Były senator Józef Pinior skazany. Sąd we Wrocławiu orzekł półtora roku więzienia

Wrocławski sąd skazał Józefa Piniora - byłego opozycjonistę, jednego z liderów dolnośląskiej Solidarności - na półtora roku więzienia. Były senator PO został skazany za przyjęcie łapówek od przedsiębiorców w zamian za pomoc w załatwieniu ich spraw w resortach środowiska i infrastruktury.

Wyroki półtora roku pozbawienia wolności usłyszeli: były senator i europoseł Józef Pinior, oraz jego asystent Jarosław Wardęga. Oprócz tego będą musieli zapłacić grzywnę po 5 tysięcy złotych każdy. Skazani zostali też biznesmeni, którym Józef Pinior miał załatwić pomyślne decyzje w dwóch ministerstwach. Przedsiębiorcy usłyszeli wyroki roku i dziesięciu miesięcy więzienia.

Chodziło o budowę galerii handlowej w Jeleniej Górze oraz interwencję w sprawie prowadzenia kopalni w Lądku Zdroju. Józef Pinior miał przyjąć odpowiednio 40 i 6 tysięcy złotych łapówki w zamian za pomoc w tych przedsięwzięciach. 

Więcej o procesie pisze wrocławska "Gazeta Wyborcza" >>>

Józef Pinior skazany

Oskarżyciel domagał się dla byłego senatora i dawnego lidera Solidarności 3,5 roku więzienia. Piątkowy wyrok jest nieprawomocny.

Były senator nie przyznaje się do winy twierdząc, że nie były to łapówki a jedynie pożyczki. Wcześniej przed sądem stwierdził, że historia rozsądzi kto ma rację. - Ten proces, to śledztwo, ostatnie trzy lata, które mnie spotkały będą w przyszłości przedmiotem dokładnej analizy, prac naukowych, książek. To wszystko będzie dokładnie badane - powiedział.

Zobacz wideo Paweł Wojtunik: Cały sektor bezpieczeństwa jest politycznie skorumpowany

Oskarżeni twierdzili, że główny dowód procesu - nagrania telefoniczne zostały zmanipulowane. Prokurator Roch Waszak już wcześniej zapewniał na antenie Radia Wrocław, że to niemożliwe. Zapewnił, że nagrania zarejestrowały fakty - w tym najważniejszy, czyli domagania się przez polityka i jego asystenta łapówek.

Więcej o: