Jacek Kurski odwoływany już po raz drugi. W 2016 r. usunięto go z funkcji na kilka godzin

Pięciu członków Rady Mediów Narodowych zagłosowało korespondencyjnie za odwołaniem prezesa TVP Jacka Kurskiego - wynika z nieoficjalnych doniesień. RMN już raz odwołała prezesa Telewizji Polskiej. Stało się to w 2016 r., jednak po kilku godzinach Jacek Kurski został przywrócony na stanowisko.

W piątek późnym wieczorem ostatnia, piąta osoba zasiadająca w Radzie Mediów Narodowych oddała głos "za" odwołaniem Jacka Kurskiego ze stanowiska szefa Telewizji Publicznej - dowiedział się nieoficjalnie portal Wirtualnemedia.pl. Z wcześniejszych informacji przekazanych przez przewodniczącego RMN Krzysztofa Czabańskiego wynikało, że za dymisją Kurskiego opowiedziało się czterech z pięciu członków Rady Mediów Narodowych. Czekano na jeden głos. Członkowie RMN mieli czas na głosowanie do poniedziałku.

Według nieoficjalnych doniesień, prezydent Andrzej Duda uzależniał podpisanie ustawy ws. przekazania 2 mld zł na media publiczne od usunięcia prezesa TVP Jacka Kurskiego ze stanowiska. Przewodniczący Krzysztof Czabański stwierdził podczas piątkowej konferencji prasowej, że głosowanie nad odwołaniem Kurskiego ma związek z jego "wystąpieniem". Prezes TVP w skierowanym wcześniej do prezydenta liście "oddał się do dyspozycji" Andrzeja Dudy.

Zobacz wideo Andrzej Duda o podpisaniu ustawy ws. przekazania 2 mld zł na media publiczne

Odwołanie prezesa TVP Jacka Kurskiego

Jacek Kurski został powołany na funkcję prezesa TVP w styczniu 2016 r. Kilka miesięcy później - w sierpniu - Rada Mediów Narodowych postanowiła Kurskiego odwołać. Za odwołaniem prezesa TVP zagłosowali Elżbieta Kruk, Joanna Lichocka, Juliusz Braun i przewodniczący RMN Krzysztof Czabański.

Po kilku godzinach wycofano się jednak z tej decyzji. Z nieoficjalnych informacji wynikało, że u Krzysztofa Czabańskiego i Joanny Lichockiej miał interweniować prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Ostatecznie uznano, że Jacek Kurski pozostanie na stanowisku do października, czyli do momentu wyboru nowego prezesa. W październiku Rada Mediów Narodowych uznała, że Kurski powinien nadal kierować Telewizją Polską.