Wyrok uznający winę Władysława Frasyniuka uchylony. "Sprawa została umorzona. Zwycięstwo"

"Wyrok uznający w I instancji winę Pana Władysława Frasyniuka w kwestii rzekomego naruszenia nietykalności cielesnej policjantów został właśnie uchylony" - napisał na Facebooku mecenas Piotr Schramm, pełnomocnik opozycjonisty z czasów PRL. W lipcu ubiegłego roku sąd I instancji uznał, że w 2017 r. Frasyniuk dopuścił się naruszenia nietykalności policjantów.

W lipcu 2019 roku Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia orzekł, że Władysław Frasyniuk jest winny naruszenia nietykalności policjantów, gdy ci wykonywali czynności służbowe. Pomimo tego, że sąd uznał winę Frasyniuka, to umorzył warunkowo postępowanie w jego sprawie na rok. 

Chodzi o wydarzenia z 10 czerwca 2017 roku, gdy opozycjonista z czasów PRL blokował miesięcznicę smoleńską. Gdy policja interweniowała wobec blokujących przemarsz i zaczęła ich wynosić z ulicy, Frasyniuk, co wskazywała prokuratura, "wierzgał nogami, krzyczał i reagował agresywnie". Wtedy też podczas wynoszenia go miał kopnąć jednego z policjantów. Frasyniuk nie przyznawał się do winy.

Zobacz wideo

Władysław Frasyniuk prawomocnie uniewinniony z zarzutu naruszenia nietykalności policjantów

Wyrok wydany przez sąd rejonowy został właśnie uchylony w II instancji przez Sąd Okręgowy w Warszawie.

- Sąd rejonowy zbadał sprawę rzetelnie, ale kluczowa była tu ocena stopnia społecznej szkodliwości zachowania oskarżonego. Tu sąd odwoławczy jest innego zdania, stopień ten był znikomy - wskazywała sędzia Myśliwska, relacjonowała stołeczna "Gazeta Wyborcza". Sędzia zwróciła uwagę, że apelacja obrońców Frasyniuka zasługuje na uwzględnienie tylko w tym aspekcie.

We wtorek o uniewinnieniu Frasyniuka poinformował jego pełnomocnik - mec. Piotr Schramm.

Zwycięstwo kolejne w realnej walce !!! Wyrok uznający w I instancji winę Pana Władysława Frasyniuka w kwestii rzekomego naruszenia nietykalności cielesnej policjantów został właśnie uchylony przez Sąd Odwoławczy, Sąd Okręgowy w Warszawie - zaś sprawa została umorzona. Zwycięstwo !!! #mywolniludzie

- napisał na Facebooku Schramm. 

Wcześniej Frasyniuk został prawomocnie uniewinniony z zarzutu wprowadzania policjanta w błąd. Zarzucano mu, że w trakcie wspomnianej już miesięcznicy smoleńskiej, podał funkcjonariuszom fałszywe dane osobowe. 

Więcej o: