Morawiecki podczas Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych: Warto, by Polacy byli gotowi oddać życie za ojczyznę

W całym kraju trwają uroczystości związane z Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na cetralnych obchodach w Warszawie krótkie wystąpienie wygłosił premier Mateusz Morawiecki. - Warto, aby wszyscy Polacy byli gotowi oddać życie i poświęcić się całkowicie za swoją ojczyznę - stwierdził szef rządu.

Centralne obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych miały miejsce w na terenie byłego Aresztu Śledczego Warszawa-Mokotów. Wśród zaproszonych gości byli m.in. premier Mateusz Morawiecki i minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

>>> "To karygodne, że manifestacja pod sztandarem Burego odbywa się w Hajnówce"

Zobacz wideo

W swoim przemówieniu Morawiecki przywołał historię dwóch działaczy zbrojnego podziemia niepodległościowego, którzy w 1951 roku zostali skazani przez stalinowski sąd na karę śmierci. - 69 lat temu pułkownik Łukasz Ciepliński, podpułkownik Adam Lazarowicz i pięciu ich towarzyszy broni z Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość zostało zamordowanych przez komunistycznych oprawców strzałem w tył głowy. Pamięć o nich niech wyznacza drogę naszej dzisiejszej wolności. Stopnie, które dziś są przy ich nazwiskach nadała im współczesna, wolna Rzeczpospolita. Tak jak oni wyznaczali nam drogę ku wolności, my jesteśmy zobowiązani do pielęgnowania tej wolności i dbania o dobrobyt Polaków - powiedział do zgromadzonych Morawiecki.

Premier, mówiąc o dawnym i współczesnym wymiarze poświęcenia dla ojczyzny, przywołał nazwisko głównego ideologa i współzałożyciela Narodowej Demokracji Romana Dmowskiego. - Dmowski, mówiąc o walce o niepodległość, podkreślał, że w tej walce nie ma miejsca na kompromisy. Albo zwyciężamy, albo giniemy. Jednak żołnierze wyklęci ginęli i jednocześnie zwyciężali. Można pytać, czy było warto oddać życie za ojczyznę. Dla mnie odpowiedzieć jest jednoznaczna - warto. I warto, aby wszyscy Polacy byli gotowi oddać życie i poświęcić się całkowicie za swoją ojczyznę - stwierdził premier. 

- Żołnierze wolności to także ojcowie "Solidarności", która wybuchła 17 lat po zamordowaniu ostatniego z żołnierzy wyklętych - Józefa Franczaka, ps. "Lalek". To ojcowie naszej niepodległości. Obiecujemy im walkę o lepszy byt Polski, by jej siła była gwarantem wolności i niepodległości w kolejnych latach, stuleciach  - mówił Morawiecki. 

Więcej o:
Komentarze (1338)
Morawiecki podczas Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych: Warto, by Polacy byli gotowi oddać życie za ojczyznę
Zaloguj się
 • hikuj13

  Oceniono 336 razy 320

  ty jesteś gotowy oddać życie za Polskę ? nie żal by ci było majątku
  swojego i żony ?

 • lesnojeziorska

  Oceniono 221 razy 211

  Patton: "Nie chodzi o to, by ginąć za ojczyznę, tylko by tamci zginęli za swoją".

 • precz_z_komunia

  Oceniono 162 razy 158

  Proponuję niech PiSowcy zaczną od siebie :-)
  Na przykład niech się pozagryzają grupowo na płycie stadionu narodowego :-)

 • c.t.k

  Oceniono 157 razy 149

  Byli tacy, którzy do Francji wyjechali, był taki, który spał do południa.
  Byli też bezimienni bohaterowie, którzy odbudowywali kraj z ruin. Robotnicy wyklęci

 • mazzini890

  Oceniono 130 razy 124

  Powiedz to swemu pryncypałowi Mati.On nie ryzykował gdy było trzeba.

 • bacowa

  Oceniono 131 razy 119

  Dlaczego Morawiecki nie poświęcił swych działek za Ojczyznę tylko je za mataczył?

  Duda z Morawieckim używają wyświechtanych sloganów pod ciemny lud a ten to kupuje

  rządzący też tacy oddani Ojczyźnie że doją Skarb Państwa pod hasłem ,.,bo się należy'' i ,,żreć szybko bo się ściemnia''?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX