"Mają ludzi za kompletnych kretynów", "Przegrał wybory". Reakcje po decyzji Dudy ws. 2 mld zł na TVP

"Mają ludzi za kompletnych kretynów", "przegrał wybory", "obrzydliwe, wstyd" - to niektóre z komentarzy po wieczornej decyzji prezydenta Andrzeja Dudy, który podpisał ustawę przyznającą blisko 2 miliardy złotych na madia publiczne. Jednocześnie rozpoczęła się procedura odwoływania ze stanowiska szefa TVP, Jacka Kurskiego. Miało to być jednym z warunków prezydenta.

W piątek późnym wieczorem w Pałacu Prezydenckim zwołano konferencję prasową, podczas której Andrzej Duda ogłosił, że "pod pewnymi warunkami" podpisał nowelizację ustawy, na mocy której 2 miliardy złotych zostaną przyznane na TVP i Polskie Radio w ramach rekompensaty za utracone wpływy z abonamentu.

Andrzej Duda podpisał ustawę ws. 2 mld zł dla TVP

Ogłoszenie decyzji Dudy poprzedzało wielogodzinne oczekiwanie. Jednocześnie ważyły się losy Jacka Kurskiego na stanowisku TVP - z nieoficjalnych informacji wynikało, że Duda postawił ultimatum odwołania Kurskiego w zamian za podpis pod ustawą. Sam szef TVP napisał do prezydenta list otwarty i oddał się do jego dyspozycji, a następnie wystąpił w "Gościu Wiadomości", gdzie nawiązywał do kampanii prezydenckiej i przekonywał, że gdyby nie TVP, to "bardzo wielu Polaków miałoby problemy z dostrzeżeniem prezydenta".

Na konferencji prasowej Andrzeja Dudy zabrał głos także Krzysztof Czabański, szef Rady Mediów Narodowych, który podziękował Kurskiemu za bycie szefem TVP i ogłosił, że zarządzone zostało głosowanie ws. jego dymisji. Jak przekazał, za odwołaniem Kurskiego ze stanowiska opowiedziało się już 4 z 5 członków RMN. Formalnie decyzja dokona się najpewniej w poniedziałek 9 marca.

Komentarze pod decyzji Andrzeja Dudy: "Obrzydliwe", "Wstyd"

Decyzja Dudy o przyznaniu dwóch dodatkowych miliardów złotych na media publiczne jest żywo komentowana w sieci - m.in. dlatego, że sejmowa debata nad jej kształtem została "naznaczona" gestem środkowego palca pokazanym przez posłankę PiS Joannę Lichocką. Opozycja wskazywała, że pieniądze - zamiast na media publiczne - powinny zostać przeznaczone na leczenie pacjentów onkologicznych. 

"Czy prezydent zapomniał, że codziennie - dzień w dzień!!! umiera w Polsce prawie 300 osób na nowotwory złośliwe!? Ok 100 tys. rocznie! Gdybyśmy dołożyli na walkę z nimi dodatkowe 2 miliardy zł, kilkanaście tysięcy osób można by uratować. Jestem głęboko rozczarowany bezduszną decyzją [rezydenta Andrzeja Dudy" - napisał marszałek Senatu, Tomasz Grodzki.

Szef PO Borys Budka skomentował: "Prezydent #Duda stanął po stronie przemysłu pogardy, nienawiści i dzielenia Polaków. Zamiast 2 miliardów złotych na onkologię, wybrał TVPiS. Wierzę, że już w maju Polacy rozliczą Andrzeja Dudę za tę wyjątkowo antyobywatelską decyzję. Wstyd...".

Grzegorz Schetyna napisał z kolei: "Palec Lichockiej to niewinny gest wobec tego, co zrobił Andrzej Duda. Podpisanie ustawy i przekazanie pieniędzy na TVP zamiast chorym na raka, to wybór kłamstwa w miejsce nadziei. Będziemy pamiętać".

 "Oni naprawdę sądzą, że jak zrobią manewr z odsunięciem Jacka Kurskiego, to ludzie się nie zorientują, że ich kasa idzie na hejt, Pereirę w tv i kampanię ich kandydata, a nie na onkologię i pomoc chorym. Krótko mówiąc, mają ludzi za kompletnych kretynów. Jak zawsze i na zawsze" - stwierdził Przemysław Szubartowicz, szef portalu wiadomo.co.

"Historyczna konferencja świadcząca o politycznej histerii. Od TVP przez koronawirusa po profilaktykę onkologiczną. Zupełnie niezrozumiały przekaz. Pieniądze na opowiadanie o diecie chroniącej przed nowotworem? Nie wygląda to poważnie..." - stwierdził Patryk Michalski, dziennikarz RMF FM.

"PAD przegrał wybory" - skwitował Roman Giertych.

"Wczorajsza konferencja była jednym z najsłabszych momentów tej prezydentury. Pozostało wrażenie, że PAD podpisał, bo tak chciał PiS, próbując to uzasadniać jakimś bełkotem, a co z zarządem TVP, to się ewentualnie zobaczy" - napisał Łukasz Warzecha z "Do Rzeczy".

 "Prezydent Andrzej Duda pokazał środkowy palec i olał ludzi umierających i chorych na raka. Prezydent Andrzej opłacił sobie patronat i obecność w TVP. Obrzydliwe" - napisała posłanka Lewicy, Joanna Scheuring-Wielgus.

Tomasz Siemoniak z KO dodał z kolei: "PiS doprowadził państwo do stanu, w którym prezydent podpisuje ustawę w zamian za odwołanie prezesa jednej ze spółek. Rzeczpospolita jest rozszarpywana przez polityczne gangi. To głęboki kryzys państwa, za który ponoszą odpowiedzialność prezes Kaczyński i prezydent Duda".

Głos w sprawie podpisu Dudy pod ustawą zabrali też wszyscy jego kontrkandydaci w wyścigu o fotel prezydenta.

"Panie Prezydencie, stracił Pan szansę, żeby oprzytomnieć. Podpisuje Pan ustawy bez namysłu. Wiem jedno, tego podpisu Polacy Panu nie zapomną. 2 miliardy zł na kłamstwa TVP, a nie na onkologię - wstyd" - napisała kandydatka KO, Małgorzata Kidawa-Błońska.

"Poseł Kaczyński nakazał prezydentowi Dudzie podpisać ustawę o przekazaniu dwóch miliardów złotych na TVP. Dziś prezydent Duda może śmiało powiedzieć posłowi Kaczyńskiemu: panie prezesie, melduję wykonanie zadania" - stwierdził Robert Biedroń (Lewica).

"Przykre. Andrzej Duda nawet w przededniu swojej porażki w wyborach nie był w stanie wybić się na samodzielność wobec PiS-u i musiał podpisać 2 mld na propagandę. Wszystko to, gdy mu spadają sondaże i gdy jego szef zaczyna straszyć wymianą go na lepszy modell" - napisał Szymon Hołownia.

Kandydat Konfederacji Krzysztof Bosak stwierdził z kolei, że "to, co dzieje się wokół gigantycznych pieniędzy z budżetu dla TVP, jest kuriozalne i wystawia na szwank powagę państwa".

Decyzja Dudy została pozytywnie skomentowana przez polityków Zjednoczonej Prawicy.

"Jest decyzja Andrzeja Dudy. Brawo, jest pełny konsensus w sprawie mediów publicznych" - napisał wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski. Rzecznik Solidarnej Polski Jan Kanthak stwierdził natomiast: "Bardzo racjonalna, odpowiedzialna decyzja Prezydenta Andrzeja Dudy! Dumny jestem, że mamy prezydenta, który nie ulega demagogicznej narracji opozycji, próbującej budować kapitał polityczny na nieszczęściu i tragedii ludzkiej". 

Z nieoficjalnych ustaleń Gazeta.pl wynika, że w miejsce Kurskiego jako p.o. prezesa TVP pojawi się Mateusz Matyszkowicz.

Zobacz wideo Konflikt między Dudą a Kaczyńskim to ustawka?
Więcej o:
Komentarze (1251)
"Mają ludzi za kompletnych kretynów", "Przegrał wybory". Reakcje po decyzji Dudy ws. 2 mld zł na TVP
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 233 razy 189

  Duda to pacan jakich mało , wykombinował sobie że jak będzie miał TVPis to wygra , a wała !

 • jurek4491

  Oceniono 202 razy 182

  Jesteś chory na raka a chcesz wyzdrowieć oglądaj :
  - Holecką
  - Rachonia
  - Klarenbacha
  - Ogórek
  - i dwóch Karnowskich
  - inna terapia nie jest ci do niczego potrzebna

 • ryslew2061

  Oceniono 151 razy 143

  Najlepszą ocenę występku Dudy wygłosił Siemoniak: " "PiS doprowadził państwo do stanu, w którym prezydent podpisuje ustawę w zamian za odwołanie prezesa jednej ze spółek". Duda potężne pieniądze, wypracowane przez społeczeństwo, przekazuje na ordynarną, kłamliwą propagandę byle tylko pozbyć się gościa, którego nienawidzi. A że zabraknie na chorych? Spoko, na Dudę nie zabraknie.

 • fakiba

  Oceniono 131 razy 117

  Jeszcze w balona go zrobią z tym odwołaniem Kurskiego , i Adrian zostanie z łapą w kiblu , czego mu życzę :)

 • mopsek

  Oceniono 126 razy 114

  Na co liczyliscie? ze Duda bedzie niezalezny?podpisal co mu podsuneli i basta.

 • single_malt

  Oceniono 109 razy 97

  Tomasz Siemoniak z KO dodał z kolei: "PiS doprowadził państwo do stanu, w którym prezydent podpisuje ustawę w zamian za odwołanie prezesa jednej ze spółek.

  nie da sie upasc nizej jako Prezydent

 • batura3

  Oceniono 98 razy 90

  Tchórz, bezkręgowiec, pissowska chorągiewka na wietrze - pamietajmy, 10 maja sa wybory!!!!

 • treblig

  Oceniono 89 razy 83

  "gdyby nie TVP, to "bardzo wielu Polaków miałoby problemy z dostrzeżeniem prezydenta" - rany boskie, świat się kończy. Kur**ski pierwszy raz w życiu prawdę powiedział!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX