Wybory prezydenckie 2020. Jest pierwszy zarejestrowany kandydat na prezydenta

Władysław Kosiniak-Kamysz został pierwszym zarejestrowanym kandydatem w wyborach prezydenckich 2020. Państwowa Komisja Wyborcza zaakceptowała podpisy, które zostały złożone przez pełnomocników PSL pod koniec lutego.

Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski potwierdził na Twitterze, że prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego jest pierwszym zarejestrowanym przez PKW kandydatem w wyborach prezydenckich. 21 lutego sztab Władysława Kosiniaka-Kamysza złożył aż 250 tysięcy podpisów. Polityk był pierwszym kandydatem, któremu udało się dostarczyć do PKW odpowiednią liczbę podpisów.

Wybory prezydenckie 2020. Władysław Kosiniak-Kamysz pierwszym, oficjalnym kandydatem

Zgodnie z art. 40 ustawy o wyborze Prezydenta RP kandydat musi zgłosić co najmniej 100 tysięcy podpisów obywateli, którzy mają prawo wyborcze. Wtedy też PKW może zarejestrować kandydata. Politycy zazwyczaj starają się składać więcej podpisów, ponieważ wtedy komisja nie sprawdza poprawności ich wszystkich. W wyborach prezydenckich 2020 kandydaci muszą zostać zgłoszeni najpóźniej do północy 26 marca.

W niedzielę Władysław Kosiniak-Kamysz zainaugurował swoją kampanię prezydencką. Szef PSL przedstawił na niej swoje plany na prezydenturę, które skupiają się wokół tzw. "10 zobowiązań". Polityk poświęcił dużo czasu na plany naprawy polskiej służby zdrowia czy konieczności wprowadzenia odnawialnych źródeł energii, by chronić środowisko. - Ja z siebie Adriana zrobić nie pozwolę! - powiedział podczas spotkania z wyborcami i działaczami.

Zobacz wideo Kamiński o szansach Kosiniaka-Kamysza na prezydenturę
Więcej o: