TSUE odrzucił wniosek polskiego rządu. Chodzi o przesłuchania ws. Izby Dyscyplinarnej

Unijny Trybunał Sprawiedliwości odrzucił wniosek polskiego rządu o przesłuchanie świadków w ramach postępowania w sprawie wniosku Komisji o zawieszenie Izby Dyscyplinarnej. Rozprawa odbędzie się w najbliższy poniedziałek w Luksemburgu.

O to, aby podczas rozprawy 9 marca swoje zeznania złożyło dwóch sędziów Izby Dyscyplinarnej, wnioskowała strona polska. TSUE ten wniosek odrzucił.  Argumentował, że ma informacje niezbędne do wydawania orzeczenia, który ma związek z systemem prawnym ustanowionym i stosowanym przez Polskę jeśli chodzi między innymi o powoływanie sędziów Izby Dyscyplinarnej. "W tych okolicznościach wyjaśnienia, które mogłyby zostać udzielone podczas przesłuchania świadków, nie wydają się przydatne dla rozstrzygnięcia wniosku o zastosowanie środków tymczasowych" - brzmi uzasadnienie unijnego Trybunału Sprawiedliwości.

TSUE odrzucił wniosek polskiego rządu

Rozprawa będzie dotyczyła wniosku Komisji Europejskiej do TSUE o środki tymczasowe, polegające na zawieszeniu działania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Rząd w lutym przesłał do Luksemburga pismo z argumentami. Wskazał w nim, że wniosek o środki tymczasowe jest niedopuszczalny. "Wnioskowane środki zmierzają do zawieszenia jednej z izb konstytucyjnego organu RP, jakim jest Sąd Najwyższy. Są również rażąco sprzeczne z zasadą nieusuwalności sędziów" - informował Piotr Mueller, rzecznik rządu.

Zobacz wideo Wystąpienie Anny Zalewskiej w czasie debaty o praworządności w Polsce w Parlamencie Europejskim

Wniosek o zawieszenie Izby Dyscyplinarnej

Wcześniej wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik powiedział, że w odpowiedzi będzie podtrzymana teza, iż organizacja wymiaru sprawiedliwości jest wyłącznym prawem państw członkowskich UE. Michał Wójcik powiedział, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie powinien przychylić się do wniosku Komisji Europejskiej o zastosowanie środków tymczasowych wobec Polski. W ocenie ministerstwa niedopuszczalne jest stosowanie środka zabezpieczającego w sprawie Izby Dyscyplinarnej, ponieważ sprawa jest w toku.

KE skierowanie do TSUE wniosku argumentowała brakiem gwarancji bezstronności i niezależności Izby Dyscyplinarnej, która składa się wyłącznie z sędziów wybranych przez nową Krajową Radę Sądownictwa, a jej członkowie są powoływani przez polityków

Więcej o:
Komentarze (228)
Rząd chciał przesłuchania sędziów Izby Dyscyplinarnej. TSUE odrzucił ten wniosek
Zaloguj się
 • jurand48

  Oceniono 63 razy 59

  Dałbym na miejscu rządu RP sędziom TSUE po 500+ oraz obiecał 13-tą i 14-tą emeryturę potem spokojnie czekał na orzeczenie.

 • ferryk

  Oceniono 55 razy 49

  Zderzą się w PiS z TSUE dlatego, że wniosek sam w sobie był wyjątkowo bezczelny podważający to do czego trybunał TSUE ma prawo. Taki wniosek pojawia się gdy wysyła go mały Kazio Z. z przedszkola prawnego. Jeśli zostaniemy ukarani finansowo to powinna płacić osobiście partia PiS i tylko jej członkowie razem z prezesem zlicytowanego jego majątku, i wówczas po pierwszej racie ogłoszą bankructwo finansowe.

 • arreis65

  Oceniono 53 razy 47

  nie polski - tylko pissofski rząd powszechnie znanego kłamcy szmateusza morawieckiego !!!

 • krynolinka

  Oceniono 53 razy 43

  Przebierańce chciały jechać do Luksemburga? Hehehe a to przecież karnawał się już skończył!

 • fakiba

  Oceniono 44 razy 40

  No to Zero może powoli ogłaszać "sukces na skalę światową" , tak się kończą rządy nieudaczników .

 • earthboundmisfit

  Oceniono 39 razy 37

  Coż, drogie pisiaki, TSUE nie ogląda TVPiS a w głowach mają mózgi zamiast sieczki, więc wasza pseudo-argumentacja ich nie przekona. Izba Dyscyplinarna nie koże być częścią organu konstytucyjnego jeśli jest niezgodna z Konstytucją.

 • acototak

  Oceniono 41 razy 37

  Czy kolesie z IDSN wylecą z roboty na zbite mordy (określenie panny Krysi od sałatek)?

 • ryyys

  Oceniono 36 razy 34

  Wszyscy prawnicy (z wyjątkiem tych, którzy widzą szansę kariery jedynie w pislandzie) nie mają wątpliwości, co mafia Kaczyńskiego wyprawia. - Nie ma słów!
  Nikt i nic ich nie zawróci, bo oni służą tylko jednej sprawie: uczynienia z tego, któremu służą właścicielem Polski i Polaków. To jest, rzecz jasna, chore, ale dyktatorzy są chorzy.
  Tylko jedna rzecz może ich plan zburzyć:
  przegrana Dudy.
  Uruchomią wszelkie środki, by kupić bezkarność, czyli wygraną długopisu.
  Ale na to mamy wpływ, to zależy od nas.
  Hasło jest proste:
  Tylko nie Duda!
  Tylko nie Duda!
  Tylko nie Duda !
  Do zobaczenia przy urnach - wszyscy, którzy nie chcemy być niewolnikami.
  Jeszcze Polska będzie europejska, a nie Kaczystanem.
  I jeszcze jedno:
  nawet jeśli w II turze zabraknie kandydata, na którego głosowaliśmy w I turze, idziemy i głosujemy na kontrkandydata Dudy.
  Trzeba tak postąpić, bo każda osoba wybrana na prezydenta nie będzie tak posłuszna Kaczyńskiemu jak Duda.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX