Ministerstwo zdrowia rozpoczyna ćwiczenia związane z koronawirusem. "Polowe izby przyjęć w szpitalach"

Minister zdrowia przekazał we wtorek, że w Polsce nie ma koronawirusa, ale jeszcze w tym tygodniu rozpoczną się ćwiczenia związane z epidemią. - W każdym województwie będą wybrane jeden lub dwa szpitale, gdzie zostaną rozłożone polowe izby przyjęć - powiedział Łukasz Szumowski.

We wtorek podczas konferencji prasowej Łukasz Szumowski i Michał Dworczyk poinformowali, że w Polsce nie ma koronawirusa, ale jeszcze w tym tygodniu rozpoczną się ćwiczenia związane z epidemią.

W każdym województwie będą wybrane jeden lub dwa szpitale, gdzie zostaną rozłożone polowe izby przyjęć, które będą służyły do przyjmowania zainfekowanych pacjentów, żeby rozdzielić te dwa strumienie osób: tych, którzy potencjalnie mają infekcję od tych, którzy infekcji nie mają

- powiedział minister zdrowia. Podkreślił, że chodzi o placówki, w których są oddziały zakaźne oraz duże SOR-y. Jak dodał, to "działania stricte wyprzedzające", aby wszystko było "przećwiczone".

Rządowy zespół zarządzania kryzysowego będzie się spotykał codziennie

Jak przekazano, obecnie w polskich szpitalach przebywa 68 osób z podejrzeniem zakażeniem koronawirusem, 316 jest w kwarantannie domowej, a 4459 zostało objętych nadzorem sanitarno-epidemiologicznym. Laboratoria w całym kraju przebadały pod kątem koronawirusa 559 próbek - jak dotąd wszystkie wyniki są negatywne.

Michał Dworczyk poinformował, że na środę na godzinę 18:00 został zwołany rządowy zespół zarządzania kryzysowego.

Odtąd ten zespół codziennie będzie się spotykał i to on będzie, de facto, koordynował w skali całej administracji państwowej, w skali całego państwa, wszystkie działania na rzecz przygotowań na nadejście wirusa do Polski

- powiedział szef kancelarii premiera.

Przypominamy, że Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił całodobową infolinię (800-190-590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Zobacz wideo Uczennica z podejrzeniem koronawirusa w Kołobrzegu. Szkoła pozostanie zamknięta do czasu wykluczenia zakażenia
Więcej o: