Spotkanie prezydenta z szefem Rady Mediów Narodowych. WP: Duda postawił warunek, chce dymisji Kurskiego

Jeśli Jacek Kurski zostanie zdymisjonowany, prezydent podpisze ustawę przyznającą mediom publicznym niemal 2 mld zł rekompensaty - takie informacje mają płynąć z Pałacu Prezydenckiego po spotkaniu Andrzeja Dudy z szefem Rady Mediów Narodowych.

Wczesnym popołudniem w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie Andrzeja Dudy z szefem Rady Mediów Narodowych Krzysztofem Czabańskim. To kolejne - po spotkaniu z KRRiT oraz Jackiem Kurskim - konsultacje ws. ustawy, która gwarantuje mediom publicznym ok. 2 mld zł rekompensaty, której Duda jeszcze nie podpisał. Z informacji portalu 300polityka.pl wynika, że to prezydent zwrócił się do Czabańskiego z pilną prośba o spotkanie.

Po rozmowach Pałac nie informował o żadnych ustaleniach, jednak Wirtualna Polska ustaliła, że Duda miał zażądać odwołania prezesa TVP Jacka Kurskiego (leży to w kompetencjach Rady Mediów Narodowych). Odwołanie ma być warunkiem podpisu prezydenta pod ustawą. Informator WP.pl twierdzi, że jeśli Kurski zostanie na stanowisku, Duda ustawę zawetuje.

Blisko 2 mld złotych dla mediów publicznych. Ustawa czeka na podpis Dudy

Przypomnijmy, że 13 lutego Sejm odrzucił uchwałę Senatu, która blokowała przyznanie mediom publicznym prawie 2 miliardów złotych rekompensat z tytułu utraconych wpływów z abonamentu. Oznacza to, że m.in. TVP otrzyma w ten sposób dodatkowe środki. Za odrzuceniem senackiej uchwały w tej sprawie głosowało 232 posłów, przeciwnych było 220. Do odrzucenia uchwały Senatu potrzebna była większość bezwzględna, czyli 231 posłów. Debata poprzedzająca głosowanie była niezwykle burzliwa, o czym najlepiej świadczy słynny już gest środkowego palca, pokazany w kierunku posłów opozycji przez posłankę PiS Joannę Lichocką

W rozmowie z "Super Expressem" Duda został zapytany o to, czy podpisze, czy też może zawetuje głośną ustawę dotycząca przekazania m.in. na TVP prawie 2 mld zł. Prezydent stwierdził, że ma jeszcze czas na podjęcie decyzji. - Kiedyś był abonament i media publiczne utrzymywały się z niego, ale Donald Tusk zaczął nawoływać ludzi do jego niepłacenia i ludzie przestali płacić - stwierdził Duda. Dodał, że jeżeli media publiczne mają pełnić swoją misję, to muszą pozyskiwać pieniądze. Prezydent zaznaczył, że już dawno powinna zostać uchwalona ustawa o finansowaniu mediów publicznych.

Zobacz wideo Czy prezydent przekaże prawie 2 mld zł na media publiczne? Fogiel: To kwestia państwowa, nie wyborcza
Więcej o: