Nie będzie śledztwa ws. programu "Praca dla więźniów". Patryk Jaki mówi o kompromitacji NIK

Poznańska prokuratura postanowiła nie wszczynać śledztwa w sprawie rzekomych nieprawidłowości w programie "Praca dla więźniów" - ustaliła "Rzeczpospolita". W grudniu 2019 roku Najwyższa Izba Kontroli złożyła aż 15 zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa. Patryk Jaki, autor rządowego programu kierowanego do więźniów, mówi o kompromitacji Izby kierowanej przez Mariana Banasia.

Wtorkowa "Rzeczpospolita" informuje, że Prokuratura Regionalna w Poznaniu odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie rzekomych nieprawidłowości w programie "Praca dla więźniów". Śledczy, badając sprawę, nie dopatrzyli się znamion czynu zabronionego. Według ustaleń dziennika w uzasadnieniu o odmowie wszczęcia postępowania jest mowa o tym, że "NIK dane o rzekomych stratach wzięła 'z kapelusza'". Na razie nie wiadomo, czy przedstawiciele Izby zamierzają złożyć odwołanie.

Nie będzie śledztwa ws. rządowego programu "Praca dla więźniów"

W grudniu 2019 roku NIK - po przeprowadzeniu kontroli ws. programu "Praca dla więźniów" - złożyła do prokuratury 15 zawiadomień dotyczących niedopełnienia obowiązków przez dyrektorów zakładów karnych i dyrektora generalnego Służby Więziennej. Raport pokontrolny wskazywał, że doszło do nieprawidłowości w związku z finansowaniem inwestycji i remontów dokonywanych w ramach rządowego programu. Jak informowała wówczas "Rz", według kontrolerów NIK, budżet państwa mógł stracić ok. 37 mln zł przez zaniżanie czynszu dzierżawionych hal przemysłowych, które zbudowano dzięki środkom z Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych.

Zobacz wideo Zandberg: Służby z panem Banasiem licytują się na to, kto jest twardszy

Warto podkreślić, że czynności kontrolne zakończyły się w czerwcu, jednak poprzedni prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski nie zdecydował o złożeniu zawiadomień do prokuratury. Zrobił to dopiero jego następca Marian Banaś, który od dłuższego czasu pozostaje w konflikcie z kierownictwem PiS (chodzi m.in. o sprawę jego oświadczeń majątkowych).  

Po negatywnym raporcie Izby z programu, którego celem jest aktywizacja zawodowa więźniów, wycofały się dwie duże firmy. Dziennikarze "Rz" dowiedzieli się nieoficjalnie, że Służba Więzienna nie wyklucza, że pozwie NIK o odszkodowanie za straty spowodowane raportem.

Patryk Jaki mówi o kompromitacji NIK ws. programu "Praca dla więźniów"

Za program odpowiadał ówczesny wiceminister sprawiedliwości, a obecnie europoseł PiS Patryk Jaki. W jego opinii raport NIK okazał się dla niej kompromitacją. - Urzędnicy NIK na konferencji mówili, że państwo straciło miliony na cenach wynajęcia hal, opierając się na opiniach biegłych. Okazało się, że nie ma opinii biegłych do większości hal, a te, które są, nie dotyczą zakładów karnych, tylko wolnych przestrzeni - stwierdził Jaki w rozmowie z "Rz", dodając, że jedna konferencja NIK "zniszczyła lata ciężkiej pracy w budowaniu zaufania przedsiębiorców do skazanych". 

Więcej o:
Komentarze (88)
Nie będzie śledztwa ws. programu "Praca dla więźniów". Patryk Jaki mówi o kompromitacji NIK
Zaloguj się
 • leszekk73

  Oceniono 46 razy 44

  Zarzuty postawione panu Jakiemu, podwładni pana Jakiego uznali za chybione, co według pana Jakiego przesądza o kryształowosci pana Jakiego. Jak nie wierzycie, że tak jest, to pan Jaki może na świadka powołać pana Jakiego. Albo nawet pana Ziobro.

 • religijnych.uczuc.obraza

  Oceniono 38 razy 36

  Ale to żadna nowość. Przypomnę, że ziobrowa prokuratura wycofała się z zarzutów względem pracowników kancelarii premier Szydło zakładających spółkę Solvere gdyż uznała, że mogli oni nie wiedzieć, że łamią prawo.

 • puuchatek

  Oceniono 32 razy 30

  Tak, taaak, jak już pan Jaki mówi, to po prostu MUSI być prawda…

 • kondziu70

  Oceniono 21 razy 21

  Swoja prokuratura swoim krzywdy nie zrobi...co innego nie swoi...wystarczy obrazek w kolorach tęczy i i moment ...lub Becia jak skasuje kogoś na ulicy to w moment dowody giną...

 • 7ogamihcra

  Oceniono 19 razy 19

  Partia rządzi...partia sądzi.

 • stefan-50

  Oceniono 17 razy 17

  Śledztwo będzie, nie teraz to za rok, dwa, góra za 4. To że Ziobro teraz zadecydował nie znaczy ze tak będzie po wsze czasy. Nie myślcie sobie pis dzielce że wam się upiecze.

 • pablo_spear

  Oceniono 15 razy 13

  A ja obstawiam ze to kompromitacja prokuratury, ktora boi sie pana zero 🤔
  W koncu dzban jaki to przydupas zero 🤷‍♀️

 • kataryniarski

  Oceniono 15 razy 13

  To czemu byleJaki uciekł do Brukseli?

  Z powodu jakiejś innej afery?

  Czy może boi się pociągnięcia do odpowiedzialności za wypuszczenie mordercy Pawła Adamowicza z więzienia?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX