Prezydent Andrzej Duda podpisał specustawę ws. koronawirusa. "Najszybciej, jak to było możliwe"

Andrzej Duda w trakcie sobotniej wizyty w Nysie poinformował, że podpisał specustawę dotyczącą walki z koronawirusem. Powiedział także, że po uzgodnieniu z premierem podjęta została decyzja o zabezpieczeniu dodatkowej puli środków w wysokości 2 miliardów 750 milionów złotych na walkę z patogenem.

- Właśnie dzisiaj, w Nysie podpisałem ustawę [ds. walki z koronawirusem - red.], która jest gotowa do wysłania i do publikacji - powiedział Duda podczas wizyty w nyskim szpitalu im. Błogosławionej Siostry Elżbietanki Marii Merkert. Jak podkreślił, zrobił to "najszybciej, jak to było możliwe". W piątek specustawę bez poprawek przyjął Senat. 

Duda podpisał ustawę ds. walki z koronawirusem

- Mam nadzieję, że już w najbliższych dniach ustawa umożliwi działanie dyrektorom szpitali, starostom, wszystkim tym, którzy za szpitale odpowiadają, byśmy mogli działać jeszcze szybciej i jeszcze bardziej doraźnie mogli szybko i sprawnie działać, w przypadki, gdyby stwierdzono u nas kolejne przypadki koronawirusa -  powiedział Duda. 

 Po rozmowie z premierem postanowiliśmy, że znajdziemy dodatkową pulę środków, która wzmocni ochronę zdrowia w Polsce

- powiedział na późniejszym spotkaniu z wyborcami w Nysie, dodając, że dodatkowo na walkę z koronawirusem zabezpieczone zostaną 2 miliardy 750 mln zł.

Specustawa w sprawie koronawirusa przewiduje między innymi, że osoby chore na chorobę zakaźną albo osoby podejrzane o zachorowanie na nią mogą podlegać obowiązkowej hospitalizacji. Zapisano w niej też, że w celu przeciwdziałania koronawirusowi pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie pracy w formie zdalnej. Ustawa zakłada również możliwość przyznania dodatkowego zasiłku opiekuńczego(nie dłuższego niż czternastodniowy) w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola albo szkoły.

Zobacz wideo Koronawirus i nowe przepisy. Jakie prawa ma pracownik? Jakie obowiązki pracodawca?
Więcej o: