Pilne spotkanie prezydenta z szefem RMN. Duda zawetuje ustawę o środkach dla TVP?

Prezydent Andrzej Duda poprosił szefa Rady Mediów Narodowych o pilne spotkanie - informuje portal 300polityka.pl. Krzysztof Czabański ma pojawić się w Pałacu Prezydenckim w poniedziałek o godz. 14. Przypomnijmy, że prezydent wciąż nie złożył podpisu pod ustawą, która zagwarantuje mediom publicznym ok. 2 mld złotych rekompensaty.

Prezydent Andrzej Duda zwrócił się z prośbą do szefa Rady Mediów Narodowych o pilne spotkanie w Pałacu Prezydenckim - ustalił portal 300polityka.pl. Krzysztof Czabański ma się w nim pojawić o godzinie 14. Można przypuszczać, że rozmowa głowy państwa z Czabańskim będzie dotyczyć ustawy przyznającej mediom publicznym 2 mld złotych rekompensaty. Prezydent musi ją podpisać lub zawetować do 6 marca. 

Zobacz wideo Czy prezydent przekaże prawie 2 mld zł na media publiczne? Fogiel: To kwestia państwowa, nie wyborcza

Rada Mediów Narodowych to organ utworzony w 2016 roku, do którego kompetencji należy m.in. powoływanie i odwoływanie zarządów i rad nadzorczych Telewizji Polskiej, Polskiego Radia oraz Polskiej Agencji Prasowej. W RMN zasiadają: Krzysztof Czabański (przewodniczący, do 2019 poseł Prawa i Sprawiedliwości), Elżbieta Kruk (europosłanka PiS), Joanna Lichocka (posłanka PiS), Juliusz Braun (były prezes TVP, powołany do RMN z rekomendacji PO) oraz Grzegorz Podżorny (zgłoszony przez klub poselski Kukiz’15).

Blisko 2 mld złotych dla mediów publicznych. Ustawa czeka na podpis Andrzeja Dudy

Przypomnijmy, że 13 lutego Sejm odrzucił uchwałę Senatu, która blokowała przyznanie mediom publicznym prawie 2 miliardów złotych rekompensat z tytułu utraconych wpływów z abonamentu. Oznacza to, że m.in. TVP otrzyma w ten sposób dodatkowe środki. Za odrzuceniem senackiej uchwały w tej sprawie głosowało 232 posłów, przeciwnych było 220. Do odrzucenia uchwały Senatu potrzebna była większość bezwzględna, czyli 231 posłów. Debata poprzedzająca głosowanie była niezwykle burzliwa, o czym najlepiej świadczy słynny już gest środkowego palca, pokazany w kierunku posłów opozycji przez posłankę PiS Joannę Lichocką

W rozmowie z "Super Expressem" Duda został zapytany o to, czy podpisze, czy też może zawetuje głośną ustawę dotycząca przekazania m.in. na TVP prawie 2 mld zł. Prezydent stwierdził, że ma jeszcze czas na podjęcie decyzji. - Kiedyś był abonament i media publiczne utrzymywały się z niego, ale Donald Tusk zaczął nawoływać ludzi do jego niepłacenia i ludzie przestali płacić - stwierdził Duda. Dodał, że jeżeli media publiczne mają pełnić swoją misję, to muszą pozyskiwać pieniądze. Prezydent zaznaczył, że już dawno powinna zostać uchwalona ustawa o finansowaniu mediów publicznych.

Więcej o: