PiS może cofnąć poparcie dla Dudy, jeśli zawetuje ustawę o TVP. Stawką są przyspieszone wybory

Ważą się losy ustawy o dofinansowaniu dla mediów publicznych, ale również - jak spekulują działacze PiS - poparcia partii dla Andrzeja Dudy. Istnieje pewna szansa, że jego weto spotkałoby się ze zdecydowaną reakcją PiS, które na ostatnią chwilę wystawiłoby nowego kandydata.

W piątek prezydent Andrzej Duda musi podjąć decyzję w sprawie ustawy przyznającej mediom publicznym niemal 2 mld zł rekompensaty. Przed kilkoma dniami pisaliśmy o nieoficjalnych doniesień, jakoby Duda swoją decyzję uzależniał od zwolnienia prezesa TVP Jacka Kurskiego.

"Rzeczpospolita" potwierdza doniesienia dziennikarza Gazeta.pl Jacka Gądka - jednym ze scenariuszy w przypadku zawetowania ustawy jest wycofanie poparcia PiS dla Andrzeja Dudy. "Wedle naszych informacji na sztabie PiS doszło nawet do dyskusji o ewentualnej możliwości wystawienia innego kandydata niż Andrzej Duda i w takim wariancie padło nazwisko Mateusza Morawieckiego jako alternatywy" - pisał Gądek.

Według dziennika, takiego rozwiązania obawiają się doły partyjne, bo mógłby się on zakończyć przyspieszonymi wyborami.

Wystarczy utrata kilku posłów, aby rząd stracił większość. Duda może zostać zmuszony przez sytuację do powołania "partii prezydenckiej" z myślą o przyspieszonych wyborach

- spekuluje rozmówca z PiS.

Stawką ma więc być rozłam na prawicy. "(...) Byłoby to ironiczne, iż Jacek Kurski ponownie, chociaż mimowolnie, doprowadziłby do podziału na prawicy" - czytamy.

Zobacz wideo Czy prezydent zawetuje ustawę o 2 mld dla mediów publicznych?

Żona popiera weto 

Jak podaje Wirtualna Polska, pierwsza dama Agata Duda namawia prezydenta do "twardego stanowiska" i "obrony swoich argumentów". - Nie podoba jej się to co robi w TVP prezes Kurski. Mówiąc najdelikatniej, od samego początku nie przepadała za "Kurą”. Nigdy też nie zapomni, jak Telewizja Publiczna atakowała prezydenta, jak zawetował w 2017 r. ustawę o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. I to w jaki sposób był przez te pięć lat traktowany - mówi informator Wp.pl.

Dwa miliardy dla TVP i Polskiego Radia

Przypomnijmy, że 13 lutego Sejm odrzucił uchwałę Senatu blokującą przyznanie mediom publicznym prawie dwóch miliardów złotych rekompensat z tytułu utraconych wpływów z abonamentu. Za odrzuceniem senackiej uchwały w tej sprawie głosowało 232 posłów, przeciwnych było 220. Debata poprzedzająca głosowanie była niezwykle burzliwa, o czym najlepiej świadczy słynny już gest środkowego palca, pokazany w kierunku posłów opozycji przez posłankę Prawa i Sprawiedliwości, Joannę Lichocką.

Więcej o:
Komentarze (313)
PiS może cofnąć poparcie dla Dudy, jeśli zawetuje ustawę o TVP. Stawką są przyspieszone wybory
Zaloguj się
 • hamsterx

  Oceniono 31 razy 31

  podpisze ale dopiero w nocy i nie na peronie a w piwnicy Belwederu
  tak jak zaprzysięgał pawłowicz i piotrowicza

 • mam.swoj.mozg.2

  Oceniono 34 razy 30

  PiS-bolszewia nie wystawi nowego kandydata, bo ten nie miałby szans z Dudą. Nie da się w tak krótkim czasie napompować nowego kandydata do takiego stopnia jak propaganda napompowała Dudę. Niemniej jednak, taka awantura i wystawienie nowego kandydata przez bolszewię, byłoby bardzo dobrym znakiem dla Polski i Polaków, bo wtedy zarówno Duduś jak i ewentualny kandydat nawzajem pasożytowaliby swoje głosy, co efektywnie przełożyłoby się na zwiększone szanse kandydatów demokratycznych. #WyPAD2020. Powiedzmy stop bolszewizmowi.

 • pasti2

  Oceniono 28 razy 24

  A gdzie znajdą takie drugiego frajera? To są takie brednie, że w to nawet najciemniejszy i najtwardszy elektorat nie uwierzy a dopiero co reszta społecz.... narodu - zapomniałem, że to Polska i tu nie ma społeczeństwa

 • remo29

  Oceniono 27 razy 23

  Lichocka załatwiła ich jednym palcem, mogą teraz pajacować do woli, jak się nie obrócą, Duda będzie z tyłu ;)

 • ul32

  Oceniono 23 razy 21

  Partyjny PR mocno pracuje nad wybieleniem Dudy w tej sprawie. Aż dziw bierze że Gazeta nabiera się na to. Andrzej przekaze sprawę do Przyłębskiej a ta klepnie 2 mld na szczujnie po wyborach...

 • liftertoja

  Oceniono 22 razy 20

  Coz, gdyby Wajda zyl, nakrecilby "Czlowieka z budyniu". To by byla tragifarsa.

 • wolverine_14

  Oceniono 19 razy 13

  Wystawienie innego kandydata, to niemal 100% przegrana w wyborach prezydenckich jak i kolejnych parlamentarnych. Bardzo mało prawdopodobne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX