Komisja ponad podziałami poprawiła specustawę. Ministerstwo ustali maksymalne ceny wyrobów medycznych

Sejmowa komisja zdrowia przyjęła m.in. poprawkę Prawa i Sprawiedliwości do rządowego projektu specjalnej ustawy w sprawie koronawirusa. Celem regulacji jest zminimalizowanie zagrożenia dla zdrowia publicznego. Projekt specustawy został zaakceptowany ponad podziałami.

Poprawka PiS zakłada, że minister zdrowia w drodze obwieszczenia będzie ustalał maksymalne ceny m.in. niektórych produktów leczniczych, wyrobów medycznych, np. rękawiczek czy fartuchów, oraz środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywnościowego, które mogą być wykorzystane w związku z przeciwdziałaniem COVID19. Bolesław Piecha z PiS mówił, że celem poprawki jest zachowanie ładu dystrybucyjnego oraz uniknięcie spekulacji cenowych. 

Co ciekawe, komisja przyjęła też wspólną poprawkę klubów PiS, PO i Lewicy, która wykreśliła z ustawy artykuł 13. Stwierdzał on, że Skarb Państwa, organy jednostek samorządu terytorialnego oraz państwowe jednostki organizacyjne nie ponoszą odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną w związku z uzasadnionymi działaniami mającymi na celu przeciwdziałanie COVID-19 (z pewnymi zastrzeżeniami).

Jak poinformował reporter RMF FM Patryk Michalski, Koalicja Obywatelska i Lewica wycofały swoje projekty ustaw ws. koronawirusa, bo udało się wypracować poprawki do ustawy rządowej. "Byłem przy tym. Faktycznie, coś dziwnego się działo na tej komisji" - zażartował poseł Bartłomiej Sienkiewicz.

Projekt przewiduje m.in. że osoby chore na chorobę zakaźną albo osoby podejrzane o zachorowanie na nią mogą podlegać obowiązkowej hospitalizacji. W projekcie zapisano również, że zdrowi, którzy mieli styczność z chorymi na choroby zakaźne podlegają obowiązkowej kwarantannie lub nadzorowi epidemiologicznemu. Projekt przewiduje też, że w celu przeciwdziałania koronawirusowi pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie pracy w formie zdalnej.

Zobacz wideo Korwin-Mikke: Moja córka mnie pyta, czy nie umrze na koronawirusa
Więcej o:
Komentarze (107)
Komisja ponad podziałami poprawiła specustawę. Ministerstwo ustali maksymalne ceny wyrobów medycznych
Zaloguj się
 • 1852m

  Oceniono 24 razy 20

  Za chwilę dowiemy się że kontrkandydaci A.Dupy wymagają kwarantanny, obserwacji itd.

 • ochujek

  Oceniono 23 razy 19

  Znaczy że będzie drożej. Olej potaniał podobno. Nasza władza dzielnie walczy z problemami które stworzyła.

 • siwywaldi

  Oceniono 25 razy 17

  Cyt. : "Projekt przewiduje też, że w celu przeciwdziałania koronawirusowi pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie pracy w formie zdalnej."
  ===================
  Ciekawe JAK w "formie zdalnej", zlecić wykonywanie pracy kierowcy autobusu miejskiego?
  Coraz bardziej myślę, że autorzy tej spec-ustawy, to banda idiotów...

 • c.t.k

  Oceniono 18 razy 12

  A chcieli kogoś w koronie na króla Polski.

 • brutalnaprawda

  Oceniono 17 razy 11

  I środki do odkażania od 13tej wyłącznie w celach leczniczych ....a po 23 zakaz poruszania się bez dowodu osobistego ... patrole WOT... itp. ....wszystko to pomoże - jak umarłemu kadzidło.

 • marywil2012

  Oceniono 12 razy 8

  Haha. A o kartkach i talonach nie wspominają w ustawie? Z pewnością handlowcy nie będzie spekulowaci...a dopiero teraz czarny rynek nie rozkwitnie. Ech głupi ten pisowski naród. Niczego się nie nauczył.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX