Ryszard Terlecki o 2 mld dla TVP i Jacku Kurskim: Postąpił honorowo, jest moralnym zwycięzcą

Ryszard Terlecki zabrał głos w sprawie finansowania mediów publicznych i odsunięcia od stanowiska szefa Telewizji Publicznej Jacka Kurskiego. "Postąpił honorowo, a TVP zostawia w formie o niebo lepszej niż ją zastał" - napisał, dodając, że Kurski jest "moralnym zwycięzcą".

Przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości i wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki skomentował spór dotyczący finansowania mediów publicznych i zamieszanie dotyczące Jacka Kurskiego, który decyzją Rady Mediów Narodowych ma zostać odwołany ze stanowiska szefa TVP. Jego dymisja miała być jednym z warunków Andrzeja Dudy, który zażądał jej w zamian za brak weta pod ustawą abonamentową przyznającą 2 miliardy złotych na media publiczne. W treści ustawy zapisano jednak, że co roku w latach 2020-2024 publiczni nadawcy mogą zakładać, że ich wpływy nie będą niższe. To może oznaczać, że do 2024 r. TVP i Polskie Radio otrzymają łącznie jeszcze więcej - co najmniej 10 mld zł.

Czytaj też: "Mają ludzi za kompletnych kretynów", "Przegrał wybory". Reakcje po decyzji Dudy ws. 2 mld zł na TVP

Ryszard Terlecki o Kurskim: Jest moralnym zwycięzcą

Z najnowszych doniesień wynika, że wszyscy członkowie RMN w korespondencyjnym głosowaniu opowiedzieli się już za odwołaniem Kurskiego, a procedura ma się dopełnić w poniedziałek 9 marca. Zanim szef RMN Krzysztof Czabański ogłosił rozpoczęcie głosowania nad odsunięciem Kurskiego, ten w liście otwartym wystosowanym do Andrzeja Dudy poinformował, że oddaje się do jego dyspozycji.

Następnie wystąpił w "Gościu Wiadomości", gdzie wskazywał na swoje zasługi i mówił, że gdyby nie TVP Info, to część Polaków mogłaby nie "dostrzec" działalności prezydenta Andrzeja Dudy w kampanii. - Mimo wszystko, bardziej od samego siebie kocham Telewizję Polską i Polskę i nie pozwolę na to, żebym był w czymkolwiek przeszkodą w finansowaniu mediów publicznych - powiedział. -  Niech sobie państwo przypomną jak wyglądało Info (TVP Info), dwa, trzy lata temu, no to naprawdę był garaż - mówił. 

Ryszard Terlecki zamieścił na Twitterze wpis, w którym stwierdził, że Jacek Kurski jest "moralnym zwycięzcą" w sporze o finansowanie mediów publicznych. 

Postąpił honorowo, a TVP zostawia w formie o niebo lepszej niż ją zastał. Najlepszą recenzją jego sukcesu były ataki wrogów dobrej zmiany. A odwołała go Korespondencyjna Rada Mediów

- stwierdził wicemarszałek Sejmu. W kolejnym wpisie dodał: "Wyjaśniam: Rada Mediów Narodowych popiera dobrą zmianę, a decyzje w sprawie prezesa TVP podejmuje analizując sytuację zewnętrzną. Korespondencyjne jest głosowanie, a nie cała Rada".

nieoficjalnych informacji Gazeta.pl wynika, że p.o. szefa TVP zostanie Mateusz Matyszkowicz, który od 2019 roku jest członkiem zarządu telewizji.

Zobacz wideo Andrzej Duda o podpisaniu ustawy ws. przekazania 2 mld zł na media publiczne