Były senator Józef Pinior skazany. Sąd we Wrocławiu orzekł półtora roku więzienia

Wrocławski sąd skazał Józefa Piniora - byłego opozycjonistę, jednego z liderów dolnośląskiej Solidarności - na półtora roku więzienia. Były senator PO został skazany za przyjęcie łapówek od przedsiębiorców w zamian za pomoc w załatwieniu ich spraw w resortach środowiska i infrastruktury.

Wyroki półtora roku pozbawienia wolności usłyszeli: były senator i europoseł Józef Pinior, oraz jego asystent Jarosław Wardęga. Oprócz tego będą musieli zapłacić grzywnę po 5 tysięcy złotych każdy. Skazani zostali też biznesmeni, którym Józef Pinior miał załatwić pomyślne decyzje w dwóch ministerstwach. Przedsiębiorcy usłyszeli wyroki roku i dziesięciu miesięcy więzienia.

Chodziło o budowę galerii handlowej w Jeleniej Górze oraz interwencję w sprawie prowadzenia kopalni w Lądku Zdroju. Józef Pinior miał przyjąć odpowiednio 40 i 6 tysięcy złotych łapówki w zamian za pomoc w tych przedsięwzięciach. 

Więcej o procesie pisze wrocławska "Gazeta Wyborcza" >>>

Józef Pinior skazany

Oskarżyciel domagał się dla byłego senatora i dawnego lidera Solidarności 3,5 roku więzienia. Piątkowy wyrok jest nieprawomocny.

Były senator nie przyznaje się do winy twierdząc, że nie były to łapówki a jedynie pożyczki. Wcześniej przed sądem stwierdził, że historia rozsądzi kto ma rację. - Ten proces, to śledztwo, ostatnie trzy lata, które mnie spotkały będą w przyszłości przedmiotem dokładnej analizy, prac naukowych, książek. To wszystko będzie dokładnie badane - powiedział.

Zobacz wideo Paweł Wojtunik: Cały sektor bezpieczeństwa jest politycznie skorumpowany

Oskarżeni twierdzili, że główny dowód procesu - nagrania telefoniczne zostały zmanipulowane. Prokurator Roch Waszak już wcześniej zapewniał na antenie Radia Wrocław, że to niemożliwe. Zapewnił, że nagrania zarejestrowały fakty - w tym najważniejszy, czyli domagania się przez polityka i jego asystenta łapówek.

Więcej o:
Komentarze (281)
Były senator Józef Pinior skazany. Sąd we Wrocławiu orzekł półtora roku więzienia
Zaloguj się
 • kulszowa

  Oceniono 99 razy 73

  A kiedy organa pod kuratelą jaśnie nam panującej władzy zajmą się łapówką daną przez Jarosława K. pewnemu księdzu podczas układania się w sprawie tzw Srebrnej ???

 • zerozer52

  Oceniono 65 razy 45

  A kiedy Kaczor beknie za 5 dych.?

 • xsawer

  Oceniono 41 razy 31

  A co się stało z 50 tys. "dla księdza"?

 • kataryniarski

  Oceniono 50 razy 30

  Czekamy kiedy sąd skaże Kaczyńskiego za żądanie i przyjęcie łapówki.

 • hipo krater

  Oceniono 50 razy 30

  Zaraz się w Wolsce luźno zrobi. Cześć nieokornego społeczeństwa wyląduje w więzieniach, a część wymrze na coronawirusa. No i kto będzie pracował na to rajskie życie pisiorow?

 • face42

  Oceniono 28 razy 20

  Bardzo jestem ciekawy co spotka Chromego i Srebrną spółkę jego, kiedy psuwerenowi pięć stów przestanie wystarczać na jabola i wytrzeźwieje

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 25 razy 17

  Tzw. "reforma" nie pozwala odnieść się do tego wyroku.
  Może być na skutek rzetelnych danych i uczciwej oceny, a może być wyrokiem zgodnym z poleceniem z góry.
  Ok, zostawiam bez komentarza wyrok i sankcję.
  Ale stawiam pytanie:
  Zatem dlaczego Kaczyński nie odpowiada przed sądem za przyjętą kopertę z 50 tys. zł???
  Jakieś różnice istnieją prócz cech fizycznych?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX