystkie te osoby zostały zlokalizowane, są objęte tzw. kwarantanną domową. Inspekcja sanitarna, wszystkie służby sprawnie i szybko dotarły do tych osób, gwarantując znacznie większe bezpieczeństwo i nierozprzestrzenianie się tego wirusa - mówił w niedzielę wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Jak poinformowała Śląska Państwowa Wojewódzka Inspektor Sanitarna lek. med. Urszula Mendera-Bożek, autokarem podróżowali nie tylko mieszkańcy woj. śląskiego, ale również Warszawy, woj. lubuskiego, opolskiego i dolnośląskiego. Podkreśliła, że dotychczas u żadnej z tych osób nie stwierdzono objawów chorobowych.

Zobacz wideo Koronawirus i nowe przepisy. Jakie prawa ma pracownik? Jakie obowiązki pracodawca?

Koronawirus w Polsce

Dotychczas w Polsce stwierdzono jedenaście przypadków zakażenia koronawirusem. Oprócz przypadków w Warszawie i Raciborzu, zdiagnozowano również osoby, które obecnie przebywają w szpitalach w Zielonej Górze, Ostródzie, Szczecinie i we Wrocławiu. Według informacji Ministerstwa Zdrowia chorzy są w stanie stabilnym - ich życie nie jest zagrożone.

Pierwszą osobą, u której wykryto w Polsce koronawirusa był mężczyzna z województwa lubuskiego, który wrócił z Niemiec. Jest w szpitalu w Zielonej Górze. Zakażenie wykryto u dwóch osób, wraz z którymi podróżował autokarem. Są hospitalizowane w Ostródzie.

W szczecińskim szpitalu przebywają dwie osoby z koronawirusem, które wróciły z Włoch. Natomiast we Wrocławiu osoba, która przyleciała z Wielkiej Brytanii.

Koronawirus. Czytaj także:

Jaka jest śmiertelność koronawirusa? W jakiej odległości od osoby zakażonej trzeba stać? Poradnik WHO >>>

Jak niebezpieczny jest koronawirus? W 80 proc. przypadków choroba ma łagodny przebieg >>>

Po czym poznać, że masz koronawirusa? Ministerstwo Zdrowia publikuje przydatną grafikę >>>

*** W poniedziałek gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl będzie Łukasz Szumowski. Masz  pytanie na temat koronawirusa, które chciałabyś/chciałbyś zadać ministrowi zdrowia? Prześlij je na maila: redakcjagazetapl@agora.pl.

Więcej o:
Komentarze (195)
Koronawirus. Nowe fakty ws. pacjenta z Raciborza. Przyjechał z Włoch ponad tydzień temu
Zaloguj się
 • lizabet

  Oceniono 49 razy 41

  Jedź, Adrian, na narty do Włoch, napracowałeś się, należy ci się zasłużony odpoczynek.

 • marykownow

  Oceniono 60 razy 36

  Przyjechał 8 dni temu z Włoch i nie był na kwarantannie, tylko przez tydzień zarażał? No to brawo Polska.

 • swru

  Oceniono 45 razy 33

  Jak przekroczy 1000 to emocje ustaną. Przestanie się liczyć zarażonych, bedzie się liczyć już tylko zmarłych. O HIV, grypie zwykłej, ptasiej czy świńskiej już dawno się nie mówi. ja tylko mam nadzieję, że kwarantannie podda się psychola z Nowogrodzkiej. Wtedy nasz kraj odetchnie.

 • piramidopolopirynowicz

  Oceniono 56 razy 30

  To jest ten moment, aby tymczasowo zamknąć całkowicie turystyczny ruch graniczny, zwłaszcza zbiorowe i indywidualne wyjazdy do papieża, na zakupy czy do cioci. Reszta która musi jeździć, bo taka praca, ściśle kontrolowana i monitorowana na granicach przez służby medyczne i cywilne. Wyznaczyć tylko kilka przejść - np. 2 na zachód, 2 na południu i 2 na wschodzie, plus 1 port morski oraz 1 lotnisko (całkowicie wystarczy, przy ograniczeniu podróży turystycznych 95% samolotów przestanie latać). W każdym z punktów mocno doinwestowane laboratoria mogące w kilka godzin robić testy, oraz pomieszczenia izolujące ewentualnych zakażonych. W razie zatrzymań jak najszybsze przewożenie chorych do wyznaczonych szpitali jak najbliżej granic. To będzie 10 x tańsze niż ta cała afera i obecna pisowska jazda bez trzymanki.

 • sowa-1974

  Oceniono 29 razy 23

  Skoro wrócił 1 marca, to do wczoraj mógł zarazić pół Rybnika. To w takim razie, co z tą kwarantanną, o której tyle mówi Minister Zdrowia. Coś mi się wydaje, że jesteśmy w czarnej dupie.

 • sommers

  Oceniono 29 razy 23

  Patrząc na światowe statystyki, wykrywalność w Polsce jest identyczna jak w Indiach.

 • raddy

  Oceniono 37 razy 21

  Po liczbie komentarzy pisowskich trolli wnoszę, że ich mocodawcy mocno już trzęsą dupami w poczuciu nadchodzącej klęski.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX