Koronawirus wpłynie na kampanię wyborczą? Duda: Być może trzeba będzie odwołać spotkania

Andrzej Duda zapowiedział, że jeżeli koronawirus zacznie się rozprzestrzeniać w Polsce, to niewykluczone, że zostaną odwołane spotkania związane z kampanią wyborczą. - Będziemy działali odpowiedzialnie i będziemy działali w taki sposób, by w jak największym stopniu zabezpieczyć zdrowie Polaków, bo przecież o to chodzi - powiedział prezydent.

Prezydent Andrzej Duda nie wyklucza, że wystąpienie koronawirusa w Polsce może mieć wpływ na przebieg kampanii wyborczej. Podczas spotkania z dziennikarzami przed szpitalem w miejscowości Końskie w Świętokrzyskiem prezydent powiedział, że sytuacja związana z koronawirusem jest dynamiczna, dlatego możliwe są zmiany w programie spotkań z wyborcami.

Jeżeli okaże się, że koronawirus będzie się rozprzestrzeniał, to być może nastąpi konieczność zrezygnowania ze zgromadzeń. Spotkania związane z kampanią wyborczą też nie będą mogły się wtedy odbywać. Nie jestem tego w stanie przewidzieć, ale będziemy działali odpowiedzialnie i będziemy działali w taki sposób, by w jak największym stopniu zabezpieczyć zdrowie Polaków, bo przecież o to chodzi

- powiedział Andrzej Duda. Prezydent podkreślił, że procedury w sprawie pierwszego przypadku koronawirusa w Polsce zastosowano wzorcowo. Pacjent, u którego wykryto zakażenie koronawirusem, znajduje się pod opieką lekarzy na oddziale zakaźnym Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze.

Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce

Pacjent zgłosił się do lekarza rodzinnego, lekarz rodzinny natychmiast poinformował o tym sanepid, przysłano specjalną karetkę ze specjalnie przygotowaną obsługą, która zawiozła pana do szpitala na oddział zakaźny. Wszystko było pod kontrolą, wszystko było zabezpieczone. W tej chwili kwarantannie poddane są osoby, z którymi się kontaktował. Sytuacja jest w pełni opanowana

- wyjaśnił prezydent. Dodał, że zwrócił się do prezesa PZU, by udostępnił specjalne konsultacje telefoniczne dla osób, które podejrzewają, że mogą być zakażone koronawirusem. Będą one mogły skorzystać z porad lekarzy. Prezydent podkreślił, że w obliczu zagrożenia związanego z wystąpieniem w Polsce koronawirusa możliwość konsultacji z lekarzem bez wychodzenia z domu jest bardzo istotna.

Nie trzeba się kontaktować z innymi osobami. Wystarczy po prostu zadzwonić, czy skontaktować się za pomocą internetu

- powiedział Andrzej Duda. Ponadto poinformował, że w sprawie rozprzestrzeniania się koronawirusa konsultował się z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim. Zaznaczył, że placówki medyczne w Polsce są przygotowane na przyjęcie i badanie pacjentów z podejrzeniem zakażenia patogenem. Prezydent mówił też, że apteki są poinformowane odnośnie do kierowania pacjentów do odpowiednich instytucji.

Zobacz wideo Koronawirus w Polsce. Jak wyglądają podróże zagraniczne?

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował podczas porannej konferencji o pierwszym przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce. Stan chorego mężczyzny jest dobry. Wcześniej przyjechał autobusem z Nadrenii Północnej Westfalii do miasta Cybinka w Lubuskiem. Służby sanitarno-epidemiologiczne podejmują działania w sprawie osób, które stykały się z chorym - zarówno współpasażerami, z którymi podróżował, jak i członkami rodziny zakażonego.

Więcej o: