Małgorzata Gersdorf wystosowała pismo do TK. "Trybunał utracił możliwość rzetelnego wykonywania funkcji"

Radio RMF FM dotarło do treści pisma procesowego, które Małgorzata Gersdorf wystosowała do Trybunału Konstytucyjnego. "Trybunał Konstytucyjny w obecnym składzie utracił możliwość rzetelnego wykonywania funkcji powierzonych mu przez ustrojodawcę" - napisała I Prezes Sądu Najwyższego. Gersdorf zapowiedziała też, że nikt z SN nie weźmie udziału we wtorkowej rozprawie przed TK, który ma rozstrzygnąć rzekomy spór kompetencyjny między SN, prezydentem i Sejmem.

We wtorek od godz. 12 Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie zajmuje się wnioskiem złożonym w styczniu przez marszałek Sejmu Elżbietę Witek. Dotyczy on rzekomego "sporu kompetencyjnego" pomiędzy Sejmem, prezydentem a Sądem Najwyższym.

Zobacz wideo Rzecznik Praw Obywatelskich o sędzi Iwulskim i TK

Przypomnijmy, że 23 stycznia trzy połączone izby Sądu Najwyższego podjęły uchwałę, zgodnie z którą sędziowie wskazani przez nową KRS nie powinni orzekać, a Izba Dyscyplinarna nie jest sądem. Sędziowie orzekli też, że uchwała nie działa wstecz, a wyjątkiem są orzeczenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Polski rząd uznał, że uchwała ta została podjęta z pogwałceniem zapisów konstytucji i nie wywiera skutków prawnych. Zdaniem marszałek Sejmu, Trybunał powinien rozstrzygnąć, czy Sejm ma prawo przyjmować ustawy, które - zgodnie z konstytucją - określają, że organizację pracy sądów wskazują akty prawne przyjęte przez parlament, a także czy Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego ma prawo orzekać, że posłowie przyjmują ustawy niezgodne z ustawą zasadniczą.

Prof. Małgorzata Gersdorf wystosowała pismo procesowe do TK

We wtorek I Prezes Sądu Najwyższego wystosowała do TK pismo procesowe, do treści którego dotarli dziennikarze RMF FM. Prof. Małgorzata Gersdorf poinformowała w nim, że "Sąd Najwyższy nie weźmie udziału w rozprawie wyznaczonej na dzień 3 marca". 

Oświadczam, że [...] w składzie wyznaczonym do rozstrzygnięcia niniejszej sprawy, Trybunał Konstytucyjny utracił możliwość rzetelnego wykonywania funkcji powierzonych mu przez ustrojodawcę [...] W ocenie Sądu Najwyższego, skład Trybunału Konstytucyjnego wyznaczony do rozstrzygnięcia niniejszej sprawy jest sprzeczny z przepisami prawa. Wyborowi istotnej części składu orzekającego towarzyszyły bowiem poważne kontrowersje prawne, co do zgodności poszczególnych etapów tego wyboru z przepisami prawa

- czytamy w piśmie wystosowanym przez I Prezes SN. W dalszej części dokumentu Gersdorf wyjaśnia, że "kontrowersje prawne" dotyczą wyboru przez tzw. sędziów-dublerów, wybranych na stanowiska wcześniej już obsadzone. W piśmie wspomina też o prof. Krystynie Pawłowicz i Stanisławie Piotrowiczu, którzy zostali wybrani na stanowiska sędziów TK mimo tego, że oboje ukończyli 65 lat. 

W piśmie I Prezes SN przytoczyła też argumentację za tym, że wybór Julii Przyłębskiej na I Prezes TK budzi "daleko idące wątpliwości prawne". Gersdorf przypomniała też o częstych kontaktach Przyłębskiej z czołowymi politykami PiS. 

Należy podkreślić, że w przeddzień złożenia przez Marszałka Sejmu wniosku o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego [...] Julia Przyłębska spotkała się z Jarosławem Kaczyńskim [...]. Faktem notoryjnym jest zaś okoliczność, że politycy tej partii (PiS-red.) formułowali stanowcze oceny co do wkroczenia przez Sąd Najwyższy w kompetencję Prezydenta RP. Co więcej, tego samego dnia, gdy odbyło się spotkanie Jarosława Kaczyńskiego z Julią Przyłębską, ten pierwszy miał się spotkać z Marszałkiem Sejmu, który jest wnioskodawcą w niniejszej sprawie

- stwierdziła Gersdorf. Dodała, że złożony przez Elżbietę Witek wniosek o zbadanie przez TK rzekomego sporu kompetencyjnego "został złożony w złej wierze, nie tyle w celu rozstrzygnięcia rzeczywistego sporu kompetencyjnego, ile w celu uniemożliwienia Sądowi Najwyższemu uprawnień, jakie przyznał mu sam ustawodawca". 

"Sąd Najwyższy podtrzymuje stanowisko, zgodnie z którym postępowanie zainicjowane wnioskiem Marszałka Sejmu [...] powinno, ze względu na niedopuszczalność wydania orzeczenia, ulec umorzeniu w całości" - podsumowuje I Prezes SN. 

Więcej o:
Komentarze (189)
Małgorzata Gersdorf wystosowała pismo do TK. "TK utracił możliwość rzetelnego wykonywania funkcji"
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 53 razy 39

  Nie ma Polska Trybunału Konstytucyjnego, nie ma prezydenta, nie ma między innymi dlatego i żadnego sporu kompetycyjnego.

 • lesnojeziorska

  Oceniono 48 razy 34

  Ile spraw rozpatrzył TK w kolejnych latach:
  2005: 145
  2006: 174
  2007: 163
  2008: 188
  2009: 171
  2010: 131
  2011: 128
  2012: 142
  2013: 142
  2014: 125
  2015: 188
  2016: 105
  2017: 94
  2018: 72
  2019: 17
  Koniec tematu.

 • amgibis

  Oceniono 35 razy 29

  Sytuacja w RP zaczyna pomału przypominać sytuację Niemiec w latach trzydziestych ubiegłego wieku po objęciu władzy przez NSDAP !

 • sztucznypolak

  Oceniono 29 razy 23

  Nareszcie ktos niezalezny powiedzial prawde o t.zw. Trybunale Konstytucyjnym.

 • jurek4491

  Oceniono 25 razy 21

  To nie jest TK tylko PiS-owska ATRAPA .
  Wolfgangrzyca nie jest prezesem .
  Nie ma sporu kompetencyjnego - to wymysł tej służącej watażce z Nowogrodzkiej .
  Jaki wyrok zapadnie trzeba go OLEWAĆ .

 • acototak

  Oceniono 18 razy 14

  Co tam, pisoruskie, żeście tym razem wymyślili Jaki jest przekaz z Olgino?

 • fakiba

  Oceniono 16 razy 14

  Teraz w Polsce jest jak Kononowicz sobie wymarzył niema NICZEGO , prezydenta , TK , wolnych sądów

 • jerz1444

  Oceniono 15 razy 13

  Wolfgangowa jest specjalistką od ruskich. Przecież Wolfgang i Stavros to agenci GRU.

 • lkolesio

  Oceniono 16 razy 12

  Mamy elitę prawniczą przy władzy przecież; żarłok Pawłowicz - pierdnie , beknie i orzeknie, Du.a doktor narciarstwa,Wójcik zapasiony nieuk, czerwony esbek Piotrowicz, Wolfgangowa Przyłębska, leninista Kulawy Gnom, magister Zero Ziobro z przydupasami Kaletą i Ozdobą, knur Święczkowski, hejterzy z MS Piebiak, Szmydt, Wytrykowski,sprzedawczyk Schab ,Mitera , fiut Cichowski płaczek ,Radzik kret , wyrokowiec Kamiński . W pisich łbach pustka hula jak wiatr po azjatyckich stepach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX