Specustawa ws. koronawirusa przyjęta. Poparli niemal wszyscy posłowie. "Dziś w Sejmie było po prostu normalnie"

Sejm w trybie ekspresowym przeszedł przez drugie i trzecie czytanie specustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Tak strona rządowa, jak i opozycja, były zadowolone z tempa prac i nadzwyczajnej zgodności.

Po wielogodzinnych obradach komisji zdrowia, sejm w zaledwie godzinę przeszedł przez drugie i trzecie czytanie rządowego projektu ustawy. Za przyjęciem ustawy było 400 posłów, 11 - przeciw, od głosu wstrzymało się 7 posłów (Wanda Nowicka i grupa sześciu posłów PSL-Kukiz'15). Podczas wcześniejszych prac komisja zdrowia przyjęła kilkanaście poprawek, część z nich zgłosiła opozycja, za co dziękował m.in. szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk podczas odpowiadania na kilka pytań posłów. 

Przeczytaj relację z obrad Sejmu >>>

- Dziś w parlamencie było po prostu normalnie, tak jak powinno być na co dzień - mówiła Marcelina Zawisza, która przedstawiała stanowisko klubu Lewicy. - Widać, że trzeba było Lewicy w Sejmie, żebyście wyszli z okopów. Pracy takiej, jak dzisiaj, życzę nam wszystkim - dodała.

Sprawozdanie rządu po 90 dniach

Dworczyk powiedział, że jest zadowolony z tempa prac i postawy klubów opozycyjnych. Jak dodał, w czasie posiedzenia do projektu zgłoszono wiele poprawek, z których duża część została uwzględniona. Jego zdaniem, najważniejszym punktem jest ograniczenie działania zapisów ustawy, dotyczących koronawirusa do 180 dni. Zgodnie z projektem po 90 dniach rząd będzie zobowiązany do przedstawienia Sejmowi sprawozdania.

Zobacz wideo Koronawirus coraz bliżej Polski.

Komisja zdrowia przegłosowała także rozwiązania dotyczące między innymi możliwości pracy z domu oraz zasiłek dla rodziców dzieci do lat ośmiu. Osobom tym, na czas 14-dniowej kwarantanny i zamknięcia żłobka lub przedszkola, przysługiwać ma zasiłek.

Jedna z poprawek zgłoszonych przez Prawo i Sprawiedliwość zakłada, że minister zdrowia w drodze obwieszczenia będzie ustalał maksymalne ceny m.in. niektórych produktów leczniczych, wyrobów medycznych, np. rękawiczek czy fartuchów, oraz środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywnościowego, które mogą być wykorzystane w związku z przeciwdziałaniem COVID-19. Bolesław Piecha z PiS mówił, że celem poprawki jest zachowanie ładu dystrybucyjnego oraz uniknięcie spekulacji cenowych.

Przewodniczący komisji: Przez wiele lat w ogóle nie przypominam sobie takiej sytuacji

Przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Tomasz Latos z Prawa i Sprawiedliwości, ocenił, że kilkugodzinne prace nad rządowym projektem ustawy w sprawie koronawirusa przebiegły w bardzo dobrej atmosferze. - Przez wiele lat w ogóle nie przypominam sobie wręcz takiej sytuacji kiedy rząd przyjął aż tyle uwag i poprawek zgłaszanych przez opozycję. Muszę też oddać szacunek opozycji, która w niektórych sprawach cofnęła się w tył, znając pewne argumenty rządu i nie popadła w demagogię. Z kolei poprawki, które myśmy zgłaszali jako Prawo i Sprawiedliwość również poparli - zrelacjonował przebieg posiedzenia sejmowej komisji Tomasz Latos.

Poseł PiS uważa, że jeśli ustawa przejdzie przez cały proces legislacyjny to w sposób właściwy zapewni bezpieczeństwo w Polsce podczas ewentualnej epidemii koronawirusa. - Gdyby doszło do złej sytuacji to mamy dobre narzędzie prawne, dobrze obudowane różnymi rozporządzeniami, które będą później przygotowane - powiedział.

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Katarzyna Lubnauer powiedziała, że prace nad ustawą w sprawie koronawirusa przebiegły sprawnie i zgodnie. Zdaniem Lubnauer komisja przyjęła najważniejsze poprawki. Jako przykład podała wykreślenie zapisu mówiącego o możliwości zaboru mienia bez rekompensaty.

Projekt ustawy w sprawie koronawirusa przewiduje m.in. że osoby chore na chorobę zakaźną albo osoby podejrzane o zachorowanie na nią mogą podlegać obowiązkowej hospitalizacji. W projekcie zapisano też, że w celu przeciwdziałania koronawirusowi pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie pracy w formie zdalnej.

Więcej o:
Komentarze (82)
Specustawa ws. koronawirusa przyjęta. Poparli niemal wszyscy posłowie. "Dziś w Sejmie było po prostu normalnie"
Zaloguj się
 • kornel-1

  Oceniono 18 razy 12

  Tomasz Latos o opozycji: "cofnęła się w tył".
  Nie do uwierzenie, że facet skończył studia...

 • acclokis

  Oceniono 13 razy 9

  Zdaniem Lubnauer komisja przyjęła najważniejsze poprawki. Jako przykład podała wykreślenie zapisu mówiącego o możliwości zaboru mienia bez rekompensaty.
  WTF ?!!!! Ale o co kaman ?! Kiedy, jak, okoliczności ?
  To była poprawka... uff a już myślałem, że mogą zapier...olić co chcą...
  Z drugiej strony co za tępy łeb wymyślił taki zapis w wersji pierwotnej ?!!!!
  Ludzie, ocknijcie się, jak oni są w stanie coś takiego wymyśleć to może zabrać im te zabawki zanim wysadzą wszystko w kosmos ?

 • polakadam

  Oceniono 13 razy 7

  Ostatnio Polacy byli tacy zgodni jak bolszewik podchodził pod Warszawę w 1920.

 • arkasza

  Oceniono 7 razy 5

  Zgodzili się, że 2+2 to 4. Niesłychane. NASRAĆ i POGONIĆ to towarzycho!

 • wilq9

  Oceniono 12 razy 4

  PIS uchwalił ustawę. Jesteśmy bezpieczni. Zdążyli przed nadejściem wirusa. UFF! jaka ulga.

 • yuo7leo9

  Oceniono 18 razy 4

  No ale PiS osiągnął, co chciał, czyli efekt propagandowy: już nie będzie można PiSowi zarzucać, że nie interesuje się problemami zdrowia. Argumentowi "fuck Lichockiej chorym na raka" - urwali palec

 • wolverine_14

  Oceniono 17 razy 3

  Pseudo-opozycja zagrała tak jak pis chciał.

  Posiedzenie zwołane w celach informacyjnych, na posiedzeniu nagle okazuje się, że ma być procedowana specustawa, na totalnego wariata po raz kolejny, bez żadnych konsultacji, bez żadnej możliwości przeanalizowania przepisów na spokojnie. Do tego ustawa niby w celu walki z koronawirusem, ale przepisy mają na stałe wejść w życie.

  Totalnego psucia prawa i państwa kolejny akt.

 • chi-neng

  Oceniono 10 razy 2

  Czy specustawa obejmuje także KACZĄ PANDEMIĘ?

  Ku przypomnieniu:
  Korona-wirus omija Polskę z daleka, bowiem Polska od 2010 jest porażona KACZĄ PANDEMIĄ.

  Są trzy możliwości;

  • Korona-wirus omija z daleka Polskę, bo KACZA PANDEMIA jest tak niebezpieczna, że należy przed nią uciekać, nawet, jak się jest wirusem… Jak najdalej od Polski
  • A druga możliwość, jest taka, że Polska, DZIĘKI KACZEJ PANDEMII jest już tak uodporniona, że żadne „korony”, czy inne wirusowe warianty, nie mają tu nic do szukania, bo nic nie wskórają ….

  No, może za wyjątkiem tego, że zostaną przetransformowana na instrumenty polityczno-kampanijne.

  • Korona-wirus jest już od dawna w Polsce, ale jako NIEDOSTRZEGALNY, z powodu bardzo prostej i jasnej przyczyny.
  JEST TAK ZDOMINOWANY KACZĄ PANDEMIĄ, że w porównaniu ze skutkami i konsekwencjami wywołanymi korona-wirusem w świecie, u nas nie odgrywa, jak na razie, żadnej roli.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX