Były szef TVP: Kurski może wszystko. Przyjdzie diler i będzie kolejna działka

- Kurski jest tak cenny dla całej koncepcji propagandowej PiS, że nie wyobrażam sobie, by zdjęli go ze stanowiska prezesa telewizji publicznej (...) Parę razy fatalnie potraktował prezydenta - mówi w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" Juliusz Braun, członek Rady Mediów Narodowych i były szef TVP. Jak dodaje, za rządów Kurskiego zarząd TVP przestał wywiązywać się z obowiązku terminowego składania sprawozdań finansowych do RMN.

Juliusz Braun, członek Rady Mediów Narodowych z rekomendacji PO i prezes TVP w latach 2011-2015, w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" stwierdza, że nie ma dużego prawdopodobieństwa, by Jacek Kurski został odwołany z funkcji szefa Telewizji Publicznej (według ostatnich doniesień miał tego zażądać Andrzej Duda w zamian za brak weta dla tzw. ustawy abonamentowej). 

Zobacz wideo Czy prezydent zawetuje ustawę o 2 mld dla mediów publicznych?

Braun: Parę razy Kurski fatalnie potraktował prezydenta

- Kurski jest tak cenny dla całej koncepcji propagandowej PiS, że nie wyobrażam sobie, by zdjęli go ze stanowiska prezesa telewizji publicznej. Cenny, bo wykona każde polecenie. Nie, wróć, on wykona nawet więcej, niż się od niego oczekuje. Wymyśli, wykreuje - mówi Braun. Jak dodaje, Duda ma jednak powody, by za Kurskim nie przepadać. - Parę razy Kurski fatalnie potraktował prezydenta - podkreśla. Zdaniem Brauna prezes TVP już teraz "szantażuje" Dudę i grozi, że będzie zwalniał ludzi, jeśli ustawa umożliwiająca przyznanie 2 miliardów złotych zostanie zawetowana.

Pieniądze są znakiem, że Kurski może wszystko. To jak uzależnienie od narkotyków. Wiadomo, że diler przyjdzie i będzie kolejna działka 

- mówi Braun w DGP.

Jak dodaje, zasiadając w Radzie Mediów Narodowych jako jeden z pięciu jej członków widzi, że część rozmów ustaleń - m.in. tych, w których biorą udział Joanna Lichocka, Elżbieta Kruk czy Krzysztof Czabański z nadania PiS (przewodniczący RMN) - jest dla niego "średnio dostępna".  

Na ogół zbierają się we trójkę w pokoju. I jak już się zaczyna posiedzenie RMN, to ważne sprawy mają uzgodnione (...)Większość głosowań wygląda tak: trzy za lub przeciw, jeden  - mój - odwrotnie i na ogół jeden wstrzymujący się Podżornego [Grzegorz Podżorny to piąty członek RMN, zasiada w niej z rekomendacji Kukiz'15 - red.]

Braun dodaje, że "TVP nie jest pod żadną kontrolą finansową", a prezes Kurski nie wywiązuje się z terminowego składania do RMN kwartalnych sprawozdań z wykonania budżetu, co jest obowiązkiem zapisanym w statucie TVP i innych spółek publicznych mediów.

- Chyba wszyscy prezesi się z tego obowiązku wywiązują, poza Jackiem Kurskim. Zarząd TVP czasem składa takie sprawozdanie, ale z dużym opóźnieniem. Ostatnie, jakie wpłynęło, dotyczy pierwszego półrocza ubiegłego roku. (...) Nawet przewodniczący rady Czabański pisze ponaglenia. To świadczy o tym, że TVP nie jest pod żadną kontrolą finansową - mówi w "DGP".

Więcej o:
Komentarze (109)
Braun: Kurski parę razy fatalnie potraktował prezydenta. Jest cenny dla koncepcji propagandowej PiS
Zaloguj się
 • biesczad1

  Oceniono 60 razy 56

  "Jakby Hitler miał taką telewizję, Niemcy do dziś by nie wiedzieli, że wojnę przegrali...".

 • krynolinka

  Oceniono 52 razy 44

  Komuna na całego. Tego suwereny przecież chciały. Żeby pan Jacek ich bzykał. Bez gumy.

 • fakiba

  Oceniono 45 razy 37

  Kurski to menda nad mendami , jemu tylko wydaje się że "może wszystko" , tańczy tak jak kaczor zagra i tyle :)

 • dyskootantka

  Oceniono 33 razy 29

  Kiedyś wydawało mi się, że człowiek musi zachowywać się w życiu tak, żeby móc spojrzeć w lustro bez obrzydzenia. Od kiedy zobaczyłam życiowe awanse Jacka Kurskiego, zmieniłam zdanie. To znaczy dalej uważam, że tak być powinno, ale jest jakiś niewielki procent ludzi, którym to do niczego niepotrzebna. Dla takich priorytetem jest ich kariera. I tacy są potrzebni Kaczyńskiemu. I oni oczywiście oficjalnie mówią, że etyka, uczciwość, to rzeczy ważne. Tylko nie dla nich. Normalny człowiek po tym, co robi Jacek Kurski, miałby problemy sam ze sobą, ze snem, samopoczuciem. A taki nie ma problemów najmniejszych.

 • to_moje_zdanie

  Oceniono 19 razy 17

  Ile Kurskiemu i krewnym i znajomym królika się należy za goebellsowski bełkot?! Przypominam: abonament nie został zniesiony, dodatkowo są pieniądze z reklam a teraz 2 mld (!) z naszych podatków, choć są inne pilne cele (pomoc medyczna, edukacja, sprawne służby państwowe)?!

  Chrześcijanin (a nie katolik na pokaz), mąż i ojciec, przyzwoity czlowiek, prawdziwy prezydent dbający o dobro wszystkich Polek i Polakow, a nie rezydent PiSu, nie miałby żadnych wątpliwości na co przeznaczyć tak duże fundusze. Nie rozumiem jak można się tak długo wahać?
  Wybór dla wszystkich jest oczywisty. VETO dla tej ustawy to obowiązek Prezydenta RP a nie jakieś bohaterstwo!

  Chcemy Prezydenta a nie PiS_rezydenta!!!

 • Wieslawa Kuczak

  Oceniono 19 razy 15

  Kaczyński na to nie pozwoli żeby Kurskiego pozbyć stanowiska. W pisie rządzi Kaczynski Duda nie ma nic do powiedzenia i liczy się kasa

 • justas32

  Oceniono 20 razy 14

  Kurski pod Trybunał Stanu. Duda zresztą też. Ładnie się będą na ławeczce obok siebie prezentowali ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX