Spotkanie prezydenta z szefem Rady Mediów Narodowych. WP: Duda postawił warunek, chce dymisji Kurskiego

Jeśli Jacek Kurski zostanie zdymisjonowany, prezydent podpisze ustawę przyznającą mediom publicznym niemal 2 mld zł rekompensaty - takie informacje mają płynąć z Pałacu Prezydenckiego po spotkaniu Andrzeja Dudy z szefem Rady Mediów Narodowych.

Wczesnym popołudniem w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie Andrzeja Dudy z szefem Rady Mediów Narodowych Krzysztofem Czabańskim. To kolejne - po spotkaniu z KRRiT oraz Jackiem Kurskim - konsultacje ws. ustawy, która gwarantuje mediom publicznym ok. 2 mld zł rekompensaty, której Duda jeszcze nie podpisał. Z informacji portalu 300polityka.pl wynika, że to prezydent zwrócił się do Czabańskiego z pilną prośba o spotkanie.

Po rozmowach Pałac nie informował o żadnych ustaleniach, jednak Wirtualna Polska ustaliła, że Duda miał zażądać odwołania prezesa TVP Jacka Kurskiego (leży to w kompetencjach Rady Mediów Narodowych). Odwołanie ma być warunkiem podpisu prezydenta pod ustawą. Informator WP.pl twierdzi, że jeśli Kurski zostanie na stanowisku, Duda ustawę zawetuje.

Blisko 2 mld złotych dla mediów publicznych. Ustawa czeka na podpis Dudy

Przypomnijmy, że 13 lutego Sejm odrzucił uchwałę Senatu, która blokowała przyznanie mediom publicznym prawie 2 miliardów złotych rekompensat z tytułu utraconych wpływów z abonamentu. Oznacza to, że m.in. TVP otrzyma w ten sposób dodatkowe środki. Za odrzuceniem senackiej uchwały w tej sprawie głosowało 232 posłów, przeciwnych było 220. Do odrzucenia uchwały Senatu potrzebna była większość bezwzględna, czyli 231 posłów. Debata poprzedzająca głosowanie była niezwykle burzliwa, o czym najlepiej świadczy słynny już gest środkowego palca, pokazany w kierunku posłów opozycji przez posłankę PiS Joannę Lichocką

W rozmowie z "Super Expressem" Duda został zapytany o to, czy podpisze, czy też może zawetuje głośną ustawę dotycząca przekazania m.in. na TVP prawie 2 mld zł. Prezydent stwierdził, że ma jeszcze czas na podjęcie decyzji. - Kiedyś był abonament i media publiczne utrzymywały się z niego, ale Donald Tusk zaczął nawoływać ludzi do jego niepłacenia i ludzie przestali płacić - stwierdził Duda. Dodał, że jeżeli media publiczne mają pełnić swoją misję, to muszą pozyskiwać pieniądze. Prezydent zaznaczył, że już dawno powinna zostać uchwalona ustawa o finansowaniu mediów publicznych.

Zobacz wideo Czy prezydent przekaże prawie 2 mld zł na media publiczne? Fogiel: To kwestia państwowa, nie wyborcza
Więcej o:
Komentarze (363)
Spotkanie prezydenta z szefem Rady Mediów Narodowych. WP: Duda postawił warunek, chce dymisji Kurskiego
Zaloguj się
 • turhotel

  Oceniono 99 razy 85

  Zamienią Kurskiego ma Lichocka i miliardy zamiast na onkologie pojda i tak na hejt i sianie nienawisci

 • mcguirre

  Oceniono 98 razy 82

  Bzdury. TVP dostanie kasę, Kurski zostanie na stanowisku. Tylko Duda może odejść i to już jest wyłącznie w naszych rękach. WyPAD2020. Dosyć pośmiewiska z Polski. Duda do Jolki !

 • ksiadz.teofil

  Oceniono 68 razy 50

  Nie! Jacek musi zostać, nikt tak nie pogrąża Pis jak on!

 • puuchatek

  Oceniono 53 razy 39

  Uuuu, robi się wesoło :-)

  Czyli tak:

  1. Jeśli rada zdymisjonuje Kur…skiego, prezydent podpisze, TVPiS dostanie pieniądze - i nowego prezesa, który przecież będzie robił dokładnie to samo, co dziś robi Kur…ski, bo na nic innego nu nie pozwolą.

  2. Jeśli rada zdymisjonuje Kur…skiego, nie mamy żadnej gwarancji, że zaraz po wyborach nie przywrócą go na to stanowisko.

  3. Jeśli rada odmówi, prezydent… co? Zawetuje? Czy odeśle do parodii TK?…

  Kaczyński musi naprawdę czuć się zagrożony, jeśli godzi się na takie gierki…

 • brutalnaprawda

  Oceniono 51 razy 35

  I ty Brutusie :-) ... a już tak polubilismy nazwę ku...zja :-) ...czego te pisiory nie wymyślą ? (no chyba, że istnieliby w starozytnosci, to do dzisiaj byśmy na kwadratowych kołach doopy wozili)

 • koment22

  Oceniono 42 razy 28

  Jest to samodzielna decyzja prezydenta - samodzielnie udał się na Żoliborz, aby jej wysłuchać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX