Wybory prezydenckie 2020. Podpisy zmarłych na listach aż pięciu komitetów. PKW zawiadomiła prokuraturę

Wybory prezydenckie 2020. Aż pięć komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta złożyło listy poparcia zawierające podpisy tzw. martwych dusz. Państwowa Komisja Wyborcza zawiadomiła prokuraturę oraz prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Choć w kontekście wyborów prezydenckich 2020 mówi się głównie o sześciu kandydatach (Andrzeju Dudzie, Małgorzacie Kidawie-Błońskiej, Robercie Biedroniu, Władysławie Kosiniaku-Kamyszu, Krzysztofie Bosaku i Szymonie Hołowni), do Państwowej Komisji Wyborczej zgłosiło się aż 19 komitetów wyborczych. Pięć z nich załączyło do zawiadomienia o utworzeniu komitetu listy poparcia z podpisami osób zmarłych.

Podpisy zmarłych na listach pięciu kandydatów. Rekordzista użył danych 62 nieboszczyków

Przypomnijmy, że aby utworzyć komitet wyborczy, potrzebna jest lista poparcia zawierająca co najmniej 1000 podpisów. Wiadomo, że trzy komitety zdobyły zbyt mało ważnych podpisów, ponieważ PKW opublikowała uchwały wzywające je do usunięcia braków. Jednym z nich jest komitet wyborczy Wojciecha Podjackiego, lidera Ligi Obrony Suwerenności. Jego pełnomocnik złożył 1241 podpisów, z czego PKW zakwestionowała 638. 62 z nich to podpisy osób, które nie żyją.

Podpisami zmarłych posłużył się także komitet Zbigniewa Potockiego (jego pełnomocnik złożył 1841 podpisów, z czego zakwestionowano 1320, z których 35 to podpisy "martwych dusz") oraz Wiesława Lewickiego z partii Normalny Kraj (złożono 1138 podpisów, z czego zakwestionowano 337, wśród których 15 to podpisy nieboszczyków).

"Rzeczpospolita" ustaliła, że podpisy nieżyjących osób pojawiły się także na listach poparcia komitetów wyborczych Andrzeja Voigta (15 "martwych dusz") i Piotra Wrońskiego (trzy). Tych kandydatów PKW nie wezwała do usunięcia wad, bo po odjęciu nieprawidłowych podpisów wciąż było ich co najmniej tysiąc.

Zobacz wideo Jaka będzie rola Agaty Kornhauser-Dudy w kampanii wyborczej?

"Rz": Komitety usunęły braki, ale niektóre wpisały na listy poparcia kolejnych zmarłych

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała o nieprawidłowościach prokuraturę oraz prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Nieoficjalnie wiadomo, że istnieje podejrzenie, że niektóre sztaby weszły w posiadanie dawnych baz danych osobowych, w których znajdują się nieaktualne informacje. Chodzi m.in. o dane osób nieżyjących oraz kobiet, które zmieniły nazwisko po zawarciu związku małżeńskiego  - pisze "Rz". 

Komitety tłumaczą, że nie wiedzą, skąd wzięły się błędy i tłumaczą, że takowe mogą się zdarzyć, bo sztaby nie mają możliwości weryfikacji, jakie kto podaje dane. Z ustaleń "Rz" wynika, że wszystkie komitety wezwane do naprawienia błędów, dostarczyły PKW dodatkowe podpisy. Rzecz w tym, że na niektórych listach liczba "martwych dusz" wzrosła, np. w przypadku Jana Potockiego zwiększyła się z 35 do 43.

Więcej o:
Komentarze (76)
Wybory prezydenckie 2020. Podpisy zmarłych na listach aż pięciu komitetów
Zaloguj się
 • tempa-dzida2

  Oceniono 45 razy 39

  Czyżby ludzie, którzy już dawno umarli nie mogą się pogodzić z reelekcją prezydęta Dudy ???

 • traveler10

  Oceniono 34 razy 32

  Nasuwa się ciekawe pytanie - ile osób, których podpisy zweryfikowano jako prawidłowe tzn. żyjąch, wie o tym, że poparło jakąkolwiek kandydaturę?

 • zdanidis

  Oceniono 27 razy 23

  Skoro Jezus krolem, a Maryja krolowa, to dlaczego niby jakis inny nieboszczyk nie moze zostac prezydentem...................

 • zmiescisz_sie

  Oceniono 25 razy 21

  Ci którzy podpisali się na listach Adriana to są prawdziwe "Martwe dusze" bez moralności i tępi

 • chi-neng

  Oceniono 20 razy 20

  "Podpisy zmarłych na listach aż pięciu komitetów"
  -----
  ALE PREZYDENTEM KAZDY Z NICH CHCE BYC!
  Mogl nim zostac Duda, to dlaczego niby nie oni?
  Waznym jest najbradziej, zeby mieli poparcie prezesa, TEGO WOLSKIEGO,. ..
  I wtedy 'prosto' do celu!

 • siwywaldi

  Oceniono 17 razy 17

  Pisałem jakiś tydzień temu, że te „listy”, to JEDNA, wielka lipa, bo zebranie takiej ilości podpisów – zwłaszcza w czasach kiedy ludzie zaczęli zwracać uwagę na ochronę swoich danych, w krótkim czasie, jest BARDZO trudne. Dlatego część Komitetów posługuje się kopiami list z lat poprzednich, które bezczelnie przepisuje za pomocą kilku „skrybów”, by dla uwiarygodnienia, każdy wpis był napisany INNYM charakterem pisma i INNYM długopisem. Stąd na listach nazwiska nieboszczyków, czy osób, które zmieniły nazwisko np. wychodząc za mąż.
  Proceder jest tak stary jak "nowa demokracja” :-?), jest wszystkim DOSKONALE znany, ale NIKT nie robi z tego dymu, bo interes jest TAK SAMO ważny jak i wspólny, a nazywa się KORYTO… :-)

 • wierny_nie_poddany

  Oceniono 13 razy 13

  Konstytucja RP nie stanowi kiedy wygasa prawo wyborcze.
  Przy logice pisu aż dziw bierze, że na listach nie ma prezydenta tysiąclecia.

 • fakiba

  Oceniono 14 razy 12

  Sprawa będzie się ciągnąć jak ta z MW z Białego Stoku , końca jej nie widać .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX