Duda rozważa weto ustawy abonamentowej? Onet: Powstrzymuje go "katastrofalna sytuacja finansowa" TVP

Andrzej Duda nie podjął jeszcze decyzji, czy zawetuje ustawę abonamentową o przekazaniu 1,95 miliardów złotych na media publiczne - TVP i Polskie Radio. Wątpliwości prezydenta są naprawdę poważne, ale w razie weta sytuacja finansowa TVP stałaby sięwręcz katastrofalna - wynika z nieoficjalnych ustaleń Onetu.

Prezydent Andrzej Duda wciąż waha się, czy zawetować ustawę abonamentową PiS ws. przekazania do budżetu TVP i Polskiego Radia 1,95 miliarda złotych rekompensaty za utracone wpływy z abonamentu. Jej przegłosowanie przez Sejm zbiegło się z gestem Joanny Lichockiej, co - na co wskazywały m.in. sondaże - mogłoby się położyć cieniem na kampanii Dudy.

Czytaj też: Minister Michał Woś: w niefortunnym momencie panią poseł Lichocką to oko zaswędziało

Zobacz wideo Czy prezydent przekaże prawie 2 mld zł na media publiczne? Fogiel: To kwestia państwowa, nie wyborcza

Będzie weto Dudy ws. 2 mld zł na TVP? "Poważne wątpliwości"

W piątek w Pałacu Prezydenckim odbędą się kluczowe konsultacje z przedstawicielami Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w tej sprawie - zostali na nie zaproszeni m.in.  szefowie TVP i Polskiego Radia, Jacek Kurski i Agnieszka Kamińska. Z nieoficjalnych informacji Onetu wynika, że Duda ma bardzo "poważne wątpliwości", czy powinien zawetować ustawę - namawiać mają go do tego coraz liczniej zarówno politycy PiS, jak i koalicyjnego Porozumienia.

Przed tą decyzją powstrzymywać głowę państwa ma jeden fakt: katastrofalna sytuacja finansowa największych mediów publicznych

- podaje portal. Z analiz przekazanych Pałacowi Prezydenckiemu wynika, że weto Dudy lub skierowanie ustawy abonamentowej do Trybunału Konstytucyjnego mogłoby oznaczać, że TVP i Polskie Radio i ich oddziały lokalne mogłyby już w kwietniu stracić płynność finansową, bo już teraz stoją dosłownie nad "skrajem przepaści" finansowej.

- Prezydent jeszcze nie podjął ostatecznej decyzji, ale wątpliwości polityczne i prawne są poważne i zapewne będą brane pod uwagę w ostatecznym rozrachunku - mówi w rozmowie z Onetem jeden z polityków z bliskiego otoczenia Andrzeja Dudy. Jak dodaje, doradcy podpowiadają prezydentowi, by zdecydował się na odesłanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego - w ten sposób odsunąłby od siebie część zarzutów, a Trybunał - najprawdopodobniej już po wyborach prezydenckich - orzekłby zgodność ustawy z konstytucją.

Andrzej Duda ma czas na podjęcie decyzji do 6 marca. Z najnowszego sondażu dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że 47,2 procent ankietowanych chce prezydenckiego weta w sprawie ustawy abonamentowej, 14,7 proc. opowiada się z kolei za tym, by niepodpisana ustawa trafiła do Trybunału Konstytucyjnego. Przeciwnikami ustawy jest więc prawie 62 proc. ankietowanych.

Więcej o:
Komentarze (226)
Duda poważnie rozważa weto ustawy abonamentowej? Onet: Boi się, że TVP stoi nad finansową przepaścią
Zaloguj się
 • jxl82

  Oceniono 71 razy 69

  "Powstrzymuje go "katastrofalna sytuacja finansowa" TVP ". Ja bez żadnego trybu, kto do niej doprowadził?

 • ar.co

  Oceniono 58 razy 56

  Najpierw pisowscy złodzieje doprowadzili finanse TVP do katastrofalnego stanu, a teraz okradają Polaków, żeby to ukryć.

 • antoszek22

  Oceniono 52 razy 50

  Tusk by uratować skutecznie LOT wydał 300 mln by ta firma stanęła na nogi .

  Kurski by zakłamać obraz tego kto uratował LOT, potrzebuje 2 mld .
  To jest prawdziwy obraz państwa Pislam

 • Jan Nowak

  Oceniono 40 razy 38

  Ten kaczy sługus z miną wioskowego głupka nieźle ściemnia. Niczego nie rozpatruje, tylko czeka na sygnał od towarzysza prezesa.

 • mumel4

  Oceniono 39 razy 35

  Przecież TVP-is jest spółką akcyjną . W przypadku katastrofy finansowej zarząd spółki ma obowiązek złożyć wniosek o upadłość , tak mówią przepisy KSH . Czy ktoś w KRS śledzi ten temat ??? Przecież za brak określonych działań zarządowi spółki grozi odpowiedzialność karna . Są odpowiednie narzędzia prawne (póki co) . Róbcie coś ludzie !

 • lechujar

  Oceniono 36 razy 34

  Spadłem z krzesła jak przeczytałem, że to Prezydent podejmuje decyzję, hahaha !!!

 • jsn

  Oceniono 26 razy 24

  to faktycznie poważne zmartwienie. a dlaczego inne telewizje nie narzekają na brak pieniędzy? A może p. Holecka za dużo zarabia?

 • zawsze.sloneczkoo

  Oceniono 25 razy 23

  Błagam, nie piszcie "Duda rozważa..." "Duda nie podjął jeszcze decyzji..."
  Rozsądniej by było "Duda nie dostał jeszcze dyspozycji z Nowogrodzkie..."

 • vignol

  Oceniono 23 razy 23

  ściema dla ciemnego ludu!
  wyśle, do TK, a po wyborach TK odpowie , że to nie jego kompetencje!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX