Wybory prezydenckie 2020. Andrzej Duda prowadzi, ale na wygraną w pierwszej turze nie ma szans [SONDAŻ]

Z sondażu IBRiS dla Onetu wynika, że do wyłonienia prezydenta będzie potrzebna II tura. Choć Andrzej Duda prowadzi, to w I turze mógłby liczyć na niewiele ponad 40 proc. poparcia. Drugie miejsce przypadłoby Małgorzacie Kidawie-Błońskiej z około 23 proc. poparcia.

Wybory prezydenckie 2020 zaplanowane są na 10 maja, więc pozostało do nich niewiele ponad dwa miesiące, jednak można już mówić, że początek kampanii za nami. Pierwsi kandydaci zostali oficjalnie zarejestrowani przez PKW.

3 marca Onet opublikował najnowszy sondaż poparcia dla poszczególnych kandydatów. Badanie sporządziła pracownia IBRiS 2 marca na grupie 1100 respondentów. W ankiecie 61,5 proc. badanych zadeklarowało, że pójdzie 10 maja zagłosować, natomiast 38,2 proc. - nie. Reszta - 0,3 proc. - to osoby niezdecydowane.

Wybory prezydenckie 2020. Sondaż daje zwycięstwo Dudzie, ale potrzebna II tura

W sondażu zwyciężył urzędujący prezydent Andrzej Duda, którego wskazało 41,2 proc. respondentów. Taki wynik wyklucza możliwość rozstrzygnięcia wyborów przez Dudę w pierwszej turze (potrzebne jest minimum 50 proc. głosów). Druga w ankiecie to Małgorzata Kidawa-Błońska, kandydatka Koalicji Obywatelskiej, która uzyskała 23,1 proc. poparcia.

Trzecie miejsce na podium zajmuje natomiast kandydat PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, który zanotował 11,4 proc. poparcia. Inni kandydaci nie mogą liczyć na dwucyfrowe poparcie: Szymona Hołownię wskazało 7,6 proc. respondentów, Roberta Biedronia (Lewica) - 6,1 proc., a Krzysztofa Bosaka (Konfederacja) - 4,8 proc. 5,9 proc. badanych udzieliło odpowiedzi "nie wiem".

Warto zaznaczyć, że w sondażu nie pytano o poparcie dla poszczególnych duetów kandydatów w ewentualnej drugiej turze, szacunki ograniczają się jedynie do pierwszej.

Zobacz wideo Co się kryje pod hasłem