Duda w Radiu Maryja: Nie jest rolą pierwszej damy prowadzenie twardej polityki. Od tego jest mąż

Andrzej Duda w Radiu Maryja odniósł się do "ataków" na swoją żonę, Agatę Kornhauser-Dudę. - Moja żona bardzo dużo pracuje, ma codziennie mnóstwo spotkań, wyjazdów. (...) To nie jest rolą pierwszą damy, żeby taką politykę prowadzić, od tego jest jej mąż, który został wybrany na urząd prezydenta - mówił. Zapowiedział też, że podpisze ustawę zaostrzającą dostęp do aborcji i absolutnie nie zgodzi się na legalizację małżeństw jednopłciowych.

W czwartek wieczorem prezydent Andrzej Duda był gościem "Rozmów niedokończonych” na antenie TV Trwam i  Radia Maryja. Podczas wywiadu zostały poruszone m.in. tematy dostępu do aborcji, małżeństw, sądownictwa oraz kampanii prezydenckiej. Na pytanie, czy spodziewa się zwycięstwa w pierwszej turze, Duda stwierdził, że "nastawia się przede wszystkim na pracę" i podziękował politykom Prawa i Sprawiedliwości. - Kampania to jest praca, po to by tę służbę dla Polski pełnić dalej. Bardzo jestem wdzięczny za poparcie panu premierowi Jarosławowi Kaczyńskiemu, panu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, pani premier Beacie Szydło - mówił.

Duda w Radiu Maryja. "To, że są ludzie o poglądach lewackich..."

Duda został zapytany, czy podpisze ustawę przyznającą 2 miliardy złotych rekompensaty dla mediów publicznych, na co ma czas do piątku 6 marca do północy. - Mam jeszcze czas, żeby tę decyzję podjąć i podejmę ją w konstytucyjnym terminie - stwierdził. Podczas rozmowy na antenie Radia Maryja pojawił się też temat sądownictwa. 

Sprawa jest absolutnie polityczna. To jest pretekst po prostu do ataku na nas. Ataku, który jest nieuprawniony. To jest apropos wszystkich komisji europejskich, TSUE i wszystkich innych podmiotów

- powiedział, dodając, że żaden z "uczciwych sędziów" nie powinien kwestionować Izby Dyscyplinarnej.

Część pytań zadawanych przez słuchaczy dotyczyło małżeństw i dostępu do aborcji. Duda kategorycznie stwierdził, że dopóki będzie prezydentem, to nie dopuści, by w Polsce były legalne związki partnerskie lub małżeństwa par jednopłciowych.

- Małżeństwo to związek jednej kobiety i jednego mężczyzny, kobiety i mężczyzny mówiąc krótko. I taką rodzinę powinna wspierać polskie państwo. (...) Nic innego małżeństwem być nie może, ani niczym podobnym do małżeństwa - mówił, dodając, że dopóki będzie prezydentem, to "absolutnie żadna zmiana tutaj nie nastąpi" - powiedział.

Takie przekonania ma zresztą chyba większość społeczeństwa. Trzeba chronić dzieci przed szkodliwym ideologiami i treściami, które są kuriozalne. Ja nie mam tutaj żadnych wątpliwości, jaka polityka powinna być prowadzona. A to, że są ludzie o poglądach nie lewicowych nawet, tylko lewackich - bo lewicowe poglądy przede wszystkim prospołeczne - są w wielu miejscach… No, mamy demokrację, można mieć takie poglądy. Natomiast my przed realizacją pewnych ideologii, wcielaniem ich w życie musimy się bronić

- mówił.

Podkreślił też, że "jest absolutnie za życiem" i podpisze ustawę zaostrzającą prawo do aborcji. - Nigdy tego nie ukrywałem i zawsze to deklarowałem. Powiedziałem, że jeżeli do mnie przyjdzie ustawa, która zabrania aborcji z przyczyn eugenicznych, która w związku z tym mądrze ogranicza możliwość realizowania aborcji, to ja taką ustawę z całą pewnością podpiszę - powiedział. 

Duda o pierwszej damie: Jej rolą nie jest prowadzenie twardej polityki. Od tego jest mąż

Podczas rozmowy pojawił się również wątek obowiązków pierwszej damy, Agaty Kornhauser-Dudy, który został poruszony przez słuchaczkę Agnieszkę. - Dziękuję Bogu za pana prezydenta i za jego żonę, Agatę, która jest niezwykle skromna, pracowita i bardzo dobra. (...) Proszę się nie przejmować złem, które pana otacza, tylko robić swoje - mówiła. 

Rzeczywiście jest tak, że niestety ci, którzy są nieprzychylnie nastawieni do mnie, atakują moją żonę i mówią, że nic nie robi. Moja żona bardzo dużo pracuje, ma codziennie mnóstwo spotkań, wyjazdów, prowadzi przede wszystkich działalność charytatywną i włącza się też w działalność edukacyjną. Jej pasją jest niesienie pomocy ludziom

- mówił Duda.

A że nie chce wypowiadać się na tematy, które są - jak ja to mówię - taką twardą polityką, to bardzo dobrze, że taką decyzję podjęła. To nie jest rolą pierwszą damy, żeby taką politykę prowadzić, od tego jest jej mąż, który został wybrany na urząd prezydenta i wziął na siebie odpowiedzialność za prowadzenie twardej polityki. Jego żona absolutnie nie musi się w to włączać. Ja nie widzę absolutnie takiej potrzeby

- powiedział prezydent, dodając, że jeśli inna pierwsza dama miałaby inną wizję w tej sprawie, to "proszę bardzo, jeżeli to odpowiada społeczeństwu i odpowiada jej mężowi". 

Więcej o: