Koronawirus: Posłowie dostali SMS-y w nocy o posiedzeniu KZ. "Nigdy nie miałem takiej sytuacji"

Wczoraj po godzinie 22 członkowie sejmowej Komisji Zdrowia otrzymali SMS-y z Kancelarii Sejmu informujące o niezapowiedzianym wcześniej posiedzeniu. Od rana politycy mają pracować nad ustawą dotyczącą koronawirusa.

O sprawie informuje na Facebooku poseł Lewicy Marek Rutka. 

"Wczoraj o godzinie 22.09 jako poseł Sejmowej Komisji Zdrowia otrzymałem SMS z Kancelarii Sejmu informujący o nagłym, niezapowiedzianym wcześniej posiedzeniu Komisji Zdrowia. Informację, że projekt znalazł się na stronie Sejmu, otrzymałem o 23.23. Będziemy mieli godzinę i 15 minut na dyskusję na temat ustawy, która liczy 23 strony. To nie są warunki do stanowienia prawa w sposób odpowiedzialny"- komentuje członek Komisji Zdrowia. 

Treść SMS-a, którego otrzymali członkowie Komisji Zdrowia w niedzielę po 22, cytuje Onet. W wiadomości czytamy: "Uwaga, pilne: Posiedzenie Komisji Zdrowia odbędzie się w dniu 2 marca br. poniedziałek, o godz. 8:45". 

- Nigdy nie miałem takiej sytuacji, że kancelaria sejmowa wysyła esemesy do posłów na 10 godzin przed początkiem komisji. Nie wiem, czemu zwołano tak pilne głosowanie. Podczas tego posiedzenia Sejmu nie była zaplanowana sesja Komisji Zdrowia. Coś musi być na rzeczy. Być może ma to związek z tym, że jutro zostanie ogłoszony pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce. Obym się mylił - powiedział Marek Rutka w rozmowie z Onetem. 

Zobacz wideo Lubnauer: Oczekujemy od rządu, że będzie przygotowany

PiS przygotowywało ustawę o koronawirusie w nocy? Borys Budka: Profesjonaliści...

Na to, że posłowie mają mało czasu na przygotowanie się do dzisiejszego posiedzenia Sejmu na temat podjętych działaniach i stanie przygotowań państwa związanych z zagrożeniami epidemicznymi w Polsce i Europie, zwrócił uwagę przewodniczący Platformy Obywatelskiej, Borys Budka.

"Jest niedziela, godzina 22:35. PiS właśnie teraz składa projekt ustawy rządowej o szczególnych rozwiązaniach w związku z COVID 19. Na stronie Sejmu będzie dostępny za ok. 30 min. Przypomnę, posiedzenie rozpoczyna się jutro o 10.00. Profesjonaliści..." - czytamy we wpisie Borysa Budki.

Rządowy projekt ustawy "o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych" znalazł się na stronie Sejmu przed północą. Liczy on 38 stron. Precyzuje m.in. zadania poszczególnych szczebli władzy i nadaje nowe uprawnienia niektórym ministrom. W dokumencie znajdują się także wytyczne dla pracodawców i rodziców oraz wskazania, kiedy może dojść do objęcia kogoś przymusową kwarantanną lub hospitalizacją.

Posiedzenie Komisji Zdrowia można obejrzeć TUTAJ

Więcej o: